Рішення № 73642564, 26.04.2018, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
343/977/17
Номер документу
73642564
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/977/17

Провадження №: 2-а/0343/2/18

РІШЕННЯ

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2018 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючої суддi – ОСОБА_1,

секретаря – Шикор Г. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу № 343/977/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивачки та заперечень відповідача:

Позивачка ОСОБА_2 звернулася з позовом до відповідача ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому в редакції після уточнення позовних вимог просила визнати неправомірними дії Калузького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку її пенсії на виконання постанови ЛААС від 06.07.2015 року у справі № 876/5146/15; зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної їй пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення означення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції на час призначення їй пенсії), починаючи з 23.09.2014 р., а саме: включити до розрахунку заробітної плати оклад, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії.

Уточнені вимоги мотивує тим, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2015 р. було задоволено її позов та визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Долинькому районі, правонаступником якого є Калуське об’єднане управління ПФУ. ОСОБА_3 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на виконання зазначеного рішення проведено перерахунок пенсії. Отримавши розпорядження від 24.02.2016 р. про перерахунок пенсії, у неї виникли сумніви щодо його правильності, оскільки розмір пенсії після зазначеного перерахунку, проведеного відповідачем, є значно менший від розміру, який повела вона у відповідності до норм законодавства. Для з'ясування вказаних обставин, вона зверталась до відповідача з численними заявами, в яких просила надати роз’яснення, які складові заробітної плати включено до розрахунку при проведені перерахунку їй пенсії, та відповідно до якого поряду проводився зазначений перерахунок пенсії. Тільки 18.01.2017 р. вона отримала відповіді №3/Гпуб; №4/Гпуб; №5/Гпуб, в яких зазначено, що розмір пенсії обчислено з урахуванням довідки від 06.03.2015 р. № 719/04/21-15, виданої Долинським районним центром зайнятості. Також з даних відповідей вона впевнилась, що до розрахунку заробітної плати при проведеному перерахунку включено середньомісячний розмір усіх виплат, з яких утримано єдиний внесок. Після чого вона змушена повторно звертатись з заявами, щоб отримати відповідь, чим керувався відповідач, провівши перерахунок з порушенням порядку, визначного постановою КМ України № 865, і яким порядком передбачено, що розмір включених до розрахунку таких складових заробітної плати, як оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років має бути не на час призначення пенсії, а в середньомісячній сумі цих складових. Однак, відповіді на її заяви вона так і не отримала. В такий спосіб відповідач умисно порушує чинне законодавство, а саме ч.3 Постанови КМУ № 865 (в редакції на час виходу на пенсію), в якій визначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Отже, відповідачем було незаконно зменшено розмір посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років шляхом поділу даних складових на 24 місяці, а тому розмір її пенсії є меншим, ніж це передбачено законом.

15.03.2018 р. через канцелярію суду відповідач подав відзив на уточнений адміністративний позов ОСОБА_2, в якому зазначив, що поданий адміністративний позов в уточненій редакції підлягає закриттю, оскільки постановою Долинського районного суду від 11.10.2016 у справі № 33/1205/16-а закрито провадження в частині зобов'язальних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії з застосуванням п.1 та п. 3 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" з тих підстав, що спір між тими самими сторонами і з тих самих підстав розглянутий Львівським апеляційним адміністративним судом, яким прийнято постанову від 06.07.2015 р., що набрала законної сили. У вказаній постанові зазначені ті самі сторони, той самий предмет та ті самі підстави, а тому відповідно до ч.2 ст. 170 КАС України Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області просить закрити провадження у даній справі.

02.04.2018 р. ОСОБА_2 подала до суду відповідь на відзив, в якому зазначила, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2015 р. було задоволено її позов та визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Долинькому районі. Як свідчать відповіді від 18.01.2017 р. №3/г-пуб, №4/г-пуб, №5-г-пуб ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на виконання зазначеного рішення проведено перерахунок пенсії і розмір пенсії обчислено з урахуванням довідки від 06.03.2015 р. № 719/04/21-15, виданої Долинським районним центром зайнятості. Також в зазначеній відповіді вказано, що до розрахунку заробітної плати при проведеному перерахунку включено середньомісячний розмір усіх виплат, з яких утримано єдиний внесок. Отже, управлінням на виконання рішення суду було умисно та незаконно зменшено розмір посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років шляхом поділу даних складових на 24 місяці, порушивши при цьому Постанову № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції на час призначення мені пенсії), в якій чітко зазначено, що такі складові , як оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років беруться в розмірі на час виходу на пенсію. Крім того, предметом розгляду даної справи було тільки неврахування до заробітної плати інших виплат, що і зазначено в абз. 3 резолютивної частини постанови суду, де визнано неправомірними дії управління ПФУ щодо не врахування їй при обчислені розміру пенсії усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, а не неправильість визначення розміру окладу, надбавок за ранг та вислугу років. Таким чином, відповідачем було виконано рішення суду щодо не включення всіх складових заробітної плати, які не було враховано при призначенні пенсії, але при проведенні перерахунку пенсії на виконання зазначеного вище рішення суду відповідач вчинив нові протиправні дії, поділивши суми окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років на 24.

