Рішення № 73672288, 23.04.2018, Перемишлянський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
449/1165/17
Номер документу
73672288
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 449/1165/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" квітня 2018 р. Перемишлянський районний суд Львівської області в складі:

судді Гуняк О.Я.,

за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,

позивачів ОСОБА_2,ОСОБА_3,

представника позивача ОСОБА_4,

відповідача ОСОБА_5,

представника відповідача ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Перемишляни цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_5, треті особи: відділ Держгеокадастру у Перемишлянському районі Львівської області, Суходівська сільська рада про визнання недійсним державного акту на землю та скасування державної реєстрації земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися із позовом до ОСОБА_5 про про визнання недійсним державного акту на землю та скасування державної реєстрації земельної ділянки. Просили визнати недійсним ОСОБА_7 на право власності на земельну ділянку, серії ЯЖ №599136 від 25.09.2009року виданий на ім’я ОСОБА_5. Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий №4623387600:01:001:0064.

В обґрунтування позову покликаються на те, що 16.02.2013 року померла ОСОБА_8, яка являється тіткою ОСОБА_2. 14.12.2014року померла ОСОБА_9, яка являється матір’ю останньої. 21.03.2017 року приватним нотаріусом ОСОБА_10 були зареєстровані спадкові справи по вищезгаданих спадкоємцях. Після смерті ОСОБА_8 залишилося спадкове майно у вигляді двох земельних ділянок: площами 1,1878 га та 2,0256га на території Суходільської сільської ради. Після смерті ОСОБА_9 залишилося спадкове майно у вигляді двох земельних ділянок: площами 1,7612га та 2,5658 га. Звертають увагу суду на те, що рішеннями державного кадастрового реєстратора ОСОБА_11 відмовлено у реєстрації земельних ділянок, а саме площею 1,1878 га та площею 1,7612, що належали ОСОБА_8, оскільки земельна ділянка перетинається із земельною ділянкою, яка належить на праві власності відповідачці.

Крім цього, зазначають, що 09.04.2002 померла ОСОБА_12, яка являється матір’ю ОСОБА_3. 07.032017 року приватним нотаріусом ОСОБА_10 зареєстрована спадкова справа по вищезгаданому спадкодавцю. Після смерті ОСОБА_13 залишилося спадкове майно у вигляді двох земельних ділянок площами 1,4775 га та 0,7824 на території Суходільської сільської ради. Звертає увагу суду на те, що рішеннями державного кадастрового реєстратора ОСОБА_11 відмовлено у реєстрації земельної ділянки, а саме площею 1,4775, що належали ОСОБА_12, оскільки земельна ділянка перетинається із земельною ділянкою, яка належить на праві власності відповідачці.

Зазначає, що право власності на вищевказані земельні ділянки виникло у спадкодавців 06.06.2000року, оскільки були видані державні акти. Вважає, що рішення Суходільської сільської ради №62 від 21.04.2008 року про передачу ОСОБА_5 земельної ділянки 1,2898 га для ОСГ в урочищі “Біля Юрка” прийняте поза межами власних повноважень, оскільки згідно даних індексної карти Суходільської сільради вищезгадана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, тому відповідно до вимог ст. 122 ЗК України передача такої земельної ділянки здійснювалась, станом на 2008 рік територіальними підрозділами державного комітету України по земельним ресурсами, а не рішенням сільської ради. Звертає увагу суду на те, що відповідачкою недотримана процедура відведення у власність земельної ділянки, всупереч вимогам п.2 “Порядку розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок” затверджених КМУ від 26.05.2004року, оскільки межі земельної ділянки, яка в подальшому була оформлена у власність відповідачкою, на момент передання останньої не було встановлено в натурі, необхідно було виготовити проект землеустрою щодо відведення такої ділянки. В обґрунтування позову покликається на вимоги ст. 122,125,152, 155 ЗК України та просить такий задовольнити.

В судовому засіданні позивачі та їх представник позов підтримали в повному обсязі з мотивів викладених у ньому, просили такий задовольнити

Відповідач та її представник позов заперечили та просили відмовити у задоволенні позову. ОСОБА_5 поянила, що отримала земельну ділянку на підставі ст.120 ЗК України. Зазначила, що оспорювана земельна ділянка приватизована нею після довготривалого використання такої її батьками. Покликається на те, що її батьки: ОСОБА_14 та ОСОБА_15 все своє життя працювали у колгоспі “Дружба” . Як колгоспники у 1995 році вони отримали сертифікати на право приватної власності на землю. Згідно яких площі, які були у користуванні батьків, відняті від розміру паю. Звертає увагу суду на те, що земельна ділянка не знаходиться поза межами населеного пункту, оскільки розташована біля її будинку, в межах господарської частини двору. Вважає, законно приватизувала земельні ділянки, якими відкрито користується в межах населеного пункту з 1993 року, тобто дев’ять років, сплачує роками податки на землю. Зазначила, що з індексної карти Суходільської сільської ради с. Лани вбачається, що її землеволодіння знаходяться в межах села, а саме на вул. Нова,5. Окрім цього, на момент передачі земельної ділянки у власність така перебувала на землях резервного фонду сільської ради, а не паювання.

Представник третьої особи – голова Суходільської сільської ради Перемишлянського району поянив, що земельна ділянка межує із земельними паями. Сільська рада своїм рішенням надавала земельну ділянку ОСОБА_5 в межах населеного пункту, оскільки поза межами не має право надавати, а накладена земельна ділянка поза межами. Йому не відомо, як накладалась земельна ділянка відповідача на паї. Вважає за необхідне запросити спеціалістів земельного кадастру для дачі роз’яснень. ОСОБА_5 постійно користувалася спірною земельною ділянкою, приблизно із 90 років, оскільки така розташована біля її присадиби. Паювання земель здійснювалося не на місцевості, а в кабінеті. Позивачі ніколи не користувалися своїми земельними ділянками і їм не відомо було, де такі розташовані, оскільки їм не присвоєно кадастрового номера, відповідачі стикнулися із проблемою лише при переоформлені спадщини.

В судові засідання неодноразово викликалась третя особа - відділ Держгеокадастру у Перемишлянському районі Львівської області, про що свідчать повідомлення про вручення судових повісток (а.с. 27,82,94,104). Однак, до суду надійшла заяви, про розгляд справи у відсутності представника відділ Держгеокадастру у Перемишлянському районі Львівської області (а.с.82). А тому, відповідно до ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе провести судове засідання у відсутності представника третьої особи.

Дослідивши обставини справи, заслухавши пояснення сторін, їх представників, третіх осіб, оцінивши в сукупності досліджені докази, вирішую спір в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_8 на підставі розпорядження голови Перемишлянської райдержадміністрації від 26.05.2000 року №283 передана у приватну власність земельна ділянка площею 2.0256 гектарів, в межах згідно із планом, що на території Суходільської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що стверджується ОСОБА_7 актом на право приватної власності на землю, серії ІІ-ЛВ №074980 від 06.06.2000року (а.с.10).

ОСОБА_9 на підставі розпорядження голови Перемишлянської райдержадміністрації від 26.05.2000 року №283 передана у приватну власність земельна ділянка площею 2.5658 гектарів, в межах згідно із планом, що на території Суходільської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що стверджується ОСОБА_7 актом на право приватної власності на землю, серії ІІ-ЛВ №074979 від 06.06.2000року (а.с.11).

ОСОБА_16 на підставі розпорядження голови Перемишлянської райдержадміністрації від 26.05.2000 року №283 передана у приватну власність земельна ділянка площею 2.2599 гектарів в межах згідно із планом, що на території Суходільської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що стверджується ОСОБА_7 актом на право приватної власності на землю, серії ІІ-ЛВ №074978 від 06.06.2000року (а.с.15).

Згідно із витягів про реєстрацію у спадковому реєстрі ОСОБА_2 звернулась із заявами про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_9, яка померла 06.12.2014 року та ОСОБА_8, яка померла 16.02.2013року (а.с.8,9).

Згідно із витягів про реєстрацію у спадковому реєстрі ОСОБА_3 звернулась із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_12, яка померла 09.04.2002року (а.с.14).

Рішенням Державного кадастрового реєстратора відділу у Перемишлянському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.04.2017 року ОСОБА_2 відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з тих підстав, що перетин ділянок з ділянкою 4623387600:01:001:0098. Площа співпадає на 3,5665%. Перетин ділянок з ділянкою НОМЕР_1: 01:001:0064. Площа співпадає на 5,4891%. Перетин ділянок з ділянкою НОМЕР_1: 01:001:0037. Площа співпадає на 0,0453 %. Перетин ділянок з ділянкою НОМЕР_1: 01:001:0099. Площа співпадає на 0,0834%. Перетин ділянок з ділянкою 4623387600:01:001:0097 Площа співпадає на 2,2847% (а.с.13).

