
Справа № 752/25616/17
Провадження № 2-а/752/205/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.03.2018 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Колдіної О.О.,
з участю секретаря Якушко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про зобов»язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. з 01.01.2016 р., з урахуванням надбавок і премій на момент звільнення та виплатити різницю між призначеною пенсією та здійсненим перерахунком.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
11.11.2017 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з заявою про здійснення перерахунку його пенсії відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким були внесені зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в частині здійснення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, згідно з якими такий перерахунок здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
На момент звернення до суду будь-якої відповіді на подану заяву він не отримав і перерахунок пенсії проведений не був.
Позивач подав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, своїм правом на подання відзиву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений в зв»язку з виходом на пенсію з органів внутрішніх справ.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві і йому призначена пенсія відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
11.11.2015 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» від 23.12.2015 р. за пенсіонерами, колишніми працівниками міліції зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 11.11.2017 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України про здійснення перерахунку пенсії відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 та наказу МВС України від 06.04.2016 р. № 260.
06.12.2017 р. ГУ ПФУ в м.Києві повідомило позивача, що питання перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України, а також надіслало копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що надіслана ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м.Києві, з якої вбачається що до грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача включено: посадовий оклад в розмірі 2400 гривень, оклад за військовим званням в розмірі 1800 гривень, надбавка за стаж служби в розмірі45% в сумі 1890 гривень, премія в розмірі 10,64% в сумі 647,98 гривень.
Однак, при здійсненні призначення пенсії позивачу визначенні її розміру були враховані не лише посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, а і додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за особливо важливі завдання 50%.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
02 липня 2015 року був прийнятий Закону України «Про Національну поліцію».
Пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 15 жовтня 2015 року у справі №559/3342/14-а.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, передбачено, що перерахунок раніше призначених згідно із цим Законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а Пенсійний фонд України, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» не містить положень, які б скасовували доплати і надбавки, що включені до грошового забезпечення пенсіонерів, яким пенсія була призначена до прийняття зазначеного Закону.
Крім того, зазначений Закон не має зворотної дії в часі.
Аналогічна думка висловлена в Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) де зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 20.03.2002 р. за № 5-рп\2002 зазначив, що для громадян України пільги, компенсації і гарантії право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування й необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня, гарантованого ст.48 Конституції України, а тому звуження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів на підставі ст.22 Конституції України не допускається.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Аналізуючи зазначені вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку, що дії відповідача - ГУ ПФУ в м.Києві щодо нездійснення позивачу перерахунку пенсії з моменту виникнення у нього такого права, а саме з 01.01.2016 р., в зв»язку з відсутністю бюджетного фінансування є неправомірними, оскільки Закон, який регулює дані правовідносини сторін, а також Порядок здійснення перерахунку пенсії не пов»язує вчинення дій щодо перерахунку з наявністю бюджетного фінансування.
Відсутність бюджетного фінансування не звільняє державні органи від їх обов»язку, встановленого законом, і не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії.
Зазначені позиції знайшли своє відображення в рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України», згідно якого Європейський суд зазначив, що у правовій державі державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов»язань.
Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги вимоги чинного законодавства, що регулюють даний вид правовідносин, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача, в зв»язку з чим позов підлягає задоволенню.
Питання щодо судових витрат суд вирішує на підставі положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 5, 47, 72,73 77, 139, 257, 295 КАС України, суд
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про зобов»язання вчинити дії задовольнити.
Зобов»язати Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві ( ЄДРПОУ 22869069, м.Київ, вул..Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р., відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 9898 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу МВС України № 138 від 17.02.2017 р. «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» що прирівнюються посадам поліцейських» без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особисті заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) та довідки про розмір грошового забезпечення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, встановленого цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Суддя :