Рішення № 73638569, 23.04.2018, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
265/8752/17
Номер документу
73638569
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 265/8752/17

Провадження № 2/265/493/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2018 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Шиян В. В.,

за участю секретарів Єфремової О.В., Хайтулової Я.В. .

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги,

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_2

В С Т А Н О В И В:

13 грудня 2017 року представник позивача ОСОБА_3 соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради (далі за текстом - УСЗН) звернувся до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області з даним позовом, яким просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 суму надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 9079,97 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що відповідачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН як уповноважений представник родини – одержувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг, за фактичною адресою проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1. 4 березня 2016 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_3 соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради з питання отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Порядок надання такої допомоги затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505. Вказаним порядком встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. На підставі заяви ОСОБА_1 та наданих нею документів, їй та її двом неповнолітнім дітям: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, було призначено таку допомогу з 04 березня 2016 року по 3 вересня 2016 року. В подальшому на підставі наданих документів допомогу знов було призначено в період з 20 вересня 2016 року по 19 березня 2017 року.

Після здійснення відповідних запитів, було встановлено, що неповнолітня ОСОБА_4, яка є в складі родини отримувача допомоги та згідно заяви уповноваженого представника родини ОСОБА_1 постійно проживає в місті Маріуполі, фактично з 3 червня 2015 року навчається в ЗНПЗ «Хореографічна гімназія «Кияночка» а тому постійно проживає в місті Києві. З вересня 2017 року є студенткою Київського хореографічного коледжу, денної форми навчання, у зв’язку з чим постійно проживає в місті Києві. Згідно п. 11 Порядку, уповноважений представник сімї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомити уповноважений орган про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Неповідомлення відповідачем про факт не проживання неповнолітньої ОСОБА_4 в місті Маріуполі з 3 червня 2015 року, призвело до виплати уповноваженій особі родини ОСОБА_1Б, коштів державної допомоги надміру, сума яких за період з 4 березня 2016 року по 19 березня 2017 року становить 9079,97 гривень. На адресу відповідача ОСОБА_1 13 липня 2017 року було надіслано повідомлення про виявлення надмірно отриманих коштів державної допомоги, та запропоновано добровільно погасити суму заборгованості, але сума переплати сплачена не була. Через наведені обставини позивач звертається до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 13 березня 2018 року було замінено первісного позивача ОСОБА_3 соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради на правонаступника- Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2, діюча на підставі довіреності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити. .

Представник відповідача ОСОБА_1 – ОСОБА_6 в судове засідання не з’явилася, надала суду письмовій відзив на позовну заяву, просила у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Суд вислухав пояснення представника позивача, дослідив письмові матеріали справи, прийшов до наступного.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідач ОСОБА_1 є особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, разом з неповнолітніми дітьми: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. ( а.с.16)

15 березня 2016 року та 20 вересня 2016 року ОСОБА_1 як уповноважений представник родини, звернулася до ОСОБА_3 соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 9,11).

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та субєктами приватного права у пошуку та возз’єднанні членів сімей, які втратили звязок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоровя; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та субєктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Рішеннями ОСОБА_3 соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради від 15 березня 2016 року та 8 листопада 2016 року відповідачці ОСОБА_1 призначено адресну допомогу на період з 4 березня 2016 року по 3 вересня 2016 року та з 20 вересня 2016 року по 19 березня 2017 року відповідно до звернень. ( а.с.8,10 )

Довідкою Хореографічної гімназії «Кияночка» № 56 від 25 травня 2017 року, та Довідкою ДП «Київський хореографічний коледж» № 114 від 26 вересня 2017 року, підтверджено факт навчання та проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 3 червня 2015 року в місті Києві. ( а.с.6,7)

Пунктом 11 зазначеного Порядку передбачено обов’язок уповноваженого представника сімї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Відповідно до п. 3 Порядку якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Таким чином, оскільки відповідач ОСОБА_1Б, вчасно не повідомила ОСОБА_3 соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради про проживання її доньки ОСОБА_4 в місті Києві, щомісячна адресна допомога з 4 березня 2016 року по 19 березня 2017 року включно підлягала перерахунку.

У своєму відзиві, представник відповідача ОСОБА_1Б, - ОСОБА_6 посилалася на незаконність позовних вимог, мотивуючи свою незгоду тим, що внутрішньо переміщені особи користуються тим ж правами і свободами, що інші громадяни, які постійно проживають в Україні. А тому обмеження осіб що належать до ВПО у реалізації їхніх прав, зокрема прав на пенсійне та соціальне забезпечення є такими, що призводить до непрямої дискримінації за ознакою місця проживання та перебування на обліку ВПО.

Суд не погоджується з таким твердженням представника відповідача.

Як було вже зазначено судом, щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг надається лише внутрішньо переміщеним особам. Тоб то право на таку допомогу виникає лише у зазначеній категорії громадян України, і вказана допомога не відноситься до прав на пенсійне або соціальне забезпечення передбачених Конституцією України для всіх громадян України, які не є тимчасово переміщеними особами.

Також суд звертає увагу, що відповідно до п.3-2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату жилого-комунальних послуг передбачено, що якщо дитина переміщується з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, без супроводу батьків або осіб, які їх замінюють, грошова допомога виплачується їй за зверненням:

- баби, діда, повнолітніх сестри, брата, мачухи, вітчима, які безпосередньо здійснюють догляд за дитиною без спеціальних на те повноважень;

- інших осіб, яким батьки передали дитину на виховання, - у разі надання заяви батьків щодо отримання такої допомоги, справжність підпису на якій має бути засвідчена нотаріально;

- служби у справах дітей, якщо:

дитина влаштована до професійно-технічного або вищого навчального закладу та проживає у його гуртожитку.

Таким чином держава не позбавляє неповнолітню дитину на отримання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату жилого-комунальних послуг, але зазначена допомога призначається за місцем проживання неповнолітньої дитини.

При цьому відповідач ОСОБА_1 звернувшись до УПСЗН із заявою про призначення допомоги, з самого початку зазначила неправдиві відомості, що до місця проживання своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_4, що в свою чергу є підставою для припинення зазначених виплат.

Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість тверджень позивача про те, що отримана відповідачем допомога в сумі 9079,97 гривень є такою, що отримана надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями.

13 листопада 2017 року відповідача було повідомлено про виплату йому надмірної суми допомоги та запропоновано добровільно внести кошти на рахунок управління, але позивач зазначає, що сума переплати досі не сплачена.

Відповідно до ч. 1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Положення цієї глави (глава 83 ЦПК) застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст. ст.179,181,190,192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.

Таким чином, враховуючи, що відповідач в добровільному порядку не повернув надміру виплачені кошти, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст.ст.133, 141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1600 гривень (розрахований на момент подачі позову до суду), оскільки позивач на день звернення до суду з даним позовом був звільнений від його сплати.

Керуючись ст.ст.2, 5,10-13, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 280-282 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_1, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради ( ЄРДПОУ 41336065) юридична адреса: місто Маріуполь проспект Миру, 70, надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг в розмірі 9079,97 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_1, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь держави судовий збір в розмірі 1600 гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до апеляційного суду Донецької області в місті Маріуполі протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.15.5 Перехідних положень ЦПК України від 15 грудня 2017 року, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення було складено та підписано 26 квітня 2018 року.

Суддя _______ Шиян В.В.