Рішення № 73689155, 26.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
806/723/18
Номер документу
73689155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/723/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання перерахувати та призначити пенсію, відшкодування моральних та матеріальних збитків в розмірі 100000,00 грн.,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та призначити з 20.03.2017 його пенсію відповідно до ст. 54 та 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- відшкодувати ОСОБА_1 моральні та матеріальні збитки за шкоду, заподіяну його здоров'ю, не компетентність та бездіяльність працівників пенсійного фонду їх байдужість, безвідповідальне ставлення відносно пенсіонерів та інвалідів. Суму відшкодування в розмірі 100 000 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід війни ІІІ групи захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Вказує, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ №1210, однак отримав відмову з посиланням на те, що у наданих довідках не заповнені відповідні графи, а інформація про роботу у зоні відчуження не підтверджена довідкою Галузевого державного архіву МОУ.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

27 лютого 2018 року до суду за вх. №4498/18 надійшла заява про усунення недоліків адміністративного позову.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 01 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання на 13.03.2018. Зобов'язано Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати в судове засідання оригінал (для огляду) та належним чином завірені матеріали пенсійної справи ОСОБА_1.

13 березня 2018 року до суду від Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні 13.03.2018 оголошено клопотання відповідача та протокольною ухвалою вирішено клопотання Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити та відкласти розгляд справи.

28.03.2018 до суду від представника відповідача надійшло клопотання та надано належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1.

Разом з клопотанням надано відзив на позовну заяву в якій просить відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що за наявними документами підстав для проведення перерахунку пенсії згідно довідки від 15.05.2017 №13, виданої Житомирською автобазою ВАТ «Житомирводбуд», відповідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не має, оскільки не підтверджено первинними документами дні виїзду на виробничі об’єкти (населенні пункти) зони відчуження. Крім того, що в довідці не заповнені необхідні графи. Вказує, що в довідці зазначений період перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження з 05.05.1986 по 09.07.1986, населений пункт не вказано. В довідці від 15.08.2017 року №14, виданій Житомирською автобазою ВАТ "Житомирводбуд" зазначений період перебування в зоні відчуження з 15.05.1986 по 17.05.1986 в м. Чорнобиль. Довідка суперечить одна одній. Вказує, що згідно довідки Державного галузевого архіву МОУ у період із 03.06.1986 по 06.06.1986 ОСОБА_1 перебував на гаупвахті. Окрім того, у відзиві представник відповідача зазначає, що для проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 54 Закону та Постанови КМУ №1210, необхідно насамперед встановити де саме і коли ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та підтвердити це відповідними документами.

17 квітня 2018 року ОСОБА_1 надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд проводить подальший розгляд справи в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, розглянувши позовну заяву та відзив, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А №304687 С, виданого 22.03.2017 (а.с. 4)

Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України а засіданні №43 від 02.03.2017 розглянуто звернення ОСОБА_1 та видано експертний висновок: захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 19).

Відповідно до копії посвідчення серії В-І №007786 від 20.03.2017, яке міститься в матеріалах адміністративної справи, ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи. (а.с. 12)

Як вбачається із витягу з протоколу №297 від 12.10.2017 Військово-лікарської комісії Центрального регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, захворювання колишнього військьковослужбовця, старшого сержанта у відставці ОСОБА_1, так, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 20).

Як вбачається з позовної заяви, 17.08.2017 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМУ №1210 та додав: довідку №14 від 15.08.2017, №19 від 15.08.2017, архівну довідку №10813 від 31.03.1993.

Листом від 31.08.2017 №83/0-8 Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1, що архівні довідки Державного галузевого архіву Міністерства оборони України, які находяться в пенсійній справі (№46909 від 22.05.2009 та №69893 від 05.04.2017) не містять інформації про дні виїзду в зону відчуження та суперечать даним архівної довідки від 31.03.1993 №10813 Прикарпатського військового округу. Виходячи із вищевикладеного, довідку від 15.07.2017 №14 неможливо прийняти до уваги при обчисленні пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991, №796-XII (далі - Закон №796-XII).

Відповідно до статті 1 Закону №796-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Таким чином, Закон №796-ХІІ спрямований на захист трьох категорій осіб, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Позивач відноситься до першої категорії осіб, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджено посвідченням серії А №304687 від 22.03.2017 та вкладкою №721373 (а.с. 4).

Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено розділом VIII Закону №796-ХІІ.

Згідно з частиною першою статті 49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

На виконання рішення суду позивачу пенсія призначена на підставі статті 54 Закону №796-ХІІ, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інваліду третьої групи.

Відповідно до вимог ст. 57 Закону №796-ХІІ, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Як слідує з матеріалів справи, позивач отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії відповідно до статті 54 Закону в розмірі відшкодування фактичних збитків як інвалід 3 групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Так, частина друга статті 59 Закону №796-ХІІ врегульовує порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та набули інвалідність, відповідно до якої цим особам за їх бажанням пенсії можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Стаття 10 Закону №796-ХІІ містить примітку, в якій вказано: "до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань".

Пунктом 7 Постанови КМ України, від 23.11.2011, № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відмовляючи ОСОБА_1 в обчисленні пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідач посилається на те, що архівні довідки Державного галузевого архіву Міністерства оборони України, які находяться в пенсійній справі (№46909 від 22.05.2009 та №69893 від 05.04.2017) не містять інформації про дні виїзду в зону відчуження та суперечать даним архівної довідки від 31.03.1993 №10813 Прикарпатського військового округу. Виходячи із вищевикладеного, довідку від 15.07.2017 №14 неможливо прийняти до уваги при обчисленні пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.

