
ЄУН 337/4946/17
2-о/337/8/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2018 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді – Мурашової Н.А.
за участю секретаря – Бессарабової Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Запоріжжі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1, заінтересовані особи – Міністерство оборони України, місце знаходження: м.Київ, пров.Повітрофлоцький, б.6, Міністерство внутрішніх справ України, місце знаходження: м.Київ, вул.Богомольця, б.10, Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної організації, місце знаходження: м.Київ, пров.Музейний, б.12, Антитерористичний центр при Службі безпеки України, місце знаходження: м.Київ, вул.Володимирська,б.33, Національна поліція України, місце знаходження: м.Київ, вул.Богомольця, б.10, Головне управління Національної поліції в Запорізькій області, місце знаходження: м.Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 29, про встановлення юридичного факту,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з даною заявою, посилаючись на те, що він працює на посаді слідчого СВ Хортицького ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області. Відповідно до наказу №2635 від 16.08.2017р. він був направлений на стажування до Луганської області, а саме до Старобільського ВП ГУНП в Луганській області. Відповідно до розпорядження КМУ від 02.12.2015р. №1275-р м.Старобільськ включений до переліку пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. Наказом т.в.о.начальника Старобільського ВП ГКУНП в Луганській області №197 від 03.10.2017р. його було відряджено для несення служби на блокпост Кремінна-Лиман з 06.10.2017р. Цей наказ було видано з метою забезпечення охорони публічного порядку, боротьби з тероризмом, запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою в межах проведення АТО на території Луганської області. Під час несення служби він був екіпірований засобами індивідуального захисту, табельною вогнепальною зброєю, а також автоматичною зброєю з повним боєкомплектом до них. Отже, під час стажування він приймав участь в антитерористичній операції та забезпеченні її проведення, що виразилось в розслідуванні кримінальних проваджень, охороні громадського порядку та публічної безпеки, охороні важливих стратегічних об’єктів та несенні служби на блок-постах. Відповідно він має право на отримання статусу учасника бойових дій і відповідних пільг. Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається відповідною відомчою комісією. Для звернення до цієї комісії йому необхідно встановити факт його перебування у районах проведення антитерористичної операції в період з 21.08.2017р. по 21.11.2017р.. Цей факт є юридичним, оскільки від нього залежить виникнення у нього особистих та майнових прав як учасника бойових дій.
Ухвалою суду від 18.01.2018р. відкрито окреме провадження у цивільній справі за даною заявою і призначено відкрите судове засідання.
31.01.2018р. від заінтересованої особи - Антитерористичного центру при Службі безпеки України надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника. Додатково зазначили, що згідно з ст.13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» залучення до АТО передбачає обов’язкове підпорядкування її керівнику з виконанням не тільки своїх функціональних обов’язків, а за потреби й інших завдань. ОСОБА_1 в порядку ст.12,13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» наказом керівника АТЦ при СБУ до проведення АТО в Луганській області не залучався, інформація щодо його участі в АТО відсутня.
13.02.2018р. від заінтересованої особи - Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції до суду надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що Служба є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни та учасників АТО, організовує та координує роботу з надання статусу учасника бойових дій, в т.ч. проводить засідання міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визначення особи учасником бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та терористичну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, затвердженого постановою КМУ №413 від 20.08.2014р. Безпосереднє рішення про надання такого статусу приймається відповідними комісіями Міноборони, МВС, Мінюсту, Національної поліції, Національної гвардії тощо, а у разі виникнення спірних питань-міжвідомчою комісією, яка утворюється Службою. Служба може винести питання надання статусу бойових дій ОСОБА_1 лише після їх розгляду відомчою комісією Національної поліції України. Крім того, залучення до АТО здійснюється наказом керівника АТЦ при СБУ. Тому факт, про встановлення якого просить заявник, може бути встановлений у випадку підтвердження факту залучення ОСОБА_1 до АТО.
18.04.2018р. від заінтересованої особи - Головного управління Національної поліції в Запорізькій області до суду надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що ОСОБА_1 було призначено на посаду слідчого Хортицького ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області з 28.03.2017р. і з метою формування і закріплення на практиці професійних знань, умінь, навичок з 21.08.2017р. по 21.12.2017р. було організовано стажування поліцейських на базі ГУНП в Луганській області, куди ОСОБА_1 було відряджено згідно з наказом ГУНП № 2669 від 18.08.2017р. з вогнепальною зброєю. Таке стажування не передбачало участь у проведені антитерористичної операції. Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається відповідною комісією на підставі документів про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення та документів про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення. Заявником не надано відповідних документів, які підтверджують його участь у антитерористичній операції. Крім цього, з заявлених вимог вбачається спір про право, тому вважають, що справа повинна бути залишена без розгляду.
19.04.2018р. від заінтересованої особи - Національної поліції України до суду надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що встановлення факту безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення в Національній поліції покладений на Комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України. Зі змісту заяви ОСОБА_1 не вбачається, що він звертався до Комісії для надання йому статусу учасника бойових дій та результати його звернення. Також ОСОБА_1 не надає жодного доказу, які б підтверджували захист ним незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, взяття безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення та перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення. Крім цього, вважають, що дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки стосується проходження публічної служби. Просять провадження у даній справі закрити.
Заявник в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримує, просить задовольнити.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не прибули за невідомими причинами, про час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність вказаних осіб за наявними у справі доказами.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заяву ОСОБА_1 такою, що підлягає залишенню без розгляду, виходячи з такого.
Відповідно до ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з роз’яснень, викладених у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ,який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Беручи до уваги, що заявник ставить питання про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту його перебування у районах проведення антитерористичної операції з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення на території Луганської області в період з 21.08.2017р. по 21.11.2017р., від вирішення якого залежить надання йому статусу учасника бойових дій, а Головне управління Національної поліції в Запорізькій області та Національна поліції України в своїх письмових поясненням фактично заперечують участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції в силу відсутності належних та допустимих доказів на підтвердження цього, суд вважає, що в даному випадку вбачається спір про право, який повинен розглядатися за загальними правилами позовного провадження, зокрема, з дотриманням його основних принципів змагальності та диспозитивності.
У зв’язку з цим суд вважає необхідним залишити заяву ОСОБА_1 без розгляду і роз’яснити заявнику його право на подання позову на загальних підставах.
Керуючись ч.1,4 ст.315 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи – Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України, Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної організації, Антитерористичний центр при Службі безпеки України, Національна поліція України, Головне управління Національної поліції в Запорізькій області, про встановлення юридичного факту – залишити без розгляду.
Роз’яснити ОСОБА_1 право звернутися до суду з відповідним позовом на загальних підставах.
Ухвала суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Запорізької області через Хортицький районний суд м. Запоріжжя протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.А. Мурашова
26.04.2018