Рішення № 73689776, 27.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
815/865/18
Номер документу
73689776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/865/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2018 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68702, ІПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65105, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

До суду з адміністративним позовом (а.с.38-40) звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ) в якому просив суд:

- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення йому - ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII (далі Закон №900-VIII), ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (далі Закон України №2262-XII), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"(далі постанова КМУ №988), протиправною;

- зобов'язати відповідача провести йому - ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII, ст.63 Закону України №2262-XII, постанови КМУ№988 з урахуванням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, починаючи з 01.01.2016 року.

Також позивач просив:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення (ст. 382 КАС України);

- стягнути з відповідача на його - ОСОБА_1 користь витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн.

Позивач у адміністративному позові зазначив, що він являється пенсіонером органів внутрішніх справ України з 23.09.2013 року. 28.03.2017 року за віх.№9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій, до Ліквідаційних комісій УМВС-ГУМВС. На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області підготувала та згідно реєстру №6 від 27.06.2017 року відправила до ГУ ПФУ його довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, згідно додатку 2 до Порядку №45 за №3580 від 20.11.2017 року. ГУ ПФУ отримавши його довідку від Ліквідаційної комісії ГУ МВС не перерахував пенсію, він 09.11.2017 року звернувся до ГУ ПФУ з проханням перерахувати йому пенсію.

29.11.2017 року надійшов лист ГУ ПФУ а вих.№1873/С-11, в якому йдеться про відмову в перерахунку пенсії оскільки зазначено, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а про виплату взагалі не йдеться мова.

Позивач вважає вказану відмову протиправною.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у правовій державі державні органи не можуть посилатись на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов'язань. ГУ ПФУ з моменту отримання від Ліквідаційної комісії ГУ МВС довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, зобов'язане було відповідно до п.4 Порядку №45, невідкладно провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року та розпочати виплату.

Відповідно до ст.8 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, в даній нормі, як і в цьому Законі в цілому, не йдеться про залежність виплат пенсій, а тим більше їх призначення та перерахунку, від наявності коштів в Державному бюджеті України.

Також позив зазначив, що встановлення Постановою КМУ №988 грошового забезпечення поліцейських та прийняття Закону № 900-VIII при наявності дії положень ст.63 Закону №2262-XII та Порядку №45, що передбачають перерахунок пенсій в зв'язку зі змінами розмірів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, свідчить про наявність на той час таких коштів в Державному бюджеті України, як для встановлення грошового забезпечення поліцейських, так і для перерахунку пенсій відповідних їм категорій осіб (пенсіонерів). Тому не припустимо ставити в залежність від наявності додаткових коштів в Державному бюджеті України перерахунок пенсій, який здійснюється не за самостійним рішенням будь-якого державного органу, а випливає із вимог ст.53 Закону №2262-XII та рішення Кабінету Міністрів України про встановлення змінених розмірів грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 01.03.2018 року позов був залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 28.03.2018 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрите провадження по справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов (а.с. 62-63) 11.04.2018 року.

У відзиві на позов представник відповідача вважав позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача у відзиві зазначив, що Міністерство внутрішніх справ листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив ГУ ПФУ про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також у зазначеному листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Листом ГУ ПФУ від 30.03.2017 №4422/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційна комісія ГУ МВС до ГУ ПФУ передана довідка №3580 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно зі ст.63 Закону України №2262-XII та постановою КМУ №988 за нормами, чинними на 01.01.2016 року.

Довідка про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до листа МВС від 28.02.2018 за №2900/05/21-2018 не могла використовуватись для здійснення перерахунку пенсії, оскільки вона була надана органом Пенсійного фонду України до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ №103).

Постанова КМУ №103, яка набрала чинності 01.03.2018 року, та якою установлено, що з 01.01.2016 перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за оклади за посадою, спеціальними званнями, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988.

ГУ ПФУ 16.03.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом, оскільки Постановою КМУ №103 внесено зміни до п.5 Порядку, а саме: особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року; з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

На виконання зазначеного положення Постанови КМУ №103 ГУ ПФУ було зроблено необхідний розрахунок доплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, яке почне виплачуватись починаючи з 01.01.2019 року, як це передбачено Постановою.

Також представник відповідача зазначив, що згідно ч.2 ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 23.09.2013 року (а.с.13,20).

28.03.2017 року за віх.№9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій, до Ліквідаційних комісій УМВС-ГУМВС. На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області підготувала та згідно реєстру №6 від 27.06.2017 року відправила до ГУ ПФУ його довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, згідно додатку 2 до Порядку №45 за №3580 від 20.11.2017 року.

ГУ ПФУ отримала довідку від Ліквідаційної комісії ГУ МВС відносно позивача.

09.11.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі отриманої довідки, оскільки УПФ не здійснював вказаний перерахунок (а.с.14)

Листом ГУ ПФУ від 29.11.2017 року №1873/С-11 його повідомлено про неможливість здійснення перерахунку пенсії з посиланням на відсутність фінансового забезпечення (а.с.15).

Позивач вважаючи вказану відмову у перерахунку пенсії протиправною звернувся до суду з даним позовом.

24.02.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою було встановлено, що з 01.01.2016 перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України №2262-XII особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за оклади за посадою, спеціальними званнями, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Також визначений порядок погашення заборгованості цим пенсіонерам.

Таким чином, фактично було визнано, що довідки, які були направлені раніше не можуть бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки виготовлені з даними станом на 01.01.2016 року.

МВС України листом від 28.02.2018 року повідомило Пенсійний фонд України також про неможливість перерахування пенсій по виданим довідкам та просило з метою оперативного формування довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій питання щодо вивантаження переліку осіб до ліквідаційних комісій ГУ МВС у форматі Excel та на паперових носіях.

Судом встановлено, що відносно позивача УПФ отримано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського. За вказаною довідкою позивачу перерахована пенсія з 01.05.2018 року та здійснений розрахунок заборгованості для його погашення відповідно до положень постанови КМУ №103.

Статтею 63 Закону України№ 2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постанова №103 Кабінетом Міністрів України прийнята у відповідності з ч.4 ст.63 Закону, тобто визначено умови, порядок та розмірі перерахунку пенсій працівникам МВС з 01.01.2016 року.

В п.3 Постанови КМУ №103 вказано - перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином на законодавчому рівні було визначено, що умови, порядок та розмірі перерахунку пенсій працівникам МВС з 01.01.2016 року.

Вказаний порядок дотриманий відповідачем та за оновленою довідкою про грошове забезпечення позивача йому здійснений перерахунок пенсії.

З урахуванням викладеного суд вважає, що вимоги позивача, які стосуються перерахунку пенсії за довідкою, яка визнана неналежною для перерахунку пенсії, оскільки містить дані не за січень 2016 року, як це встановлено Постановою КМУ №103, а станом на 01.012016 року, задоволенню не підлягають.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2,3,6,7,9,12,13,139,241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68702, ІПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65105, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Рішення суду набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст.293,295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.