Рішення № 73689767, 25.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
815/652/18
Номер документу
73689767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/652/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Потурнак А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "Еллада" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Еллада" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.02.2018р. №0022341209 в частині застосування за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 999391,29грн. штрафу у розмірі 10% у сумі 99939,13грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначала, що 15.11.2017р. о 20 год. 53 хв. ФГ "Еллада" було направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №34 від 24.10.2017р., однак, згідно квитанції №1, документ не було прийнято та серед виявлених недоліків зазначено, що документ не може бути прийнятий відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246. Представник позивача наголошувала, що оскільки податкову накладну №34 від 24.10.2017р. було відхилено ДФС України з невідомих для позивача причин, ФГ "Еллада" склало наступну податкову накладну №37 від 24.10.2017р. та 16.11.2017р. відправило її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та відповідно податкові накладні №34 від 24.10.2017р. та №37 від 24.10.2017р. відображають одну і ту ж саму операцію - реалізацію насіння соняшника контрагенту ТОВ «Кернел-Трейд». Представник позивача зазначала що заступником начальника відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування Арцизької ОДПІ управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС України в Одеській області ОСОБА_1, на підставі п. 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України у порядку ст. 76 розділу II Податкового кодексу України та п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 було проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на квітень, жовтень 2017 року та попри вчасне відправлення та реєстрацію первісної накладної по зазначеній вище господарській операції, 23.01.2018р. Головним Управлінням ДФС України в Одеській області було складено акт № 1088/15-32-12-09/24544590 про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ФГ«Еллада» і встановлено затримання граничних термінів реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю-платнику податку на додану вартість ПН № 37 від 24.10.2017р., термін реєстрації згідно чинного законодавства - до 15.11.2017р., фактична реєстрація - 16.11.2017р., сума ПДВ 999 391,29 грн. Разом з тим представник позивача зазначав, що згідно податкового повідомлення -рішення від 08.02.2018р. № 0022341209 ГУ ДФС України в Одеській області на підставі ст. 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 999 391 грн. 29 коп. застосовано до ФГ «Еллада» штраф в розмірі 10% у сумі 99 939 грн. 13 коп., із прийняттям якого позивач не погоджується. Так, позивач, посилаючись на те, що ФГ «Еллада» вчасно з дотриманням граничних термінів було надано до ДФС України в електронному вигляді податкову накладну на суму ПДВ 999 391 грн. 29 коп., а саме 15.11.2017 р. о 20 год. 53 хв. у межах операційного дня до 23 год., що підтверджується роздруківкою про відправлення та роздруківкою повідомлення про відправлення та у межах цього ж операційного дня ФГ«Еллада» не одержало квитанцію в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття цієї податкової накладної в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин, та відповідно до абз.13 п.201.10 статті 201 Податкового кодексу України, вважає, що така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. З огляду на викладене, на думку позивача, ГУ ДФС України в Одеській області було безпідставно застосовано до ФГ «Еллада» штрафні санкції. Разом з тим, позивач наголошує, що 16.11.2017р. ФГ «Еллада» направило повторно на реєстрацію ту ж саму податкову накладну та датою реєстрації податкової накладної № 37 від 24.10.2017р. обґрунтовано слід вважати дату її первісного відправлення на реєстрацію, а саме 15.11.2017р. У зв'язку з викладеним, позивач вважає податкове повідомлення-рішення від 08.02.2018р. №0022341209 протиправним та просить суд його скасувати.

Представник позивача, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов, зазначивши, що фахівцями ГУ ДФС в Одеській області була проведена перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «Еллада», якою встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України. Так, згідно інформації з програми АІС «Єдиний реєстр податкових накладних» податкові накладні, виписані ТОВ «Еллада» від 25.04.2017р. №10 та від 24.10.2017р. № 37, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів (ПН № 10 виписана 25.04.2017р. - зареєстрована 01.06.2017р., кількість днів затримки - 17, ПН № 37 виписана 24.10.2017р. - зареєстрована 16.11.2017р., кількість днів затримки - 1), а саме: порушено термін реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 999 557,96грн., за результатами проведення якої складено акт перевірки від 23.01.2018р. №1088/15- 32-12-09/24544590, на підставі висновків якого прийнято оскаржене податкове повідомлення-рішення від 08.02.2018р. №0022341209. Відповідач, посилаючись на положення абз. 1 п.201.1 ст.201, абз. 8 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення від 08.02.2018р. №0022341209 є правомірним та скасуванню не підлягає.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Заступником начальника відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування Арцизької ОДПІ, на обліку в якій перебуває позивач, управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС України в Одеській області ОСОБА_1 на підставі п.20.1.4 ст.20 Податкового кодексу України, в порядку ст. 76 розділу II Податкового кодексу України та п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на квітень, жовтень 2017 року ФГ «Еллада», за результатами якої складено акт №1088/15-32-12-09/24544590 від 23.01.2018р.(а.с.24-25)

У ході перевірки були встановлені порушення ФГ «Еллада» граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до висновків акту перевірки №1088/15-32-12-09/24544590 від 23.01.2018р., перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість за квітень 2017 року - податкова накладна №10 від 25.04.2017р. була зареєстрована 01.06.2017р., що складає 17 днів затримки та за жовтень 2017 року податкова накладна №37 від 24.10.2017р. була зареєстрована 16.11.2017р., що складає 1 день затримки.

ФГ «Еллада», не погоджуючись з висновками акту № 1088/15-32-12-09/24544590 від 23.01.2018р., подало до ГУ ДФС в Одській області заперечення на вказаний акт №6 від 24.01.2018р. (а.с.26)

За результатами розгляду зазначеної скарги ФГ «Еллада» акт камеральної перевірки від 23.01.2018р. №1088/15-32-12-09/24544590 було залишено без змін, а заперечення - без задоволення, про що повідомлено ФГ «Еллада» Листом ГУ ДФС в Одеській області від 07.02.2018р. №1749/10/15-32-12-09-08 (а.с.27-28).

На підставі висновків акту перевірки № 1088/15-32-12-09/24544590 від 23.01.2018р. ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.02.2018р. №0022341209 про застосування за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 999391,29грн., штрафу у розмірі 10% у сумі 99939,13грн. та про застосування за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 166,67 грн. штрафу у розмірі 20% у сумі 33,33грн.(а.с.11)

Відповідно до п. 201.1. ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абз. 8,9 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Водночас положеннями п. 201.1. ст.201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Таким чином, граничний термін для реєстрації податкової накладної №37 від 24.10.2017р. ТОВ «Еллада»-15.11.2017р.

Як вбачається з матеріалів справи, податкова накладна №37 від 24.10.2017р. ТОВ «Еллада» була надіслана до ДФС 16.11.2017р., тобто, з порушенням встановленого терміну для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця.

Відповідно до п.120 1.1. ст. 120 1 порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Враховуючи викладене та те, що податкова накладна №37 від 24.10.2017р. була зареєстрована 16.11.2017р., що складає 1 день затримки, суд вважає, що відповідач правомірно застосував 10% штрафу від суми податку на додану вартість та відповідно податкове повідомлення-рішення від 08.02.2018р. №0022341209 в частині застосування за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 999391,29грн., штрафу у розмірі 10% у сумі 99939,13грн. є правомірним та скасуванню не підлягає.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що оскільки податкову накладну №34 від 24.10.2017р. було відхилено ДФС України з невідомих для позивача причин, то дату складеної податкової накладної №37 від 24.10.2017р. щодо тієї ж операції - слід вважати дату її первісного відправлення, а саме 15.11.2017р., оскільки діючим податковим законодавством не передбачено такого порядку для реєстрації податкових накладних.

Разом з тим, механізм, порядок та строки внесення відомостей, що містяться у податковій накладній до Єдиного реєстру податкових накладних єдиний та встановлений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. N 1246.

Діючим законодавством України не закріплено за платником податку на додану вартість право, у разі неприйняття податкової накладної за умовчанням вважати вказане неприйняття (неправомірним) незрозумілим та зареєструвати її вже за новим номером наступного дня, вважаючи вірною датою реєстрації - дату подання первісної податкової накладної.

При цьому, згідно ч.2,3 Порядку №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації, який триває з 0 до 23-ї години. Однак, згідно квитанції №1 податкова накладна №34 від 24.10.2017р. була доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України 15.11.2017р. о 23:03:56, тобто після закінчення операційного дня, про що було зазначено у вказаній квитанції (а.с.20).

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Фермерського господарства "Еллада" задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства "Еллада"-відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 25.04.2018р.

Суддя К.О. Танцюра

.