Ухвала суду № 73689671, 27.04.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
812/1217/18
Номер документу
73689671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

3.7.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

27 квітня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1217/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за адміністративним позовом керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області (місце знаходження: вул. Д.І. Менделєєва, 65, м. Лисичанськ, Луганська обл., 93100) до Товариства з додатковою відповідальністю «Лисичанський желатиновий завод» (місце знаходження: 93109, Луганська обл., м. Лисичанськ) про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,-

ВСТАНОВИВ:

25 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області до Товариства з додатковою відповідальністю «Лисичанський желатиновий завод» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області 01.10.2017 здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля, який належить ТДВ «Лисичанський желатиновий завод», за результатами вказаного контролю складено акт про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів, яким зафіксоване порушення вимог ст. 48 закону України «Про автомобільний транспорт». До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд – 308,4 євро (що за офіційним курсом НБУ станом на 01.10.2017 становить 9633 грн). 21.12.2017 на адресу відповідача спрямовано вимогу про сплату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 9633 грн. Станом на день пред’явлення позову зазначена сума не сплачена.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв’язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Серед іншого у прохальній частині позову позивач просить суд поновити строк звернення до суду із позовом. Зазначене клопотання обґрунтовано наступним.

Порушення інтересів держави, які виявилися у несплаті відповідачем у встановлений строк, тобто до 01.11.2017 плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом як зазначено в розрахунку № 23538 від 01.10.2017, прокурору в особі прокуратури Луганської області стало відомо після отримання від Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області відповідного листа за вих.№33/149-18 від 31.01.2018, який отримано 06.02.2018.

Враховуючи, що право на позов виникло 02.11.2017, застосуванню підлягає шестимісячний строк звернення до суду, визначений абз.2 ч.2 ст. 99 КАС України ( у редакції до 15.12.2017).

Відповідно, обчислення строку звернення до суду здійснюється за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку. Тривалість строку звернення до суду не змінюється у разі подальших змін законодавства, яке регулює відповідні відносини. Тому строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку. При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізовано право на позов.

З огляду на зазначене, беручи до уваги скорочення строків звернення до адміністративного суду, встановлених нормами ст. 122 КАС України, які набули чинності після виникнення права на звернення до суду з позовом, позивач вважає, що строк звернення до суду пропущений з поважних причин, та відповідно до ст. 123 КАС України, на думку позивача, підлягає поновленню.

При вирішенні зазначеного клопотання, суд виходить з такого.

Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ст.99 КАС України в редакції до 15.12.2017).

Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції) в рішенні «Іліан проти Туреччини», зазначає, що правило встановлення обмежень доступу до суду у зв'язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

Законом України від 03.10.2017 №2147-VІІІ Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017.

Згідно із зазначеними змінами абз.2 ч. 2 чт. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.

Частиною четвертою ст. 3 КАС України визначено, що закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.

Так, відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно- правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час якого вони настали або мали місце.

Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності. Приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попередніми нормативно-правовими актами.

Відповідно, обчислення строку звернення до суду здійснюється за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку. Тривалість строку звернення до суду не змінюється у разі подальших змін законодавства, яке регулює відповідні відносини. Тому строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку. При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізовано право на позов.

Аналогічну правову позицію викладено Вищим адміністративним судом України у справах №К/9991/34551/12 від 16.11.2015, №К/800/27944/15 від 17.12.2015.

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати поважними причини пропуску звернення позивача до суду та поновити керівнику Лисичанської місцевої прокуратури строк звернення до суду.

Частинами першою, третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з приписами статті 12 КАС України, з урахуванням зазначених у частині третьої статті 257 КАС України критеріїв, які суд враховує при прийнятті питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.

У позовній заяві позивачем вказано в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державна служба України з безпеки на транспорті.

За приписами частини другої статті 49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов’язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

У зв’язку з тим, що судове рішення може вплинути на права та обов’язки Державної служби України з безпеки на транспорті, вважаю за необхідне залучити її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

З урахуванням положень частини третьої статті 12 КАС України суд дійшов висновку про доцільність розгляду даної справи в порядку загального позовного провадження.

Керуючись статтями 9, 12, 49, 77, 80, 122, 123, 162-163, 168, 171, 173, 179, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області до Товариства з додатковою відповідальністю «Лисичанський желатиновий завод» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

Визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити керівнику Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з додатковою відповідальністю «Лисичанський желатиновий завод» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у адміністративній справі № 812/1217/18.

Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, державну службу України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135).

Справа розглядатиметься за правилами загального позовного провадження.

Призначити підготовче судове засідання у справі на 22 травня 2018 року о 14 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.

Запропонувати позивачу - надати оригінали документів, які додані до позовної заяви в копіях, - для огляду у підготовчому засіданні та засвідчення суддею копій письмових доказів.

Запропонувати відповідачу надати до суду протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі:

- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз’яснити учасникам справи, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив (ст. 163 КАС України), відповідач – заперечення (ст. 164 КАС України), а третя особа – пояснення щодо позову або відзиву (ст. 165 КАС України) протягом п’ятиденного строку, відлік якого починається, відповідно: для позивача – з моменту отримання відзиву на позов, для відповідача – з моменту отримання відповіді на відзив, а для третьої особи – з моменту отримання позову або відзиву.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію адміністративного позову з доданими до нього документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяОСОБА_1