Рішення № 73658731, 06.04.2018, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
06.04.2018
Номер справи
607/12632/17
Номер документу
73658731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.04.2018 Справа №607/12632/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Сливка Л.М.,

за участі секретаря судового засідання Зарічної О. П., представника позивачки - ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради - ОСОБА_3,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована адреса місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_2»яносербського району Луганської області, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_3 ) до ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради (м.Тернопіль, вул.Лисенка,8), ОСОБА_5 комітету Тернопільської міської ради (м.Тернопіль, вул.Листопадова,5) про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 32 від 30 березня 2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 30 березня 2017 року, визнання протиправним і скасування протокольного рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03 квітня 2017 року, що оформлене протоколом № 10-1 про припинення соціальних виплат та зобов'язання ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити їй як внутрішньо переміщеній особі соціальні виплати з 30 березня 2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_4 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради, судом в яксті співвідповідача залучено - ОСОБА_5 комітет Тернопільської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 32 від 30 березня 2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 30 березня 2017 року, визнання протиправним і скасування протокольного рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03 квітня 2017 року, що оформлене протоколом № 10-1 про припинення соціальних виплат та зобов'язання ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити їй як внутрішньо переміщеній особі соціальні виплати з 30 березня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з листопада 2014 року у зв»язку із проведенням антитерористичної операції , була змушена залишити своє місце проживання в Луганській області та переїхала проживати до дочки у м. Тернопіль. У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року вона 04 грудня 2014 року отримала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Надалі їй була призначена та виплачувалась щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття оплат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яку вона отримувала до квітня 2016 року. 21 квітня 2017 року позивач отримала від ОСОБА_2 соціальної політики повідомлення за №3340 про припинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам , де вказано , що рішенням комісії з вирішення призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 03 квітня 2017 року протокол № 10-1 їй припинені соціальні виплати з 30 березня 2017 року відповідно до підпункту 4 пункту 12 «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання (перебування)», затвердженого Постановою Кабміну № 365 від 08 червня 2016 року – скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Також, зазначила, що 19 квітня 2016 року отримала від відповідача рішення № 32 про скасування дії її довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб , а підставою для скасування вказана підстава визначена п. 1 ст. 12 Закону України № 1706-V11 від 20 жовтня 2014 року . З такими діями відповідачів категорично не погоджується, оскільки вважає , що будь які визначені законом підстави для скасування спірної довідки та відмови у призначенні та виплаті їй щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття оплат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг , - відсутні . За наведених обставин просить заявлені позовні вимоги задовольнити та : визнати протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 32 від 30 березня 2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_4 з 30 березня 2017 року; визнати протиправним та скасувати протокольне рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03 квітня 2017 року, що оформлене протоколом № 10-1 про припинення соціальних виплат та зобов'язати ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_4 .

Позивач ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилася, однак її представник за довіреністю ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі з підстав вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позов та просить у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача ОСОБА_5 комітету Тернопільської міської ради в судове засідання не з’явився, хоча про день та час слухання справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши представників позивача та відповідача ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до вимог ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси,і просити про їх захист.

Згідно із вимогами ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року - громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно до вимог ч.1 ст.9 зазначеного Закону - внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_4 є внутрішньо переміщеною особою з 04 грудня 2014 року та була взята на облік в ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради, що підтверджується довідкою №6117000478 від 04 грудня 2014 року, у зв’язку із чим їй була призначена допомога особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

30 березня 2017 року ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради прийняте рішення № 32 про скасування позивачці довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № №6117000478 від 04 грудня 2014 року та внесено відомості про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. Як убачається зі спірного рішення підставою для його ухвалення та скасування довідки №6117000478 від 04 грудня 2014 року слугувала тривала відсутність (понад 60 днів ) особи за місцем проживання, згідно п. 1 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та лист №04-01 від 22 березня 2017 року департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації.

При цьому відповідно до вимог статті 12Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII з наступними змінами та доповненнями - підставами для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є:1. Підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:1) подала заяву про відмову від довідки;2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:дані, отримані з відповідних державних реєстрів;дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об’єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

03 квітня 2017 року Комісією з вирішення питань призначення (відновлення ) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам згідно протоколу № 10-1 прийняте рішення про припинення позивачці усіх соціальних виплат з 30 березня 2017 року відповідно до п. п. 4 п. 12 «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/ перебування «, затвердженого постановою Кабміну України за № 365 від 08 червня 2016 року .

При цьому , як на єдину підставу для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_4, відповідач вказує на відсутність позивача за місцем фактичного проживання понад 60 днів, що підтверджується інформацією Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України від 13 березня 2017 року за № 8/1/5-4340 .

Натомість ніяких доказів вказаного, у тому числі самої згадуваної інформації Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України від 13 березня 2017 року за № 8/1/5-4340, відповідачами суду не надано.

Разом із тим, відповідно із вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача .

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до із вимог ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно із вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 сттатті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд приходить до переконання, що вимоги позивача ОСОБА_4 до ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради , ОСОБА_5 комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 32 від 30 березня 2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 30 березня 2017 року, визнання протиправним і скасування протокольного рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03 квітня 2017 року, що оформлене протоколом № 10-1 про припинення соціальних виплат та зобов'язання ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити їй як внутрішньо переміщеній особі соціальні виплати з 30 березня 2017 року підлягають до задоволення, оскільки відповідачами не доведено факту тривалої відсутності (понад 60 днів ) , позивачки ОСОБА_4 за місцем проживання, тому відповідно до п. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб « не припинились законні підстави для отримання нею соціальних виплат як внутрішньо переміщеній особі .

За наведених обставин , позовні вимоги ОСОБА_4 підлягають до задоволення .

Керуючись статтями 2, 5, 20,72-77,139, 243-246, 250, 255, 293,295 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована адреса місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_2»яносербського району Луганської області, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_3 ) до ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради (м.Тернопіль, вул.Лисенка,8), ОСОБА_5 комітету Тернопільської міської ради (м.Тернопіль, вул.Листопадова,5) про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 32 від 30 березня 2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 30 березня 2017 року, визнання протиправним і скасування протокольного рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03 квітня 2017 року, що оформлене протоколом № 10-1 про припинення соціальних виплат та зобов'язання ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити їй як внутрішньо переміщеній особі соціальні виплати з 30 березня 2017 року - задоволити.

Визнати протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 32 від 30 березня 2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_4 з 30 березня 2017 року.

Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03 квітня 2017 року, що оформлене протоколом № 10-1 про припинення соціальних виплат та зобов'язати ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_4 соціальні виплати внутрішньо перемішеним особам з 30 березня 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської міської ради в користь ОСОБА_4 1280 гривень сплаченого судового збору .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, у 30 - денний строк з дня складення повного судового рішення .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддяОСОБА_6