Рішення № 73689773, 25.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
815/765/18
Номер документу
73689773
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/765/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Потурнак А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії -Одеське обласне управління АТ "Ощадбанк" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в особі філії - Одеське обласне управління АТ "Ощадбанк" звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області про визнання протиправними і скасування рішення №3 за результатами розгляду скарги від 08.02.2018р., рішення №1 від 02.01.2018р. про повернення коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині стягнення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 10909,98грн. та штрафу у розмірі 5454,99грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із рішення №3 за результатами розгляду скарги від 08.02.2018р. та рішення №1 від 02.01.2018р. про повернення коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині стягнення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 10909,98грн. та штрафу у розмірі 5454,99грн, оскільки, на думку позивача, відповідач всупереч Порядку про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. № 1266, безпідставно піддав розширеному тлумаченню поняття поважних причин, а саме, віднесено до таких вихідні, святкові та неробочі дні, а 24.08.2017р. (День незалежності України) головний економіст служби роздрібного бізнесу ТВБВ 10015/0571 ОСОБА_1 не перебувала у відпустці або на лікарняному та могла бути залучена до роботи 24 серпня з дотриманням ст.71 КЗпП України, з чого слідує, що у серпні 2016 року головний економіст служби роздрібного бізнесу ТВБВ 10015/0571 ОСОБА_1 не працювала з поважних причин в період з 01.08.2016р. по 23.08.2016р. та з 25.08.2016р. по 31.08.2016р., а також 24.08.2016р. у зв'язку із святковим днем, а отже Банк правомірно включив до розрахункового періоду для виплати допомоги місяці, у яких застрахована особа не відпрацювала жодного робочого дня. Виходячи з наведеного, на думку позивача, рішення №1 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 02.01.2018р., а отже і Рішення №3 за результатами розгляду скарги від 08.02.2018р. в частині посилань стосовно порушення банком порядку використання страхових коштів у розмірі 10909,98грн., суперечать чинному законодавству є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 26.02.2018р. було відкрито провадження по справі.

Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог зазначивши, що рішенням №1, з посиланням на порушення страхувальником ч. 4 ст. 19, ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», абз.1 п.3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (дохо ду, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним со ціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266 відповідач вимагав повернути 17020,30грн. неправомірно витрачених коштів та сплати ти штраф (50%) 8.510,15 грн., тобто, разом 25530,45 грн. та своїм позовом позивач фактично визнав правомірність Рішення №1 в частині стяг нення суми коштів, визначених до повернення у розмірі 6110,32 грн. та в частині стягнення штрафу у розмірі 3055,16 грн., тому як не визнає Рішення №1 у сумах, відповідно, 10909,98 грн. та 5454,99 грн. (17020,30- 10909,98 = 6110,32); (8510,15 - 5454,99 = 3055,16). Представники відповідача зазначили, що частина суми визначеної рішенням №1 до повернення Фонду, розмір якої становить 10909,98 грн. складається з сум безпідставно нарахованої всупереч вимог абз.1, абз.2 п. 3 Порядку №1266 допомоги по тимчасовій непрацездатності та з сум безпідставно нарахованої допомоги по вагітності та пологах. Лист ки непрацездатності було оформлено на ім'я застрахованої особи ОСОБА_1 Представники відповідача зазначили, що всупереч вимогам абз.2 п.3 Порядку №1266, за умовами якого всі суми оплати нараховані у такий місяць, виключаються з розрахунку середньоденної заробітної плати, яка є базаю нарахування допомоги, страхувальник невірно визначив середньоденну заробітну плату ОСОБА_1 через безпідставне включення у розрахунковий період місяця, в якому застрахованою особою з поважних причин не було відпрацьовано жо дного дня. У зв'язку з викладеним, на думку представників відповідача, рішення №3 за результатами розгляду скарги від 08.02.2018р. та рішення №1 від 02.01.2018р. про повернення коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині стягнення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 10909,98грн. та штрафу у розмірі 5454,99грн. є правомірними та скасуванню не підлягають.

Справа розглянута у порядку спрощеного позовного провадження.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

У період з 04.12.2017р. по 12.12.2017р. головними контролерами - ревізорами відділу контрольно-ревізійної роботи та аудиту Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3. була проведена планова документальна перевірка по коштах Фонду соціального страхування філії Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в частині дотримання вимог чинного законодавства про соціальне страхування за період з 01.06.2016р. по 30.09.2017р., за результатами якої складено акт №46 від 12.12.2017р. (а.с.18-19)

За наслідками проведеної перевірки встановлено, що підлягає поверненню до бюджету Фонду неправомірно витрачені філією Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» кошти у розмірі 17020,30грн.