Рішенням Державного кадастрового реєстратора відділу у Перемишлянському районі Головного управління Держгенкадастру у Львівській області від 23.03.2017 року ОСОБА_3 відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з тих підстав, що перетин ділянок з ділянкою 4623387600:01:001:0098. Площа співпадає на 3,8561%. Перетин ділянок з ділянкою 4623387600:01:001:0099. Площа співпадає на 3,0156%. Перетин ділянок з ділянкою 4623387600:01:001:0097 площа співпадає на 2,2035%. Перетин ділянок з ділянкою 4623387600:01:001:0064 Площа співпадає на 6,7808% (а.с.16).

Відповідно до ст. ст. 319, 391 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Згідно з ч. 4 ст. 373 ЦК України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.

Згідно із ч.1 ст.18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.

Перелік категорій земель визначений ст.19 ЗК України і одними з них є землі сільськогосподарського призначення, землі житлової та громадської забудови, землі природно -заповідного та іншого природоохоронного призначення та інші.

Частиною 1 ст.116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 12 ЗК України встановлено, що розпорядження землями територіальної громади віднесено до повноважень сільських, селищних, міських рад.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 цього Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Статтею 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Відповідно до ч.1 ст.78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Згідно із ст. 393 ЦК України правовий акт органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним і власник майна, право якого порушено внаслідок видання правового акта, має право вимагати відновлення того становища яке існувало до видання цього акта.

Згідно із ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Суходільської сільської ради є власником житлового будинку, що за адресою: с. Лопушна, вул. Нова, буд 5 (а.с. 40,41).

Рішенням X сесії IV скликання Суходільської сільської ради Перемишлянського району Львівської області від 21.04.2008 року ОСОБА_5, жительці с. Лопушна Перемишлянського району Львівської області передано у приватну власність 1,2898 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу в ур. “Біля Юрка”. ОСОБА_5 виготовити ОСОБА_7 акт на право власності на землю (а.с. 17).

Згідно Державного ОСОБА_7 на право власності на земельну ділянку виданого 07.06.1997року на підставі рішення Суходільської сільської ради народних депутатів 02.02.1992 року, серії ІV-ЛВ №013155, ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 0,2656 га в с. Лопушна Перемишлянського району для використання під присадибу (а.с.46).

Згідно Державного ОСОБА_7 на право власності на земельну ділянку виданого 25.09.2008року на підставі рішення Суходільської сільської ради 10 сесії 4 скликання №62 від 21.04.2008 року, серії ЯЖ №599136, ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 1,1418га в с. Лопушна Перемишлянського району для ведення особистого селянського господарства (а.с.19)

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог абзацу першого пункту 12 Розділу Х ‘Перехідні положення Земельного кодексу України” до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Ст. 122 ЗК України (чинна станом на 2008р.) передбачала, що сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Районні, обласні ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів

територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Як вбачається із даних Індексної карти Суходільської сільської ради Перемишлянського району, земельна ділянка передана ОСОБА_5, площею 1,2898 га для ОСГ розташована за межами населеного пункту ( а.с.18).

Судом встановлено, що рішення Суходільської сільської ради №62 від 21.04.2008р. про передачу ОСОБА_5, жительці с. Лопушна Перемишлянського району Львівської області у приватну власність 1,2898 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу в ур. “Біля Юрка” прийняте поза межами власних повноважень.

У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним (ст.155 ЗК України).

Судом встановлено, що державним кадастровим реєстратором відмовлено позивачам у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру у зв'язку з невідповідністю електронного документа установленим вимогам, а саме перетин ділянок позивачів з земельною ділянкою ОСОБА_5, кадастровий номер 4623387600:01:001:0064, які передбачається зареєструвати,

Враховуючи вищенаведене, позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_5, треті особи: відділ Держгеокадастру у Перемишлянському районі Львівської області, Суходівська сільська рада про визнання недійсним державного акту на землю та скасування державної реєстрації земельної ділянки слід задовольнити.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76,77, 141, 259, 263, 264, 265, 268,272,273 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_2, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_5, що проживає: ІНФОРМАЦІЯ_1, треті особи: відділ Держгеокадастру у Перемишлянському районі Львівської області, місцезнаходження: Львівська область, м. Перемишляни, вул. Галицька,5А, Суходівська сільська рада Перемишлянського району Львівської області, місцезнаходження: с. Суходіл Перемишлянського району Львівської області про визнання недійсним державного акту на землю та скасування державної реєстрації земельної ділянки задовольнити.

Визнати недійсний ОСОБА_7 на право власності на земельну ділянку, серія ЯЖ №599136, виданий 25.09.2009 року на ім’я ОСОБА_5 на підставі Рішення Суходільської сільської ради від 21.04.2008 року № 62 та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, кадастровий номер 4623387600:01:001:0064.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

27 квітня 2018 року складено повне судове рішення.

Суддя ОСОБА_17