
233 № 233/6050/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2018 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінова О.С.,
за участю секретаря Поварніциної А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
05 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративною позовною заявою до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Управління), про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером за віком. У зв’язку з проведенням АТО та з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, у населеному пункті, де вона мешкала, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України, а також зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Позивачка перебуває на обліку в Костянтинівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та відповідач нараховував їй пенсійне забезпечення, але починаючи з 01 червня 2017 року без правових підстав припинив нарахування та виплату пенсії. Такі дії вважає незаконними і просить зобов’язати відповідача поновити їй нарахування та виплату пенсії.
Представник позивачки ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, підтримав позов у письмовій заяві на адресу суду, просив його задовольнити.
Суду наданий відзив на позовну заяву (заперечення на адміністративний позов) в яких відповідач посилається на те, що позов ОСОБА_1 не визнає і просить відмовити в його задоволенні, обґрунтовуючи свою позицію тим, що відповідачем було встановлено, що за адресою, вказаною у довідці про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 не проживає. За результатами обміну інформацією з органами соціального захисту населення про осіб, які взяті на облік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року було призупинено виплату пенсії для з’ясування фактичного місця проживання пенсіонера. Також просили розглянути справу за їх відсутності(а.с.33-34).
З’ясувавши позицію сторін, дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов таких висновків.
З наявних письмових доказів по справі вбачається, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є отримувачем пенсії з 19.03.2008 року, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.6). Зареєстрованим місцем проживання позивачки з 12.12.2016 року є м. Костянтинівка, Донецької області, вул. Бахмутська,303, а до зазначеної дати позивачка була зареєстрована у м. Дебальцеве (а.с.8).
Позивачка з 01 липня 2017 року перебувала на обліку в Управлінні, що визнається сторонами.
У частині 2 статті 77 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
З матеріалів справи вбачається, що підставою призупинення виплати пенсії стало ненадання позивачем відомостей про своє фактичне місце проживання.
Згідно статті 49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Стаття 4 Закону № 1058-ІV визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 цього Закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі недоотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Законом № 1058-ІV не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як не підтвердження реєстрації проживання. Відповідач не послався на Закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.
Згідно з Правилами реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться, зокрема, до паспорта громадянина України,
Як вбачається з копії паспорта ВЕ 038811, позивачка з 12 грудня 2016 року зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Між тим, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведеною нормою Закону, стала підставою для невиплати позивачу пенсії. Також відповідачем не вказано будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу невиплати вже призначеної пенсії, як ненадання особою, місце проживання якої зареєстроване не території, яка підвідомча відповідачу, довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Згідно частини 2 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Таким чином, зміна пенсіонером місця проживання не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на отримання соціального захисту, а саме, отримання пенсії.
Відповідно до встановлених у справі обставин, суд вважає, що нездійснення відповідачем виплати позивачці раніше призначеної пенсії є безпідставним, а тому дії Управління щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 слід визнати протиправними та необхідно зобов’язати Управління відновити виплату позивачці пенсії з 1 серпня 2017 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач, не виплачуючи позивачу пенсію з 01 серпня 2017 року діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв’язку з чим підлягають захисту порушені права пенсіонера шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов’язання нарахувати та виплатити позивачці пенсію за весь час затримки.
Оскільки ухвалою суду від 05.12.2017 року позивача звільнено від сплати судового збору, а позов ухвалюється на його користь, судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Відповідно до ст.ст.19, 46 Конституції України, ст.ст.4, 5, 8, 47, 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.2, 77, 242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати з 01 серпня 2017 року пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1,нарахування та виплату пенсії з 01 серпня 2017 року та здійснити виплату заборгованості за весь час затримки.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може також може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, м. Костянтинівка Донецької області, вулиця Ціолковського, будинок 25, ЄДРПОУ 37544278.
Суддя