Процесуальні дії у справі:

Ухвалою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 01.03.2018 р. прийнято уточнений адміністративний позов від позивача по справі № 343/977/17 та постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін по справі.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

Судом встановлено, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2015 р. в справі № 343/5146/15 (а.с. 10, 49 - 50, 79 - 80) визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_2 усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний податок) та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_2 пенсії як державному службовцю, починаючи з 23.09.2014 р. з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний податок).

Аналізом змісту даної постанови встановлено, що предметом судового розгляду в даній справі був спір з приводу невключення відповідачем до заробітної плати для обчислення пенсії позивачки при обчисленні та призначенні їй пенсії як державному службовцю матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно відповідей Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області №№ 3/Г-пуб, 4/Г-пуб, 5/Г-пуб від 18.01.2017 р. на заяви ОСОБА_2 (а.с. 15 - 20, 102 - 104), відповідачем на виконання постанови ЛААС від 06.07.2015 р. проведено перерахунок та виплату пенсії позивачки як державному службовцю, починаючи з 23.09.2014 р., з розрахунку 80 відсотків сід суми заробітної плати з урахуванням всі видів оплати праці, з яких були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок) згідно довідки Долинського РЦЗ від 06.03.2015 р. № 719/04/21-15 (розпорядження № 139916 від 19.12.2016 року). Заробітна плата для обчислення пенсії складала 6114,26 грн. (146742,42 грн. - всі види оплати праці, з яких утримано єдиний внесок, поділено на 24 місяці).

Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11.10.2016 р. у справі № 343/1205/16-а, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2016 р. (а.с. 21 - 29, 51 - 53, 68 - 73, 76 - 78) визнано неправомірними дії Долинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії державного службовця відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2015 року зі зміною базового місяця нарахування індексації; зобов'язано Долинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відновити ОСОБА_2 з 23 вересня 2014 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, та провести виплату безпідставно утриманої суми індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат; скасовано розпорядження управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області від 24 лютого 2016 року № 139916 про перерахунок пенсії ОСОБА_2 через зміну надбавки; зобов'язано Долинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області виплатити ОСОБА_2, починаючи з 23 вересня 2014 року, заборгованість по нарахуванню та виплаті пенсійних виплат з урахуванням раніше виплачених сум. Провадження в частині позовних вимог ОСОБА_2 щодо зобов’язання Долинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на виконання рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2015 року здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 23 вересня 2014 року, з застосуванням п.1 та п.3 постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» при обчисленні її заробітку для призначення пенсії як державному службовцю та провести нарахування пенсії, враховуючи посадовий оклад в сумі 1522,50 гривень, надбавку за ранг в сумі 70 гривень, надбавку за вислугу років в сумі 477,75 гривень, середньомісячний розмір надбавки за високі досягнення у праці в сумі 647,03 гривень, середньомісячний розмір премії в сумі 1296,42 гривень, середньомісячний розмір матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 180,16 гривень, середньомісячний розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 577,14 гривень, середньомісячний розмір грошової винагороди в сумі 600,21 гривень, середньомісячний розмір індексації в сумі 483,50 гривень та середньомісячний розмір сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток, їх компенсація) в сумі 712,22 гривень, закрито.

Таким чином, зі змісту вказаної постанови вбачається, що предметом судового розгляду був спір щодо зміни відповідачем базового місяця нарахування індексаці й утримання сум індексації при перерахунку пенсії позивачці відповідно до постанови ЛААС від 06.07.2015 р. та щодо прийнятого ним розпорядження від 24.02.2016 р. № 130016 про перерахунок пенсії ОСОБА_2 через зміну надбавки.

Також предметом оскарження у даній справі були дії відповідача щодо невключення ним до заробітної плати для обчислення пенсії позивачки при виконанні постанови ЛААС від 06.07.2016 р. посадового окладу в сумі 1522,50 гривень, надбавки за ранг в сумі 70 гривень, надбавки за вислугу років в сумі 477,75 гривень, середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 647,03 гривень, середньомісячного розміру премії в сумі 1296,42 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 180,16 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 577,14 гривень, середньомісячного розміру грошової винагороди в сумі 600,21 гривень, середньомісячного розміру індексації в сумі 483,50 гривень та середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток, їх компенсація) в сумі 712,22 гривень.

В цій частині провадження було закрито, так як спір між тими самими сторонами та з тих самих підстав розглянутий Львівським апеляційним адміністративним судом та прийнято постанову від 06.07.2015 р., що набрала законної сили, якою віповідача уже було зобов'язано при призначенні пенсії ОСОБА_2 урахувати всі види оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески.

