
Справа № 732/11/18
Провадження № 2/732/168/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2018 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючої судді Лиманської М.В.,
за участі секретаря Бруй І.В.
позивачки – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» про захист прав споживача, визнання дій протиправними та нарахування заборгованості незаконною,-
В С Т А Н О В И В :
03 січня 2018 року позивачка звернулась до суду з зазначеним позовом до ПАТ «Чернігівгаз» та просила визнати незаконним нарахування їй заборгованості за несанкціонований відбір газу.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачка є споживачем природного газу за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1. 16.08.2017 року позивачкою була виявлена несправність у вигляді зупинки механізму газового лічильника і в той же день нею була подана заява про зняття лічильника на позачергову перевірку у зв’язку з непрацюючим механізмом. При розпломбовуванні та демонтажу лічильника механічних пошкоджень та ознак самовільного втручання в роботу лічильника не виявлено, що підтверджено актом № 535 про демонтаж засобу вимірювальної техніки. Повідомленням від 15.09.2017 року позивачку було проінформовано про непридатність до подальшої експлуатації лічильника. 10.10.2017 року позивачка отримала письмове повідомлення про наявність заборгованості по оплаті не облікованого об’єму природного газу на суму 4110, 68 грн. З нарахуванням їй такої заборгованості позивачка не погоджується, посилається на положення глави 3 розліду ХІ Кодексу газорозподільних систем, в силу якої у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами, процедура перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об’ємів природного газу не застосовується. Вважаючи нарахування заборгованості в сумі 4110, 68 грн. незаконним, позивачка звернулась до суду.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, просила задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві. Пояснила, що жодного втручання нею в роботу лічильника не було та не виявлено. В день зупинки лічильнику газу вона звернулась до відповідача та письмово його повідомила про це. Факт відсутності втручання в роботу ЗВТ підтверджений актом від 16.08.2017 року та актом розпломбування ЗВТ. Вважає, що без наявності будь-яких винних дій з її боку та без втручання в прилади вона не має нести жодної відповідальності.
Представник відповідача в судовому засіданні в задоволенні позовних вимог просила відмовити, підтримала надані відповідачем письмові заперечення та відзив на позов. З письмових заперечень та пояснень представника відповідача в судовому засіданні виходить, що у разі виявлення факту позаштатної роботи лічильника, за умови відсутності факту втручання в роботу ЗВТ, що мало місце у випадку позивачки, вона має сплатити 70% від граничних об’ємів споживання природного газу населенням по області. Нарахування заборгованості позивачці представник відповідача вважає правомірним, таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема положенням розділів Х, ХІ Кодексу ГРС.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення позивачки, представника відповідача, допитавши свідків та дослідивши письмові докази справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ґрунтуються на законі, підтверджені належними та допустимими доказами справи, тому підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка тривалий час зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2, є власницею цього будинку, побутовим споживачем природного газу. (а.с.2,3,13)
Облік об'єму спожитого позивачкою природного газу здійснювався встановленим лічильником газом марки «Gallus G-4».
16.08.2017 року позивачка звернулась з письмовим повідомленням до ПАТ «Чернігівгаз» про порушення роботи лічильника газу. (а.с.4)
16.08.2017 року працівниками ПАТ «Чернігівгаз» за участю споживача ОСОБА_1 було складено акт про порушення №2176, яким було встановлено порушення пп.3 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ за адресою:вул. Цимбаліста,8 в м.Городня. Порушення позаштатного режиму роботи лічильника, внаслідок чого витрати природного газу лічильником не обліковуються. До акту додано акт розпломбування засобу вимірювальної техніки від 16.08.2017 року для направлення на повірку, протокол від 16.08.2017 року щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку (а.с.3-8,10)
Згідно довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 31.08.2017 року № 350П, складеної Чернігівським центром стандартизації, лічильник газу, вилучений у позивачки на повірку, визнаний непридатним для подальшої експлуатації внаслідок перевищення допустимої похибки вимірювання (а.с.7).
Акт про порушення від 16.08.2017 року було розглянуто та затверджено 19.09.2017 року протоколом №99 засідання комісії ПАТ «Чернігівгаз» з розгляду актів про порушення та складено розрахунок необлікованого об»єму природного газу і його вартості за період з 23 квітня 2017 року по 16 серпня 2017 року, відповідно до якого нараховано 4110,68 грн. (а.с.43-53)
Вирішуючи позовні вимоги про визнання незаконними дій відповідача, суд виходить з того, що зміни режиму нарахування об'ємів природного газу застосовані відповідачем в порядку, визначеному пунктом 8 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, в той час як вказана норма закону не має бути застосована у даному випадку.
До такого висновку суд дійшов, виходячи з наступного.
Зі змісту ч. 2 ст. 16 ЦК України вбачається, що суд може захистити цивільне право або інтерес особи способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Кодекс газорозподільних систем визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб’єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Вказаний кодекс надає оператору газорозподільних систем низку повноважень в галузі здійснення контролю приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об’ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи
До основних функцій оператора ГРМ законодавцем віднесено забезпечення комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, в ГРМ. (пп.8 п.3 гл.1 розд.І Кодексу)
Для виконання цих функцій законодавець надав оператору ГРМ право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов’язків, передбачених законодавством та зобов’язав споживачів, які підключені до ГРМ співпрацювати з оператором ГРМ. (п.4,5 гл.1 розд.І Кодексу)
Комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об’єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб’єктами ринку.
Оператор ГРМ має право протягом періода експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань. природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між ними. Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов’язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) . (п.1 гл.1 розд. ІХ, п.1 гл. 4 розд.ІХ)
Відповідно до п. 1 гл.8 розд.Х Кодексу періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.
Для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об’єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен забезпечити належний моніторинг термінів спливу міжповірочного інтервалу для складання графіка проведення періодичної повірки лічильників; забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу. (п.2 гл.8 розд. Х)
За правилами п.3 гл.8 розд Х Кодексу у разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об’єм спожитого природного газу по об’єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.
Відповідно до п.1,2 глави 9 розд. Х оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у присутності споживача або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач, на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб’єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
Отже, законодавець наділив операторів ГРМ відповідними повноваженнями з метою виконання функції з обліку газу, та надав відповідачу достатньо можливостей для здійснення контролю за приладами та виявлення порушень під час планових та позапланових повірок, оглядів, зняття показників лічильників газу.
Нормами пункту 1 гл.3 розд ХІ передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об’єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об’єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Глава 2 розд. Х Кодексу ГРС визначає види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об’ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування
Відповідно до пункту 2 цієї глави Кодексу до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об’ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать:
1) відмова в доступі до об’єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об’єкті споживача;
2) відмова в доступі до об’єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки;
3) використання газу побутовим споживачем (за відсутності лічильника) у випадках, коли споживачем протягом місяця з дати настання відповідних змін не було письмово повідомлено Оператора ГРМ про зміни, що стосуються збільшення опалюваної площі та збільшення кількості осіб, зареєстрованих на об’єкті побутового споживача;
4) пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим;
5) відмова в доступі до об’єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу.
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об’єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об’єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об’єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об’єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об’єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо. (п.3 гл.2 розд.10 Кодексу )
Глава 3 розділу ХІ Кодексу регламентує порядок визначення необлікованих об’ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі) у разі виявлення порушень, які наводяться вище.
Пунктом 8 цієї глави Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об’єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи з 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
Однак п.13 цієї глави Кодексу передбачено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Таким чином, законодавець в Кодексі ГРС звільнив від санкцій добросовісних споживачів газу, які добровільно, своєчасно, самостійно повідомили про виявлене ними порушення роботи лічильника газу Оператору ГРМ.
З матеріалів справи встановлено, що позивачкою не було здійснено жодного втручання у роботу лічильника та інших умисних дій, які мали наслідком безоблікове використання газу. Крім того, судом достовірно встановлено, що позивачка своєчасно (до самостійного виявлення Оператором ГРМ – відповідачем у цій справі) письмово повідомила відповідача про пошкодження роботи лічильнику. Відсутність у даному випадку несанкціонованого втручання з боку позивачки в роботу лічильника газу та відсутність пошкодження позивачкою пломби з прихованими заходами підтверджені письмовими доказами та показаннями свідка ОСОБА_3, який оглядав лічильник та знімав для проведення експертизи.
При прийнятті рішення про нарахування позивачці необлікованих об’ємів газу відповідач не врахував положення п.13 глави 3 розд. ХІ Кодексу ГРС та помилково не взяв до уваги того факту, що позивачка своєчасно, до виявлення відповідачем факту пошкодження лічильника газу, повідомила про це відповідача.
Враховуючи наведені вище норми закону, суд вважає помилковою позицію відповідача, викладену письмово у документах по справі, оскільки така позиція не ґрунтується на встановлених судом обставинах та нормах закону.
Отже, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, в силу ч.6 ст.141 ЦПК України судовий збір слід стягнути з відповідача на користь держави.
Враховуючи наведене, керуючись ст.4, 89, 141, 181, 259, 263-265, 268, 272, 352, 354 ЦПК України, ст. 55, 61, 124 Конституції України, гл. 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, ст.16 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» про захист прав споживача, визнання дій протиправними та нарахування заборгованості незаконною - задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «ЧЕРНІГІВГАЗ» щодо нарахування заборгованості ОСОБА_1 за несанкціонований відбір природного газу в сумі 4110,68 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «ЧЕРНІГІВГАЗ» на користь держави 704 грн. 80 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції до апеляційного суду Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту рішення.
Суддя М.В. Лиманська