Судом досліджено наявні в матеріалах адміністративної справи копії документів, а саме:

- довідки військової частини 43187 від 09.07.1986 №66, зміст якої підтверджує участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із 05.05.1986 по 09.07.1986 (а.с. 21);

- довідки військової частини 43187 від 24.01.1990 №66, зміст якої підтверджує участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із 05.05.1986 по 09.07.1986 (а.с.21);

- архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 12.04.2017 яка підтверджує участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період із 05.05.1986 по 09.07.1986 (гаупвахта із 03.06.1986 по 06.06.1986). Ідентична інформація міститься в архівних довідках №46909 та №69893 (а.с. 55, 56);

- довідки Овруцького об'єднаного військового комісаріату від 20.03.2017 №186, яка підтверджує перебування в період із 05.05.1986 по 09.07.1986 в секторі №2 по наданню допомоги по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 14);

- листа Державного агентства України з управління зоною відчуження від 21.08.2017 №02-2571/4 відповідно до якої виконання робіт у "секторі №2" є здійсненням робіт на території зони відчуження;

- архівної довідки Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу від 31.03.1993 №24/10813, відповідно до якої ОСОБА_1 в складі військової частини 43187 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження. В 1986 році до 1 липня - 56 днів, до 31 грудня - 9 днів. Чорнобиль 15.05-17.05.1986 (а.с. 16);

- довідки Відкритого акціонерного товариства "Житомирводбуд" від 15.08.2017 №14, в якій визначено, що ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобиль із 15.05.1986 по 17.05.1986 по місцю роботи - автобаза треста Житомирводбуд на посаді водія визначено: дата 15, 16, 17 травня 1986 року, зона 2, кількість днів - 3, годин - 18, годинна тарифна ставка 1,167, кратність - 3, всього - 63,02; фактичну зарплату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія: збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження 41.85, оплата праці за дні роботи в зоні - 63,02, сума 104,87 (а.с. 17);

- довідки Відкритого акціонерного товариства "Житомирводбуд" автобаза від 15.08.2017 №19, відповідно до якої ОСОБА_1 працював Автобаза треста Житомирводбуд водієм із 29.10.1981 по 14.09.1993 (а.с. 18);

Судом досліджено докази, що містяться в матеріалах та встановлено документально підтверджений факт участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 43187 у період із 05.05.1986 по 02.06.1986 та із 07.06.1986 по 09.07.1986. Разом з тим, 15, 16, 17 травня 1986 року ОСОБА_1 перебував у населеному пункті Чорнобиль.

Враховуючи викладене, суд вважає, що інформація, яка міститься в довідці №14 від 15.07.2017 є достовірною, оскільки підтверджується іншими належними доказами.

При дослідженні довідки №14 від 15.07.2017 встановлено, що вона містить достатню інформацію про заробітну плату, яку одержував ОСОБА_1 за основним місцем роботи, фактично відпрацьований часу у зоні відчуження, місце і тривалість робочого дня.

Окрім того, суд відмічає, що недоліки в оформленні документів не повинні нести негативних наслідків для осіб, яких вони стосуються.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовна вимога, в якій позивач просить зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та призначити його пенсію відповідно до ст. 54 та 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є обґрунтованою.

Крім того, суд зазначає, що Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Враховуючи вищевикладене та з метою повного захисту прав, свобод і інтересів позивача, керуючись ч.2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 20.03.2017.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Позивач звернувся до відповідача із заявою 20 березня 2017 року, отже пенсія повинна бути призначена з 20.03.2017.

Щодо позовної вимоги, в які позивач просить відшкодувати ОСОБА_1 моральні та матеріальні збитки за шкоду, заподіяну його здоров'ю, не компетентність та бездіяльність працівників пенсійного фонду їх байдужість, безвідповідальне ставлення відносно пенсіонерів та інвалідів. Суму відшкодування в розмірі 100 000грн, суд зазначає наступне.

Положеннями статті 56 Конституції України, гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні.

Згідно зі статтею 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала:

1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;

2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;

3) в інших випадках, встановлених законом.

Суд звертає увагу, що у позовній заяві про відшкодування моральної шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, яким неправомірними діями чи бездіяльністю заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами цей розмір підтверджується. Обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Суд звертає увагу, що розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Для відшкодування шкоди обов'язково необхідна наявність шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинно-наслідкового зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30 січня 2018 року в справі № 804/2252/14 та у постанові від 20 лютого 2018 року у справі №818/1394/17 ( №К/9901/87/17).

В обґрунтування своїх вимог щодо відшкодування моральної шкоди ОСОБА_1 вказує, що недостойна поведінка начальника та заступника начальника Овруцького об'єднаного управління ПФУ в Житомирській області призвела до погіршення його стану здоров'я та моральних страждань.

Однак, суд не знаходить підстав для задоволення заявлених позовних вимог про відшкодування моральної шкоди, оскільки позивачем не було надано до суду жодних доказів, які підтверджують завдання йому такої шкоди та не було доведено причинно-наслідкового зв'язку з предметом позову.

Окрім того, позивачем не надано до суду доказів завдання відповідачем йому матеріальних збитків.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в обчисленні пенсії ОСОБА_1 у розмірі відшкодування фактичних збитків з урахуванням довідки Відкритого акціонерного товариства "Житомирводбуд" №14 від 15 травня 2017 року.

Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гетьмана Виговського,12,Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100, код ЄДРПОУ 40380946) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100, РНОКПП НОМЕР_1) із 20 березня 2017 року пенсію відповідно до статей 54 та 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідки Відкритого акціонерного товариства "Житомирводбуд" №14 від 15 травня 2017 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Лавренчук