
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29 березня 2018 року Справа № 808/359/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу з 01.07.2017 по 01.01.2018;
- зобов’язати відповідача відновити виплату пенсії позивачу з 01.07.2017 по 01.01.2018.
В обґрунтування позову посилається на те, що позивачка є внутрішньо переміщеною особою відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» про що ій було видано відповідну Довідку та отримує пенсію за віком. 01.07.2017 відповідачем зупинено виплату належної позивачці пенсії у зв’язку із скасуванням Довідки внутрішньо переміщеної особи. З такими діями відповідача позивачка не погоджується, вважає їх протиправними. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнає, з підстав викладених у письмовому відзиві (вх. №8729 від 16.03.2018), серед іншого посилається ні інформацію, отриману від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області щодо скасування довідки ОСОБА_1 про взяття на облік переміщеної особи, що є підставою для припинення нарахування та виплати пенсії. Однак відповідно до Порядку №365 станом на день розгляду справи позивачці поновлено нарахування та виплату пенсії, на підтвердження чого надає протокол від 19.02.2018 та Розпорядження №803298 від 16.02.2018. За таких обставин вважає, що на цей час предмет спору відсутній. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 28.02.2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач, в зв'язку з переїздом, з липня 2014 року перебуває на обліку в Бердянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як внутрішньо переміщена особа згідно ст. 1 ЗУ “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” на підставі внесення її в реєстр внутрішньо переміщених осіб та довідки від 18.12.2014 р. № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Особам, які перебували на обліку, як одержувачі пенсій, зокрема, в окремих районах Донецької та Луганської областей, які тимчасово не контролюються українською владою, виплата пенсій на підконтрольній українській владі території здійснюється за умови реєстрації пенсіонерів, як внутрішньо переміщених осіб.
Забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб, зокрема, на пенсійне забезпечення, визначається Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706 (далі - Закон 1706) та відповідними нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, які не визнані у встановленому законом порядку неконституційними, та не скасовані, тобто, вони є чинними.
Згідно інформації управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про прийняття рішення №283 від 07.06.2017 про скасування довідок на підставі інформації щодо перетинання державного кордону України, отриманої від Головного центру обробки спеціальної інформації державної прикордонної служби України, довідку ОСОБА_1 від 18.12.2014 №2306007519 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, скасовано 09.06.2017 на підставі п.3 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно з підпунктом 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, соціальні виплати припиняються у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 було припинено з 01.07.2017.
Позивач 11.09.2017 року звернулась до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з проханням поновити їй виплату пенсії з 01.07.2017 року, до якої додала нову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 00000324265 від 11.09.2017 року.
Управлінням Пенсійного фонду надано запит до управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердянської міської ради щодо перевірки факту проживання внутрішньо переміщених осіб та вирішення питання на Комісії з питань щодо поновлення або припинення соціальних виплат та направлено список на отримання інформації для призначення (відновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, зокрема, позивача. Згідно протоколу рішення комісії з питань призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 11.08.2017 №58 прийнято рішення про поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з посиланням на п. 18 постанови КМУ від 08.06.2016 № 365 (копія рішення комісії додається).
Поновлення виплати пенсій здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних - виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, на підставі рішення Комісії з питань щодо призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами рад.
Згідно п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.
Згідно статті 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно абзацу 2 пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N509, 01.10.2014, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно статті 5 Закону України N 1706-УП від 20.10.2014 “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Тобто, вказана Довідка є єдиним документом, який свідчить про місце знаходження внутрішньо переміщеної особи. При скасуванні вказаної довідки у цієї особи відсутні підстави для отримання пенсії та інших соціальних виплат за вказаною нею у заяві адресою, оскільки вона втрачає статус внутрішньо переміщеної особи.
Разом із тим, на підставі нової Довідки № 00000324265 від 11.09.2017 року поновлено нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту припинення, тобто, з 01.07.2017 року, що підтверджується розпорядженням № 803298 від 16.02.2018, протоколом від 19.02.2018 р, копії яких містяться в матеріалах справи.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місцепроживання: 71100, м.Бердянськ, вул. Свободи, 115, ідентифікаційний код НОМЕР_2) до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71100, м.Бердянськ, вул. Консульська, б. 23д, ідентифікаційний код 37963785) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.
Суддя Н.В.Стрельнікова