
Справа № 761/31374/17
Провадження № 2-а/761/174/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 року Шевченківського районного суду міста Києва в складі:
головуючого судді: Волошина В.О.
при секретарі: Яриновській Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
В вересні 2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з вказаним адміністративним позовом до відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в яком упросив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в донарахуванні та виплаті пенсії позивачу із врахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровленн, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань;
- зобов'язати відповідача здійснити з 04 липня 2017р. донарахування та виплату пенсії позивачу в розмірі 80 % від заробітної плати державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з розрахунку за 24 місяці за період з 01 січня 2011р. по 31 грудня 2012р. відповідно до довідки № 248/3/8/865д від 30 березня 2017р. на підставі Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993р. № 3223-ХІІ в редакції чинній на дату звернення позивача за призначенням пенсії державного службовця.
Свої позовні вимоги поивач обґрунтовував тим, що з 01 жовтня 2010р. перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». При розрахунку розміру пенсії позивача в заробітну плату для обчислення пенсії відповідачем включено: посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років.
Проте, до розміру пенсії відповідачем не включено матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
04 липня 2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою про донарахування пенсії з врахуванням інших виплат згідно довідки № 248/3/8/865 д від 30 березня 2017р.
Листом № 44677/09 від 09 серпня 2017р. відповідач в донарахуванні пенсії відмовив позивачу з посиланням на те, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» провести перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.
Однак, позивач вважає, що дії та відмова відповідача є безпідставними, противоправними та такими, що порушують його конституційні права на пенсійне забезпечення.
До судового засідання сторною позивача було подано до суду заяву про розгляд справи у відсутність сторони, яка заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, з підстав зазначених в позові.
07 березня 2018р. відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, оскільки ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державного службовця складається із посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.
Механізм визначння розміру заробітної плати для перерахунку пенсії державим службовцям (як тим, що працюють, так і тим, що не працюють на час перерахунку) встановлено постановою КМУ від 31 травня 2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Дана постанова № 865 є чинною до втрати чинності Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993р. № 3723-ХІІ.
Пунктом 4 Постанови № 865 визначено складові заробітної плати державного службовця , котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям згідно рішення КМУ. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побтових питань, не включені до складових заробітної плати, які враховуються під час перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним сужбовцям.
Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правовоих актів» від 09 грудня 2015р. № 1013 внесено зміни до постанови КМУ від 31 травня 2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробіту для обчислення пенсії», пункт 4 виключено.
Отже, відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000р. та постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015р. не вносилось змін щодо розширеня переліку складових заробітної плати державного службовця, які рахуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Одночасно сторноа відповідача клопотала перед судом про розгляд справи у відсутність свого представника.
Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, відповідно до поданої заяви, з 01 жовтня 2010р. позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
04липня 2017р. позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про донарахування пенсії з врахуванням інших виплат згідно довідки № 248/3/8/865д від 30 березня 2017р.
Як вбачається з довідки № 248/3/8/865д від 30 березня 2017р. позивач отримував матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, на всі виплати включені у довідку нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсіне страхуваня.
Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати вищезазначені виплати, внаслідок чого пенсія позивачу виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
Листом № 44677/09 від 09 серпня 2017р. в донарахуванні пенсії було відмовлено з посиланням на те, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» провести перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.
Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Тож, додаткова заробітна плата включає в себе крім премій і додаткових виплат і гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством України і відповідно на неї нараховуються внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчисленя пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсіне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Відтак, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та сплачувалися страхові внески повинні бути включені до заробітку державного службовця для обчислення пенсії.
Вказана позиція узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012р. у справі № 21-430а11.
Також суд звертає увагу на те, що донарахування пенсії з врахуванням інших виплат, необхідно проводити із застосуванням редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу», що діяла на час призначення пенсії позивачу, а саме у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця, з огляду на наступне.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011р. № 3668-VІ були внесені зміни у частині визначення розміру пенсії, у зв'язку з чим, з 01 жовтня 2011р. пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'якове державне пенсійне страхування.
27 березня 2004р. Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», якими внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (набрали чиності з 01 травня 2014р.), у зв'язку з чим, змінився розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні пенсії на 70 % від суми заробітної плати державного службовця.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014р. № 76-VIII внесені зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (набрали чинності з 01 січня 2015р.), у зв'язку з чим, змінився розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні пенсії на 60 відсотків від суми заробітної плати державного службовця.
Конституційний Суд України розглянувши проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою, Конституція та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, то потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку державу, до яких належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституцій права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Проаналізувавши наведені вище правові норми, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються насамперед порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013р. у справі № 21-445а13.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України, а також враховуючи положення ст. 5 Закону України «Про судовий збір», слід стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі у розмірі 1280,0 грн.
Керуючись 5, 8, 9, 19, 20, 22, 72-77, 79, 143, 192, 211, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України; ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 33 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд, -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40376133, місцезнаходження: м. Київ. вул. Борисоглібська, 14) про визнання дій протиправними; зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в донарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 із врахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Зобов`язати Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 04 липня 2017р. донарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% від заробітної плати державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з розрахунку за 24 місяці за період з 01 січня 2011р. по 31 грудня 2012р. відповідно до довідки № 248/3/8/865д від 30 березня 2017р. на підставі Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993р. № 3223-XII в редакції чинній на дату звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії державного службовця.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір урозмірі 1280,0 /одна тисяча двісті вісімдесят/ грн.
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 27 квітня 2018р.
Суддя: