Постанова № 73634440, 25.04.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
820/6511/17
Номер документу
73634440
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/6511/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Бондара В.О.

суддів: Гуцала М.І. , Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання Ковальчук А.С

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної служби геології та надр України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018, суддя Спірідонов М.О., 61004, м. Харків, вул. Мар"їнська,18-Б-3, повний текст складено 21.02.18 по справі № 820/6511/17

за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківський коксовий завод"

до Державної служби геології та надр України

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Харківський коксовий завод" ( далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної служби геології та надр України ( далі - відповідач) в якому просило визнати незаконним Наказ № 429 від 16.11.2016 року Держаної служби геології та надр України про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами ПрАТ “Харківський коксовий завод” № 5696 від 29.12.2016 року, та № 4523 від 30.11.2007 року, та зобов’язати Державну службу геології та надр України продовжити дію спецдозволів № 5696 від 29.12.2016 року, та № 4523 від 30.11.2007 року на той самий час, на який їх було незаконно зупинено.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 року адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Харківський коксовий завод" (61071, м. Харків, Карачівське шосе, 44, код ЄДРПОУ) до Державної служби геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, код ЄДРПОУ 37536031) про зобов'язання вчинити певні дії – задоволено частково.

Зобов'язано Державну службу геології та надр України продовжити дію спецдозволів № 5696 від 29.12.2016 року та № 4523 від 30.11.2007 року з часу їх зупинення, визначеного наказом № 429 від 16.11.2016 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв’язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення Харківського окружного адміністративного суду скасуванню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено у суді апеляційної інстанції, Державною екологічною інспекцією у Харківській області у термін з 12.09.2016 року по 30.09.2016 року було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПРАТ “Харківський коксовий завод”, за результатами якої було складено акт № 522/01-04/03-09 та припис № 60/03-09 від 06.10.2016 року про усунення порушень.

На підставі пунктів припису № 60/03-09 від 06.10.2016 року Держекоінспекцією було направлено два Подання від 18.10.2016 № 4710/01-24/02-16, № 4711/01-24/02-16 до Державної служби геології та надр України про зупинення дії спецдозволів на користування надрами до моменту усунення ПРАТ “Харківський коксовий завод” порушень викладених в приписі ДЕІ № 60/03-09 від 06.10.2016 року.

Наказом Державної служби геології та надр України від 16.11.2016 № 429 було зупинено дію спеціальних дозволів № 4523 від 30.11.2007 року, та № 5696 від 28.12.2012 року на користування надрами ПРАТ “Харківський коксовий завод” та надано строк на усунення порушень відповідно до подання ДЕІ.

Також, судом встановлено, що позивачем ПРАТ “Харківський коксовий завод” було оскаржено результати проведеної Держекоінспекцією перевірки.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2017р. по справі № 820/7156/16 було скасовано в частині відмови в задоволенні позову про скасування припису та прийнято в цій частині нову, якою позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Харківський коксовий завод" до Державної екологічної інспекції у Харківській області; за участю - Харківської місцевої прокуратури № 2 про скасування припису - задоволено. Скасовано припис № 60/03-09 від 06.10.2016 р. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2017р. по справі № 820/7156/16 було залишено без змін.

Задовольняючи частково позов, судом першої інстанції зроблено висновок, що вимога позивача про зобов'язання Державної службу геології та надр України продовжити дію спецдозволів № 4523 від 30.11.2007 року, та № 5696 від 28.12.2012 року з часу їх зупинення, визначеного наказом № 429 від 16.11.2016 року підлягає задоволенню, оскільки по-перше: як було встановлено вище припис від 06.10.2016 року № 60/03-09 який був підставою для зупинено дій спецдозволів № 4523 від 30.11.2007 року, та № 5696 від 28.12.2012 року скасовано Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року по справі № 820/7156/16, а отже визначені законодавством України підстави для зупинення спеціальних дозволів фактично втратили свою дію з часу їх виникнення, по-друге: згідно наказу Держгеонадр від 29.12.2017 року № 577 дія спецдозволів були поновлена лише з 29.12.2017 року, а не з дати зупинення визначених в наказі № 429 від 16.11.2016 року, що є порушенням з боку відповідача положень чинного законодавств України.

Колегія суддів погоджується з даним рішенням суду першої інстанції та зазначає наступне.

Згідно з ст. 11 Кодексу України про надра, державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України

У відповідності до п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011 від 06.04.2011р., Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно п.3 Положення основними завданнями Держгеонадр України є внесення пропозицій щодо формування державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у користування зокрема для видобування корисних копалин (стаття 14 цього Кодексу).

Частиною 1 ст. 19 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Згідно з ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Статтею 25 Кодексу України про надра установлено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.11 №615 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (надалі - Порядок №615), який регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами.

Згідно з пп. 4 п. 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби зокрема у разі наявності заборгованості з плати за користування надрами.

Відповідно до абз. 11 - 14 п. 22 Порядку №615 після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв'язку із зупиненням дії дозволу.

Пунктом 25 Порядку №615 передбачено, що про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ.

Згідно з п.1, пп.13 п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України №391/2011 від 06.04.11, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.

Як вбачається з матеріалів справи, ПРАТ "Харківський коксовий завод" отримав від Державної служби геології та надр України спеціальний дозвіл № 5696 від 28.12.2012 року на користування надрами з метою видобування технічних підземних вод для виробничих потреб, що розташоване в південно-західній частині м. Харкова назва родовища - Новожанівське - 2 (свердловини № № 1, 3,4) строком на 20 років.

Угодою №5696 від 29.12.2016 року між ПРАТ "Харківський коксовий завод" та Державною службою геології та надр України встановлені умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.

Також судом першої інстанції обгрунтовано встановлено, що ПРАТ "Харківський коксовий завод" отримав від Державної служби геології та надр України спеціальний дозвіл № 4523 від 30.11.2007 року на користування надрами з метою видобування питних підземних вод для централізованого та нецентралізованого водопостачання, технічних цілей, що розташоване в південно-західній частині м. Харкова назва родовища - Новожанівське (свердловина № 6-біс) строком на 20 років.

Угодою № 4523 від 13.12.2013 року між ПРАТ "Харківський коксовий завод" та Державною службою геології та надр України встановлені умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.

Державною екологічною інспекцією у Харківській області у термін з 12.09.2016 року по 30.09.2016 року було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПРАТ "Харківський коксовий завод", за результатами якої було складено акт № 522/01-04/03-09 та припис № 60/03-09 від 06.10.2016 року про усунення порушень.

На підставі пунктів припису № 60/03-09 від 06.10.2016 року Держекоінспекцією було направлено два Подання від 18.10.2016 № 4710/01-24/02-16, № 4711/01-24/02-16 до Державної служби геології та надр України про зупинення дії спецдозволів на користування надрами до моменту усунення ПРАТ "Харківський коксовий завод" порушень викладених в приписі ДЕІ № 60/03-09 від 06.10.2016 року.

Наказом Державної служби геології та надр України від 16.11.2016 № 429 було зупинено дію спеціальних дозволів № 4523 від 30.11.2007 року, та № 5696 від 28.12.2012 року на користування надрами ПРАТ "Харківський коксовий завод" та надано строк на усунення порушень відповідно до подання ДЕІ.

З матеріалів справи вбачається, що 18.01.2017 року позивачем на адресу Держгеонадр було надіслано лист № 83 про скасування позиції Держекоінспекції у Харківській області та можливості відтермінування наказу 429 від 16.11.2016 року, у зв'язку з чим Держгеонадрами було прийнято наказ № 65 від 07.02.2017 року щодо відтермінування дати зупинення дії спеціальних дозволів за наказом 429, а саме з 01.04.2017 року.

Наказом Держгеонадр від 29.12.2017 року № 577 було поновлено дію спеціальних дозволів користування надрами № 4523 від 30.11.2007 року та № 5696 від 29.12.2016 року з 29.12.2017 року.

Не погоджуючись із приписами та виявленими порушеннями, позивач оскаржив їх до суду. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року було визнано незаконним та скасовано припис № 60/03-09 від 06.10.2016 р. При цьому суд дійшов висновку про безпідставність виявлених Держекоінспекції у Харківській області порушень.

Зважаючи на те, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 25.10.2017 року на даний час набрала законної сили, колегія суддів зазначає, що факт відсутності порушень з боку ПрАТ “Харківський коксовий завод” встановлено належним чином, тому у Держекоінспекції у Харківській області були відсутні правові підстави для винесення припису № 60/03-09 від 06.10.2016 р. про усунення виявлених порушень.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч. 1 ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 по справі № 820/6511/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_1Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_2 ОСОБА_3 Повний текст постанови складено 26.04.2018.