
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2018 р. Справа№805/2349/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинськ Донецької області про визнання дій та рішення протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
03 квітня 2018 року до суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинськ Донецької області (далі – УПФУ у м. Дзержинськ), у якій Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Відповідача щодо припинення виплати Позивачу пенсії з 01 серпня 2017 року;
- скасувати рішення Відповідача що до невиплати Позивачу пенсії;
- зобов’язати Відповідача відновити Позивачу виплату пенсії.
Ухвалою суду від 10 квітня 2018 року у справі відкрито спрощене провадження та призначено засідання на 26 квітня 2018 року.
До судового засідання сторони не з’явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
На підставі статей 205, 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про розгляд справи у відкритому судовому засіданні за відсутності представників сторін та без здійснення фіксування судового процесу.
ПОЗИЦІЯ СТОРІН.
В обґрунтування позову зазначає, що є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в УПФУ у м. Дзержинськ. Вона не перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Згідно паспорту громадянина України має зареєстроване місце проживання за адресою: 85200, АДРЕСА_1.
До серпня 2017 року Відповідач нараховував та перераховував позивачеві пенсію за віком на рахунок, однак, не повідомивши належним чином, припинив пенсійні виплати з 1 серпня 2017 року, чим грубо порушив законні права та інтереси позивача.
Відповідач надіслав до суду відзив на позов та просить у його задоволенні відмовити. Посилається на те, що припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2018 року відбулося оскільки громадяни України, які на момент початку АТО мали реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, згідно розпорядження №1085-р, а потім змінили місце реєстрації на підконтрольну українській владі території є внутрішньо переміщеними особами незалежно від зміни реєстрації та мають право на отримання всіх виплат і допомог внутрішньо переміщеним особам.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, відповідно до пенсійного посвідчення від 25 листопада 2005 року Серія ААА № 001577.
Згідно з паспортом громадянина України Серії ВС №384124 з 19 листопада 2014 року Позивача зареєстровано за адресою: 85200, АДРЕСА_1.
Відповідно до довідки УПСЗН Військово-цивільної адміністрації м. Торецька Донецької області від 04 грудня 2017 року №06 вх.6461 Позивач станом на 04 грудня 2017 року як внутрішньо переміщена особа не перебуває та не перебувала. З заявою про взяття на облік, як внутрішньо переміщена особа не зверталась.
Як вбачається з листа УПФУ у м. Дзержинськ від 18 грудня 2017 року № 260/к-02-01-08, ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в управлінні з 01 липня 2014 року. З 01 серпня 2017 року виплату пенсії припинено через те, що Позивачем не надано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Крім того, зазначено, що для поновлення пенсії Позивачу необхідно звернутися до УПФУ у м. Дзержинськ з заявою, копією паспорта та довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
ПОЗИЦІЯ СУДУ.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 4 Закону № 1058 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
У відповідності до частини третьої статті 4 Закону № 1058, яка визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених статтею 49 Закону №1058.
Відповідач підтвердив взяття позивача на облік.
У відзиві зазначається про призупинення виплати пенсії Позивачу з 01 серпня 2017 року через те, що особа, яка зареєструвала місце проживання на території, підконтрольній українській владі, після початку антитерористичної операції, а саме з 07 квітня 2014 року вважається внутрішньо переміщеною особою. Таким чином, виплата пенсії припинена для з’ясування фактичного місця проживання та у зв’язку з відсутністю інформації про реєстрацію в інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а Відповідач вважає, що для продовження виплати пенсії ОСОБА_1 повинна отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Інших вказівок на підставу для припинення Позивачу пенсії не наведено.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що рішення про припинення виплати пенсії пенсійним органом не приймалось.
Таким чином, з серпня 2017 року по теперішній час пенсійний орган безпідставно не виплачує Позивачу пенсію.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
З наведеного випливає, що у ОСОБА_1 відсутній статус внутрішньо переміщеної особи, а з 19 листопада 2014 року вона зареєстрована на території, підконтрольній українській владі, а отже порядок виплати пенсії, передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року за № 595, до позивача не застосовується.
Відповідно до статті 2 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно із частиною першої статті 6 вказаного Закону громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
З наведеного випливає, що оскільки ОСОБА_1 з 19 листопада 2014 року зареєструвала своє місце проживання у м. Дзержинськ в порядку передбаченому ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» з 19 листопада 2014 року позивач має право на виплату пенсії відповідно до статті 47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - за місцем фактичного проживання пенсіонера.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії Відповідача щодо невиплати пенсії Позивачу є протиправними, а тому УПФУ у м. Дзержинськ слід зобов’язати поновити позивачу виплату пенсії з 01 серпня 2017 року.
Позивачем не надано належних доказів існування рішення УПФУ у м. Дзержинськ, яке полягає у не виплаті пенсії, а тому у задоволенні позовних вимог щодо скасування такого рішення слід відмовити.
Крім того, суд зазначає, що позовна вимога про зобов’язання УПФУ у м. Дзержинськ утриматись від подальшого призупинення виплати пенсії є передчасною та не підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 КАС України суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання рішення суду в межах присудження суми пенсії за один місяць.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За правилам статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи, що сплата судового збору була відстрочена до вирішення цієї справи по суті, з Відповідача необхідно стягнути його суму, а саме 704,80 грн.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства,
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (85200, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинськ Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22, код ЄДРПОУ 21970814) про визнання дій та рішення протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинськ Донецької області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01 серпня 2017 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Дзержинськ Донецької області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 01 серпня 2017 року.
Рішення підлягає негайному виконанню в межах присудження суми пенсії за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 квітня 2018 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.