
Справа № 761/13819/17
Провадження № 2-а/761/58/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
Головуючої судді - Юзькової О.Л.
При секретарі - Голопич Н.Р.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання нечинними рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом мотивуючи свої позовні вимоги тим, що перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з грудня 2010 року у розмірі 89% грошового забезпечення (розмір пенсії 12597,11 грн., вислуга років 33). Позивач зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» з 01.12.2015 року посадові оклади працівникам органів прокуратури було підвищено на 25%. В зв'язку з цим, Генеральною прокуратурою України було направлено до Київського міського військового комісаріату довідки про підвищення розміру грошового забезпечення позивача для подальшого перерахунку пенсії. На підставі цього, відповідач здійснив перерахунок пенсії відповідачу, однак до розрахунку було взято 70% грошового забезпечення в зв'язку з обмеженням її максимального (граничного) розміру. Позивач звернувся до відповідача з листом - заявою, в якому просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням 89% грошового забезпечення, однак відповідач листом відмовив йому в виплаті повної суми пенсії посилаючись на Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та просить суд визнати нечинним та скасувати рішення відповідача щодо відмови у проведенні розрахунку основного розміру його пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення та виплатити йому пенсію за вислугу років без обмеження її максимального розміру. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугу років та виплачувати пенсію у розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром пенсії на підставі наданої Генеральною прокуратурою України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №18-1511 від 24.10.2016 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати позивачеві суми пенсії за вислугу років з 01.04.2016 року до дати рішення суду.
26.12.2017 року позивач звернувся до суду з заявою про збільшення позовних вимог та просив визнати нечинним та скасувати рішення відповідача щодо відмови у проведенні розрахунку основного розміру його пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення та виплатити йому пенсію за вислугу років без обмеження її максимального розміру, а також визнати протиправною бездіяльність щодо не проведення йому перерахунку пенсії відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 16.11.2017 р. (№18-392зп) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугу років та виплачувати пенсії в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії на підставі наданих Генеральною прокуратурою України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24.10.2016 р. №18-1511 зп (до 01.10.2017 року) та від 16.11.2017 №18-392 зп (після 01.10.2017 року і до дати рішення суду) відповідно до ст.. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати йому сумою пенсії за вислугу років з 01.04.2016 року та до рішення суду. Збільшення позовних вимог мотивує тим, що в нього з 01.10.2017 р. вникло право на перерахунок пенсії за вислугу років, однак відповідач відмовив йому здійснити такий перерахунок посилаючись на те, що станом на час звернення відповідач не отримав вказівок Пенсійного фонду України.
Відповідно до положень ст.. 12 КАС України (в редакції від 03.10.2017 року), справа розглядається судом у спрощеному провадженні без виклику сторін.
Відповідач отримав ухвалу про призначення розгляду справи у спрощеному провадженні та позовну заяву з додатками, однак в встановлений судом строк відзив на позов та заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження не подав. Справа вирішується судом за наявними матеріалами у відповідності до норм ч. 6 ст. 162 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Як вбачається з протоколу за пенсійною справою НОМЕР_1, позивач з 02.12.2010 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 89% грошового забезпечення.
В грудні 2016 року відповідачем, на підставі наданих військовим комісаріатом довідок від 01.07.2016 року № 18-1042 зп та 24.10.2016 року №18-1511 зп згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505» від 30.09.2015 р. №763 та постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013» від 27.07.2016 №48 позивачу було проведено перерахунок пенсії з грошового забезпечення за посадою - заступник начальника відділу Генеральної прокуратури України.
Однак при цьому, обчислення пенсії при перерахунку пенсії позивачу, було здійснено у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставі ст.. 43 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року з змінами від 01.05.2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505) з 06.09.2017 року збільшено посадові оклади працівників прокуратури.
На звернення позивача, відповідач своїм листом від 05.12.2017 року за №29998/03/Г-3293 повідомив про неможливість проведення перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю станом на грудень 2017 року списків осіб , пенсії яких підлягають перерахунку в зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Однією з вимог позивача ОСОБА_1 є визнання нечинним та скасувати рішення відповідача.
За приписами ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Пунктом 19 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В свою чергу пунктом 20 ч. 1 ст. 4 КАС України зазначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк»
Таким чином, позивач обрав не передбачений КАС України шлях захисту своїх прав, так як по-перше відповідачем рішення не приймалося, а позивач був повідомлений листами про порядок перерахунку раніше нарахованої позивачу пенсії, по - друге лист не є нормативно-правовим актом або індивідуальним актом і не має підстав для визнання його нечинним.
В той же час суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років та виплачувати пенсію в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії на підставі наданих Генеральною прокуратурою України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24.10.2016 року до 01.10.2017 року, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011, до статті 43 пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено нову норму, згідно з якою Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 70 відсотків місячного заробітку.
Таким чином внесені зміни до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
З огляду на вищенаведене, необхідно дійти до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 у справах: № 21-420а13 та №21-348а13, а у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятий за результатами розгляду справи з підстав, передбачений пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, необхідно виходити з того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, згідно ст.ст. 22,64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Згідно із ст. 124 Конституції України, судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 Конституції України з питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а відтак перерахунок пенсії повинен проводитись на умовах і в порядку, що існували на час призначення пенсії позивачу.
Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13 та №21-420а13) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).
Крім того, згідно п.19 постанови Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007 року за №8 «Про незалежність судової влади» роз'яснив, що згідно статтей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України та чинним законами прав і свобод.
В цей же час, позовні вимоги в частині перерахунку належної позивачеві пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16.11.2017 р. № 18-392зп (після 01.10.2017 р і до дати рішення суду) не можуть бути задоволені з наступних підстав:
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, яка набрала чинності 20.02.2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як зазначає сам позивач, та зазначає відповідач в своєму листі, відповідач не здійснив позивачу перерахунок пенсії в звязку з неотриманням в передбаченому Законом порядку списків та довідки про розмір грошового забезпечення, тому відповіадч був позбавлений можливостей здійснити такий перерахунк.
Зважаючи на викладене в цій частині вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Розподіляючи судові витрати суд керується положеннями ст.139 КАС України.
На підставі вищевикладеного, керуючись та керуючись ст.ст. 2, 6-10, 14, 17, 72-77, 242-246 КАС України, Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в м. Києві (адреса 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16 код ЄДРПОУ 22869069) здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 (адреса 03048, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) пенсії за вислугу років та виплатити пенсію в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії виплативши різницю між фактично отриманою та належної йому до сплати пенсії за вислугу років починаючи з 01.04.2016 року, з урахуванням виплат, що здійснювались ОСОБА_1 у цей період.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса 03048, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) понесені ним судові витрати у розмірі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві (адреса 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16 код ЄДРПОУ 22869069)
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо доКиївського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до вказаного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення (ухвали), або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст ухвали складено 26.04.2018 року
Суддя: