Постанова № 73634634, 24.04.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
817/1620/16
Номер документу
73634634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/1620/16

ПОСТАНОВА

іменем України

"24" квітня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря Черемісової С.О.,

представників позивача, відповідача та третьої особи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Корецьавтотранс" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "18" січня 2018 р. у справі за позовом Приватного підприємства "Корецьавтотранс" до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа: Приватне підприємство "Нов-Транс-Авто" про визнання протиправним та скасування рішення , -

судді в 1-й інстанції - Жуковська Л.А., Махаринець Д.Є., Комшелюк Т.О.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Рівне,

дата складання повного тексту рішення - 29 січня 2018 року,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2016 року Приватне підприємство "Корецьавторанс" звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, та з урахуванням заяви про зміну предмета позову, просив визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету Державної служби України з безпеки на транспорті від 31.08.2016 на право перевезення пасажирів по маршруту Чернівці-Рівне (об'єкт конкурсу №25).

В обґрунтування позову зазначав, що відповідно до умов та об'єкту конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), опублікованого в журналі "Перевізник UА", 10.08.2016 подав до Державної служби України з безпеки на транспорті відповідну заяву для участі у конкурсі з необхідними документами щодо об'єкта конкурсу №25 по маршруту Чернівці - Рівне (рейс №53/54). Рішення відповідача щодо недопущення приватного підприємства до участі у зв'язку з відсутністю достатньої кількості транспортних засобів забезпечення виконання пасажирських перевезень згідно з діючими договорами та дозволами на день подачі документів для участі у конкурсі, вважає безпідставним, оскільки усі документи, які були подані ним для участі у конкурсі згідно з Умовами конкурсу були достовірними.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 в задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення позову. В апеляційній скарзі зазначив, що висновки суду не ґрунтуються на доказах, які містяться в матеріалах справи. Так, суд прийняв до уваги дані анкети до заяви про участь у конкурсі, щодо використання ними автобусів в кількості 42 одиниці з резервними на міжміських перевезеннях та 5 одиниць з резервними на міських та приміських маршрутах, а також дані Управління інфраструктури та промисловості Рівненської ОДА, де зазначено, що загальна кількість транспортних засобів позивача, які задіяні в області становить 62 одиниці. Разом із тим не було враховано інформацію Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації від 26.07.2016 №04/782-02-1, відповідно до якої зазначено про 22 укладених договорів на перевезення пасажирів, для виконання яких задіяно 34 транспортні засоби, з яких 27 основних та 7 резервних, а також лист цього ж Управління від 20.10.2016 №04/1026-02-1.

У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач та третя особа посилаються на те, що при вирішені справи, суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги позивача.

В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи вважають, що судове рішення є законним та просять відхилити апеляційну скаргу позивача.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що в журналі "Перевізник UА" №9/2016 було розміщено оголошення про проведення 31.08.2016 конкурсів з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), для розгляду на засіданні конкурсного комітету (а.с.4-5 т.1).

Пунктом №25 визначено маршрут Чернівці-Рівне: протяжність маршруту 350 км; номери рейсів 53/54; мінімальна кількість автобусів для використання рейсів - 2.

10.08.2016 позивач подав заяву про участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському маршруті загального користування "Чернівці-Рівне", рейс № 53/54, а також інші відповідні документи та додатки (а.с.40 т.1).

Згідно з анкетою ПП "Корецьавтотранс", що була подана до заяви про участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, що виходять за межі території області, по маршруту загального користування "Чернівці-Рівне", рейс № 53/54, необхідна кількість автобусів для перевезень, які повинні використовуватися відповідно до чинних договорів (дозволів) - 42 з резервом; для міських, приміських перевезень (загальна місткість) - 0, марка, модель - 0, необхідна кількість автобусів для перевезень, які повинні використовуватися відповідно до чинних договорів (дозволів) - 5 з резервом (а.с.49-50 т.1).

31.08.2016 відповідачем було проведено конкурс, наслідки якого оформлені протоколом №5 (а.с.35-36 т.1)

31.08.2016 комісією прийнято рішення про недопуск до участі в конкурсі ПП "Корецьавтотранс", м. Корець, Рівненська область, як такого, що не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень.

Переможцем конкурсу на самостійне виконання рейсів 53/54 маршруту Чернівці-Рівне, відповідно до рішення відповідача, визнано ПП "Нов-Транс-Авто", м. Новоселиця, Чернівецька область.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції в задоволенні позовних вимог відмовив. Суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, при прийнятті рішення про недопуск позивача до участі в конкурсі діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, добросовісно та розсудливо, оскільки з урахуванням наданої інформації для обслуговування міжобласного маршруту "Чернівці-Рівне" перевізник ПП "Корецьавтотранс" має недостатню кількість транспортних засобів для виконання перевезень.

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-III).

Відповідно до ст.6 Закону №2344-III, реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Забезпечення організації пасажирських перевезень покладається: на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути), - на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту (ст. 7).

Відповідно до п.1 постанови КМУ №299 від 17.07.2014, якою затверджено Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (далі - Положення №299) Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті (далі - автомобільний, міський електричний, залізничний транспорт).

Згідно з пп.21 п.4 Положення №299, Укртрансінспекція організовує та проводить конкурси з перевезення пасажирів на міжміських і приміських маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласних маршрутах).

Відповідно до статті 43 Закону № 2344-II визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

Статтею 44 Закону №2344-III визначено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать:

- визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками;

- державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі передбачені ст. 45 Закону №2344-III.

У конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:

визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання;

подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;

не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;

передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Статтею 46 Закону №2344-III визначено, що для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи:

заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент;

відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником;

відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не менш як за дев'ять днів до дня проведення конкурсу забезпечують інформування відповідних підрозділів Національної поліції про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс.

Порядок інформування затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України.

Під час визначення переможця конкурсу на міжміських та міжнародних автобусних маршрутах у разі рівних пропозицій претендентів перевага надається перевізникам, які представили до конкурсного комітету свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності.

Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 (далі - Порядок №1081), який є обов'язковим до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1081 умови конкурсу - встановлені організатором (обов'язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об'єкті конкурсу.

Згідно з пунктом 10 Порядку №1081 організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону №2344-III.

Пунктом 19 Порядку №1081 передбачено, що переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Згідно з п.29 Порядку №1081 для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні два квартали.

Відповідно до п.37 Порядку №1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Згідно з п.42 Порядку №1081 у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт".

Пунктом 46 Порядку №1081 визначено, що переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу. Перевізника-претендента, визнаного відповідно до пункту 42 цього Порядку переможцем, може бути визнано таким лише у разі набрання ним за окремим об'єктом конкурсу кількості балів, що є вищою нуля.

Відповідно до п.49 Порядку №1081 рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.

Отже, обов'язковою умовою конкурсу є достатня кількість транспортних засобів (з врахуванням характеристик за пасажиромісткістю, категорії, класу, іншими технічними характеристиками).

Відповідно до п. 53 Порядку №1081, у договорі (дозволі) визначаються умови перевезень на рейсі (рейсах) та/або маршруті (маршрутах) відповідно до визначеного об'єкту конкурсу. Виконання даних умов є обов'язковим, оскільки на підставі пп. 3 п. 55 цього ж Порядку, організатор має право розірвати договір (позбавити дозволу) з автомобільним перевізником у разі порушення ним умов договору (дозволу).

До таких умов, окрім іншого, входить виконання перевізником перевезень пасажирів автобусом відповідної категорії, класу, року виготовлення, пасажиромісткістю тощо.

Порядок визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху, затверджений наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №285 від 12.04.2007 року, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.05.2007 року за №499/13766.

Підпунктом 4 пункту 12 Порядку №1081 зазначено, що достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення.

Судом встановлено, що згідно з анкетою ПП "Корецьавтотранс", що була подана до заяви про участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському маршруті загального користування Чернівці - Рівне рейси №53/54, кількість транспортних засобів, які повинні використовуються позивачем відповідно до чинних договорів (дозволів) становить 42 одиниці з резервними на міжміських перевезеннях та 5 транспортних засобів з резервом на міських та приміських маршрутах відповідно до чинних договорів.

Разом із тим, відповідно до інформації про договори на перевезення пасажирів, укладені між ПП "Корецьавтотранс" та Управлінням інфраструктури та промисловості Рівненської ОДА, Березнівською РДА та Корецькою РДА, наданої листом Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації від 26.07.2016 № 04/782-02-1, загальна кількість транспортних засобів позивача, які задіяні в області становить 62 одиниці (а.с.37-39 т.1).

Згідно з інформацією Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України від 26.08.2016 № 31/7518 про транспортні засоби, що знаходяться у власності (співвласності) перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, що відбудеться 30.08.2015, ПП "Корецьавтотранс" експлуатуються транспортні засоби в кількості 59 одиниць (а.с.71-76 т.1).

Зазначена інформація дала підстави відповідачу зробити висновок, що перевізник ПП "Корецьавтотранс" має недостатню кількість транспортних засобів з виконання перевезень міжобласного маршруту "Чернівці-Рівне".

При цьому судом встановлено, що позивачем до заяви від 10.08.2016 додано перелік транспортних засобі, які пропонуються для використання на автобусному маршруті (а.с.42 т.1), а саме: БАЗ А079.23 Еталон, VIN-код НОМЕР_3, державний знак НОМЕР_1, 2012 рік випуску; ТУР А-407, VIN-код НОМЕР_4, державний знак НОМЕР_2, 2015 рік випуску.

Однак, згідно з інформацією Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації від 26.07.2016 № 04/782-02-1 транспортний засіб ТУР А-407, VIN-код НОМЕР_4, державний знак НОМЕР_2, 2015 рік випуску, задіяний на міжміських перевезення за маршрутами Рівне АС - Соснове ч/з Гощу та Березне АС - Рівне АС "Чайка".

Також, згідно з даними Міністерства інфраструктури України ПП "Корецьавтотранс" здійснює також і міжнародні перевезення (а.с.134 т.1).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що для обслуговування міжобласного маршруту "Чернівці-Рівне" перевізник ПП "Корецьавтотранс" мав недостатньою кількістю транспортних засобів для виконання перевезень, а зазначені ним документи, містять недостовірну інформацію.

Що стосується інформації Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації від 26.07.2016 №04/782-02-1, то в останній зазначено про кількість транспортних засобів ( з урахуванням резерву) в кількості 62 одиниці. Інформація викладена в Листі цього ж Управління від №04/1026-02-1, згідно з яким загальна кількість транспортних засобів, необхідних для виконання перевезень на внутрішньообласних маршрутах загального користування, перевезення на яких станом на 11.05.2016 здійснювалося позивачем, та становить 34 транспортні засоби, з яких 27 основних та 7 резервних, не могла бути взята до уваги відповідачем так як вказаний лист датований 20.10.2016, тобто після проведення конкурсу на право перевезення пасажирів.

За встановлених обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач Укртрансбезпека, як суб'єкт владних повноважень при прийнятті 31.08.2016 рішення про недопущення ПП "Корецьавтотранс" до участі в конкурсі на право перевезення пасажирів по маршруту Чернівці-Рівне та визначення переможця конкурсу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, добросовісно та розсудливо.

Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Корецьавтотранс" залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "18" січня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Повне судове рішення складено "26" квітня 2018 р.