Постанова № 73686485, 26.04.2018, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
759/15972/17
Номер документу
73686485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/15972/17

пр. № 2-а/759/126/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Шум Л.М.

за участю секретаря: Прокопенко Н.М.

розглянувши в судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначенні пенсії та зобов'язання її призначити,-

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 у жовтні 2017 р. звернувся до суду з вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що 28.07.2017 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте, листом відповідача від 21.08.2017 р. позивач отримав відмову, оскільки останній не надав Форму № 122 та первинні документи.

Позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. З 11.07.1986 р. по 22.07.1987 р. позивач працював на посаді водія на Київському автотранспортному підприємстві 11164, та у період з 23 січня по 07 лютого 1987 проводив роботи для обслуговування котельні в с. Ільїнці Чорнобильського району Київської області на підставі Наказу № 14 від 23.01.1987 р., у зв'язку з чим представник позивача вважає, що позивачем ОСОБА_1 надано відповідачу належний та достатній пакет документів для призначення йому пенсії на пільгових умовах.

Представник позивача вважає протиправною відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах та просить зобов'язати останнього призначити йому пенсію на пільгових умовах з 27.07.2017 р.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав заяву в якій просив розглянути справу за його відсутності, вимоги якого підтримав (ас. 50).

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, подала письмовий відзив, відповідно до якого у задоволенні позову просила відмовити (ас. 43-46).

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.

Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на положення вказаної вище норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідача необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданого 20.01.1993 р. (ас. 7).

Судом встановлено, що 28.07.2017 р. позивач звернувся до Правобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте, відповідно до відповіді відповідача від 21.08.2017 р. № 45990/06, оскільки відсутня форма № 122 та первинні документи, які б підтверджували кількість днів роботи в зон ЧАЕС завірених організацією в складі якої виконувалися такі роботи, підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах не має (ас. 18-19).

Відповідно до пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Як вбачається з копії трудової книжки ОСОБА_1, останній з 11.07.1986 р. по 22.07.1987 р. працював на посаді водія на Київському автотранспортному підприємстві 11164 (ас 10).

Встановлено, що відповідно до Наказу Київського автотранспортного підприємства 13062 від 23.01.1987 р. № 14 позивача ОСОБА_1 у період з 23 січня по 07 лютого 1987 р. було відряджено в с. Ільїнці Чорнобильського району Київської області для обслуговування котельні. В подальшому позивачу була виплачена заробітна плата в розмірі 403 крб. 04 коп. (ас. 15, 16).

Судом встановлено, що відповідно до Довідки за підписом директора АТП 13062, Київським АТП 13062 списані та здані на зниження документи по заробітній платі, авансові звіти, касові документи з усіма додатками за 1986 рік (ас. 17).

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Дійсно відповідно до п.7 п.п.ґ постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. N22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку)пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до заяви про призначення пенсії мають бути надані посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N122.

Проте, у разі неможливості подання довідки за формою №122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу тощо. Вказана позиція узгоджується із змістом п.7 п.п.ґ постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. N22-1 (в редакції станом на 15.10.2009р.), згідно з якою замість довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N122, можуть надаватись довідки архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тощо.

Отже, з урахуванням наявності у позивача відомостей про час його відрядження в період з 23.01.87 р. по 07.02.87 р. в зону ЧАЕС, де він був зайнятий на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії, відомостей про знищення первинних документів по заробітній платі Підприємства, яке підрядило позивача в с. Ільїнці Чорнобильського району Київської області на підставі Наказу № 14 від 23.01.1987 р., суд доходить висновку щодо безпідставності відмови відповідача у призначенні позивачу пенсії відповдіно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому, суд також приймає до уваги те, що позивачу ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видано відповідне посвідчення, яке на день винесення судом даної постанови є чиним і пенсійним органом не скасовувалось (ас. 7).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, про те, що позивач ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно вищезазначеної норми Закону.

Відповідно до пункту 15 Постанови КМ України від 24.10.2007, № 1261 "Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України" Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.

Відмова Правобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Києві у призначенні позивачу пенсії за вікому на пільгових умовах свідчить про те, що відповідачем вчинено протиправні дії по відношенню до позивача ОСОБА_1

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 КАС України, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем доведенні позовні вимоги, які знайшли своє підтвердження та обґрунтованість, а тому підлягають повному задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст.ст. 48, 49, 55, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 1, 77, 244-246, 293, 295, 371, 382 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначенні пенсії та зобов'язання її призначити - задовольнити.

Визнати незаконною відмову Правобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Правобережне об'єднане Управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1, починаючи з 27.07.2017 р. пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів.

Суддя:

повний текст постанови складений та підписаний 26.04.2018 р.