Таким чином суд приходить до висновку про безпідставіність тверджень відповідача у відзиві на позов про те, що адміністратиний позов ОСОБА_2 в уточненій редакції у даній справі підлягає закриттю, так як спір між тими самими сторонами і з тих самих підстав розглянутий Львівським апеляційним адміністративним судом, яким прийнято постанову від 06.07.2015 р. в справі № 876/5146/15, що набрала законної сили, а постановою Долинського районного суду від 11.10.2016 у справі № 33/1205/16-а закрито провадження в частині зобов'язальних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії, оскільки, як встановлено з вищеописаного, одним з предметів спору в цих справах було невключення до заробітної плати для обчислення пенсії всіх видів оплат праці, які отримувала ОСОБА_2 та з яких сплачено єдиний внесок. В той же час, як вбачається з матеріалів даної справи, предметом спору у ній є включення відповідачем до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії позивачки окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу, розмір яких визначено шляхом поділу на 24 місяці, а не у розмірі на час призначення пенсії.

Згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, № 10/04-20 від 31.03.2014 р. та довідки № 719/04/21-15 від 06.03.2015 р., виданих Долинським РЦЗ, у них відображені всі нараховані виплати ОСОБА_2 за період з 01.03.2012 р. по 28.02.2014 р., з яких сплачено страхові внески, в тому числі посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу (а.с. 42, 96 - 97).

Факт поділу вказаних у довідці № 719/04/21-15 від 06.03.2015 р. всіх видів оплати праці, з яких утримано єдиний соціальний внесок, в тому числі посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу, на 24 місяці підтверджується вищеописаними відповідями відповідача №№ 3/Г-пуб, 4/Г-пуб, 5/Г-пуб від 18.01.2017 р. (а.с. 16, 18, 20, 102 - 104) та розрахунком заробітку, який провів відповідач на виконання постанови ЛААС від 06.07.2015 р. (а.с. 32).

Оцінка суду:

Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи сторін та долучені ними письмові докази, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 7 цієї статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на час призначення позивачці пенсії визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Зокрема, згідно п. 3 зазначеної постанови посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Проаналізувавши вищеописані докази, зокрема, довідку № 719/04/21-15 від 06.03.2015 р., яка видана Долинським РЦЗ (а.с. 96), відповіді №№ 3/Г-пуб, 4/Г-пуб, 5/Г-пуб від 18.01.2017 р. (а.с. 16, 18, 20, 102 - 104) та розрахунок заробітку (а.с. 32), суд приходить до висновку про те, що відповідач, під час виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2015 р. у справі № 343/5146/15, при проведенні позивачці перерахунку пенсії державного службовця, в порушення зазначеної постанови суду і вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 в редакції, чинній на час призначення пенсії, не включив до розрахунку заробітної плати позивачки посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії, а додав зазначені в довідці Долинського районного центру зайнятості № 719/04/21-15 від 06.03.2015 р. суми вказаних виплат за 24 місяці та поділив їх на 24.

За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для визнання неправомірними дій ОСОБА_3 об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії згідно постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2015 року в справі № 343/5146/15 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 № 865 (в редакції, чинній на час призначення пенсії), тим більше, що ці складові в такому розмірі і були враховані при визначенні розміру пенсії позивачці до постановлення вказаного рішення суду від 06.07.2015 р. і будь-які підстави для їх зміни відсутні.

При цьому суд враховує, що відповідно до ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

В період, за який позивачка просить провести перерахунок пенсії, суми пенсії їй нараховувались, однак не в таких розмірах, які були передбачені чинними на час призначення пенсії законодавчими актами. Суд зауважує, що в даному випадку не йдеться тільки про нараховані, але не сплачені суми пенсії, а йдеться саме про неодержані суми пенсії з вини органу, що призначає або виплачує пенсію. Таким чином, строк звернення до суду, встановлений ст. 122 КАС України, до даної категорії спорів не застосовується, а тому позивачкою строк звернення до суду не пропущений. Крім того, розпорядження, за яким було зменшено розмір окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, що враховувався при нарахуванні пенсії ОСОБА_2, було оскаржене та скасоване постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11.10.2016 р. у справі № 343/1205/16-а, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2016 р., а тому позивачка не могла припустити, що після перерахунку пенсії на підставі вказаного рішення суду відповідач знову врахує неправильний розмір вищезазначених виплат, що призведе до неправильного нарахування її пенсії.

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р., ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», керуючись ст ст. 243 - 246 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2015 року в справі № 876/5146/15.

Зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України ОСОБА_4 області здійснити перерахунок та провести виплату, призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, визначеного постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на час призначення пенсії), починаючи з 23 вересня 2014 року, включивши до розрахунку заробітної плати оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави судовий збір в розмірі 704,80 гривні (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивачка: ОСОБА_2, жителька пр. Незалежності, 15/28 м. Долина Івано-Франківської області, ІПН НОМЕР_1.

Відповідач: Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що знаходиться за адресою: м. Калуш, вул. Біласа і Данилишина, 2 Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 37824000.

Повне рішення суду складено 26 квітня 2018 року.

Суддя: