Рішення № 73659819, 14.03.2018, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
14.03.2018
Номер справи
185/9251/17
Номер документу
73659819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 185/9251/17

Провадження № 2-а/185/102/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2018 року м. Павлоград

Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Зінченко А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу ЄУ № 185/9251/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

21 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Павлоградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просить (враховуючи уточнені позовні вимоги від 23 січня 2018 року) визнати дії Павлоградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо надання ОСОБА_1 відмову у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідкою виданою від 02.08.2017 року за № К-421 виданої Павлоградським архівним відділом, про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження за період з 10 по 26 червня 1986 року, - неправомірними та противоправними, зобов’язати Павлоградське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області перерахувати і виплачувати: - пенсію ОСОБА_1 на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи»,- за довідкою виданою від 02.06.2017 року за № К-421 Павлоградським архівним відділом про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження за період червень місяць 1986 року, з 12.04.2017 року.

В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1, в період з 10 червня по 26 червня 1986 року, приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини № 18576. Позивач перебуває на обліку у Павлоградському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з 21.10.2004 року та отримує пенсію за віком відповідно Закону України, № 1058-ІV від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змінами та доповненнями. Позивач, заявами від 02.06.2017 року та 26.10.2017 року звернувся до Відповідача просив перерахувати пенсію з додаванням довідки про заробітну плату № К-421 від 02.06.2017 року виданою Павлоградським архівним відділом, в якій повідомляється про розрахунок заробітної плати нарахованої за червень місяць 1986 року, за термін праці у зоні відчуження, за вищевказаними нормами Закону України 796-12, та отримав відмову Павлоградським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 07.11.2017 року за № К-343 у повному обсязі. Відповідач розраховує понаднормативний стаж за 20 років (1074.00*20)- з мінімальної пенсії за віком, а не заробітку. Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року - другої категорії, відповідно до якого має право на розрахунок середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за ч. 3. ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796-12. На день призначення пенсії, загальний стаж роботи позивача складає 40 років тобто понад 10 років, які передбачені п. 2 ст. 56 Закону України 796-12, як підстава для призначення спеціального додатку до пенсії який нарахований відповідно до зазначеного Закону України 1058-4. У довідці доданої до справи за один календарний місяць безпосередньо відпрацьований період у зоні відчуження, сума заробітної плати фактично отриманих коштів, за формою до порядку п. 7 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування», де заробітна плата вказана за період праці на території радіоактивного забруднення, за червень місяць 1986 року.

Відповідач подав до суду письмові заперечення, в якому в задоволенні позовних вимог просить відмовити, зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 21.10.2004 року і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-4 від 09.07.2003 року, враховуючи норми до статі 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року. 26.10.2017 року ОСОБА_1 надав заяву про перерахунок пенсії відповідно до п. 3 ст. 57 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року. До заяви надана довідка про заробітну плату, видана архівним відділом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області від 17.03.2017 року № К-161 за січень-грудень 1986 року. Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Зробити перерахунок пенсії за віком за нормами статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає законних підстав, тому що ця стаття передбачає розрахунок пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами.

Позивач, представник позивача в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надав суду заяву, у якій просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав.

Представник Головного управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав суду заяву, у якій просить розглянути справу за відсутності представника, позов не визнає, надав заперечення проти позову.

Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14 березня 2018 року замінено у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії - Павлоградське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно з ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи, що від всіх учасників справи надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, та оглянувши матеріали пенсійної справи позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 238511 від 28 квітня 1993 року (а.с.9).

В період з 10 червня 1986 року по 25 червня 1986 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією архівної довідки від 25 червня 1986 року № 044785, виданої на підставі наказу командира військової частини № 18576 № 60 від 25 червня 1986 року, (а.с.11).

Архівний відділ Павлоградської міської ради видав довідку № К-421 від 02.06.2017 року, у якій вказана сума виплачена за червень 1986 року у розмірі 1059,47 грн. (а.с. 16).

Вказана Довідка за своїм змістом та формою відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України 12.10.2012 № 644.

Слід звернути увагу й на те, що у своїй відповіді, пенсійний орган лише констатував необхідність відповідності зазначеної довідки формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України 12.10.2012 № 644, не зазначає про її невідповідність та не пов’язував такі обставини із підставами для відмови в перерахунку пенсії.

Єдиною підставою для відмови в перерахунку пенсії стало те, що позивач отримує пенсію за віком, а не по інвалідності.

Посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, архівною довідкою виданої на підставі наказу командира військової частини № 18576 № 60 від 25 червня 1986 року, від 25 червня 1986 року № 044785, військовим квитком, встановлені обставини відносно ОСОБА_1, який є позивачем в адміністративній справі.

Частиною 1 ст. 72 КАС України встановлено, що Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

У відповідності до ст. 2 КАС України з адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ. Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого зазначеною Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Зазначена постанова набула чинності 01.01.2012 року.

Щодо заперечень відповідача стосовно того, що перерахунок пенсій передбачений тільки для пенсій по інвалідності та по втраті годувальника, пов’язаних з участю у ліквідації аварії на ЧАЕС, суд зазначає наступне.

Особам, віднесеним до категорій 2, 3 і 4 пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України від 09 липня 2003року № 1058-ІУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсій( ст.ст. 55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Відповідно до ст. 55 вказаного Закону України (" Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення") особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ("Пільги по обчисленню середньомісячного заробітку") обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ("Розмір пенсії за віком") за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь - які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Тобто, системний аналіз норм статей 50, 51, 54, 55, 57 Закону свідчить про те, що особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії призначаються відповідно до статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок №1210). Особам же, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).

Аналогічного висновку дійшов Пленум Вищого Адміністративного Суду України у своїй постанові від 16 березня 2012 року №4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (п.7).

При цьому, згідно Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», зона відчуження є територією радіоактивного забруднення.

Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленій у постанові від 07.07.2015 р. у справі №754/12702/14-а.

Прийняття рішення про призначення чи перерахунок пенсії чинним законодавством віднесено до компетенції органів пенсійного фонду.

Отже, за вказаних обставин, відповідач не вправі позбавити позивача права на перерахунок пенсії, тому дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії є протиправними. Відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу за його зверненням 12 квітня 2017 року відповідно до довідки про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 19 серпня 1987 року по 10 жовтня 1987 року, виданої ПАТ "ДТЕК "Павлоградвугілля", з визначенням середньомісячного заробітку шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.

Відповідно до ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень КАС України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 72,139, 242, 246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити .

Визнати протиправними дії Павлоградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з визначенням середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців на підставі довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження у 1986 році, виданою Архівним відділом Павлоградської міської ради за період роботи ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 10 червня 1986 року по 25 червня 1986 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 12.04.2017 року з визначенням середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців на підставі довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження у 1986 році, виданою Архівним відділом Павлоградської міської ради за період роботи ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 10 червня 1986 року по 25 червня 1986 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 295 КАС України.

Рішення знаходиться в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб - адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя А. С. Зінченко