Філія Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» не погоджуючись із вказаним Актом №46, звернулось до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області із запереченнями від 22.12.2017р. №113.21/51275/2017-15/ВИХ, у прохальній частині яких просило вважати безпідставною вимогу Фонду щодо повернення до бюджету Фонду виплачених коштів у сумі 10909,98грн. (а.с.16-17).

Зазначені заперечення були Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області відхилені, про що позивача проінформовано листом від 02.01.2018р. №106/3 (а.с.14).

Судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області прийнято рішення №1 від 02.01.2018р. про повернення коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким за порушення :-ч.4 ст.19 , ч.2 ст.22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та абз.1 п.3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (дохо ду, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним со ціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266, застосовано до філії Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» фінансові санкції у таких розмірах: неправомірно витрачені страхові кошти у розмірі 17020,30грн. та штраф у розмірі -8510,15(а.с.9)

Філія Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», не погоджуючись із рішенням №1 від 02.01.2018р., подало скаргу Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області №113.26-08/3546/2018-15/ВИХ від 15.01.2018р., у якій просило скасувати рішення в частині повернення до Фонду соціального страхування України страхових коштів у розмірі 10909,98грн. та штрафу у сумі 8510,15грн.(а.с.12-13)

Рішенням управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області «за результататми розгляду скарги» №3 від 08.02.2018р. скаргу філії Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» на рішення №1-відхилено та залишено вказане рішення без змін (а.с.7-8).

Механізм обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - страхові виплати), у разі настання страхового випадку, а також оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації або фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників (далі - роботодавці) визначений Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 26 вересня 2001р.N1266.

Відповідно до абз. 1,2 п.3 Порядку №1266 середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини). Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.

Частиною 6 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999р.№ 1105-XIV встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Під час з'ясування офіційних обставин справи судом було встановлено, що сума визначеної Рішенням №1 до повернення коштів Фонду у розмірі 10 909,98 грн., з якою не погоджується позивач, складається з сум нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності по листках непрацездатності ОСОБА_1 №061544 (19.09/06.10.2016) -647,53 грн.(а.с.24), №061570 (10/25.10.2016) - 745,45 грн.(а.с.23) та з сум нарахованої по листках непрацездатності №061454 (27.10.2016/01.03.2017) - 8561,70 грн.(а.с.22), №061897 (02/15.03.2017) - 951,30 грн.(а.с.21) допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1

Позивач, посилаючись на те, що у серпні 2016 року головний економіст служби роздрібного бізнесу ТВБВ 10015/0571 ОСОБА_1 не працювала з поважних причин в період з 01.08.2016р. по 23.08.2016р. та з 25.08.2016р. по 31.08.2016р., а 24.08.2016р. - святковий день, зазначив, що ним правомірно включено серпень місяць до розрахункового періоду для виплати допомоги.

Враховуючи викладане та те, що працівник філії Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» ОСОБА_1. у серпні 2016 року не працювала жодного дня, що не спростовано позивачем та місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду, а суми виплат, які нараховані в цьому місці, не включаються до розрахунку та не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, суд вважає, що управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області правомірно встановлено неправомірне витрачання страхових коштів у розмірі 10909,98грн. та відповідно нарахування 50% штрафу у розмірі 5454,99грн.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що у вихідний день 24.08.2016р. ОСОБА_1 не перебувала у відпустці або на лікарняному та вона могла бути залучена до роботи 24 серпня з дотриманням ст.71 КЗпП України, оскільки відповідний письмовий наказ (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу філії Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про залучення працівника ОСОБА_1 до роботи у вихідний день 24.08.2016р. у порядку ст. 71 КЗпП, до суду надано не було.

У зв'язку з викладеним, суд вважає, що рішення №1 від 02.01.2018р. про повернення коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині стягнення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 10909,98грн. та штрафу у розмірі 5454,99грн. та відповідно рішення №3 за результатами розгляду скарги від 08.02.2018р. є правомірними та скасуванню не підлягають.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржених рішень, а тому адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Одеське обласне управління АТ "Ощадбанк" задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову -відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 25.04.2018р.

Суддя К.О. Танцюра

.