Постанова № 73634230, 25.04.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
818/2072/17
Номер документу
73634230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/2072/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Бондара В.О.

суддів: Донець Л.О. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Ковальчук А.С

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській областіна рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2018, суддя Н.В. Савицька , повний текст складено 15.02.18 по справі № 818/2072/17

за позовом Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"

до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК Автомобільні дороги України"( далі – позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області ( далі – відповідач) в якій просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0020911706 від 23.12.2014 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб в сумі 30 552,22 грн філії "Ямпільський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 року адміністративний позов дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК Автомобільні дороги України" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області форми "Р" №0020911706 від 23.12.2014 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб в сумі 30 552,22 грн філії "Ямпільський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"

Стягнено на користь дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "ДАК "Автомобільні дороги України" (40002, м. Суми, вул. Роменська, 79/2, код 31931024) за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Знаменська, 2, код 38209176) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600 грн (одна тисяча шістсот грн).

Відповідачем, подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що вважає постанову суду першої інстанції незаконною та необґрунтованою у зв»язку з неповним з»ясуванням судом, обставин, що мали значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, вивчивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено у суді апеляційної інстанції, філія "Ямпільський райавтодор" є відособленим структурним підрозділом Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України", що підтверджується копією Положення філії та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 10-11).

Згідно з п.5.5 Положення філія "Ямпільський райавтодор" здійснює бухгалтерський і податковий облік, несе відповідальність за його вірогідність відповідно до встановленого чинним законодавством порядку (а.с. 11 зворотній бік).

З матеріалів справи вбачається, що Шосткинською ОДПІ було проведено планову виїзну перевірку філії "Ямпільський райавтодор" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2012 по 31.12.2013, за результатами якої складено акт від 09.12.2014 за №1111/18-17-22-0005/24022957 (далі - Акт) (а.с.18-22).

Перевіркою встановлено порушення філією "Ямпільський райавтодор" пп. 168.1.2., п. 168.1.5., п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, що виявилось у несплаті до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб у строки, передбачені для місячного податкового періоду.

На підставі Акта перевірки, відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, Шосткинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.12.2014 №0020911706, яким філії "Ямпільський райавтодор" визначено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 30 522,22 грн штрафних санкцій (а.с.15).

Позивач, не погодившись звернувся до суду з даним позовом, для захисту своїх прав та інтересів.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що Шосткинська ОДПІ безпідставно застосувала до філії "Ямпільський райавтодор" штрафні санкції відповідно до ст. 127 Податкового кодексу України, якою передбачено накладення штрафу за ненарахування, неутримання та несплату (неперерахування) податків, оскільки при розгляді справи встановлено, що такий обов’язок позивачем було виконано в повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає.

Як встановлено судом, податковим органом не заперечувався факт перерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб у періодах, що були досліджені під час перевірки.

Як вбачається з акту перевірки від 09.12.2014 №1111/18-17-22-0005/24022957 зазначено, що не встановлено порушень щодо нарахування і виплати заробітної плати працівникам підприємства за період, що перевірявся з 01.10.2012 по 31.12.2013, станом на 31.12.2013 не встановлено заборгованість по заробітній платі (а.с. 21).

У відповідності до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Згідно з п. 54.1, п. 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Згідно з пп. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Згідно з пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Згідно з пп. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України передбачено, що не нарахування і неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, – тягне за собою накладення штрафу у розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1096 днів втретє та більше, – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Також колегія суддів зазначає, що положення ст. 126 Податкового кодексу України застосовується у випадку, коли має місце несвоєчасність сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов’язання. При цьому розмір такої санкції прямо залежить від часу затримки такої сплати.

Відповідно до ст. 127 Податкового кодексу України застосовується як міра відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено статтею 126 ПК а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що склад порушення, визначений статтею 127 Податкового кодексу України, передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.

Вказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 10.11.2015 року по справі № 21-2919а15, від 22.03.2016 по справі №813/6774/13-а.

Враховуючи встановлене, колегія суддів дійшла висновку, що Шосткинська ОДПІ безпідставно застосувала до філії "Ямпільський райавтодор" штрафні санкції відповідно до ст. 127 Податкового кодексу України, якою передбачено накладення штрафу за ненарахування, неутримання та несплату (неперерахування) податків, оскільки при розгляді справи встановлено, що такий обов’язок позивачем було виконано в повному обсязі.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0020911706 від 23.12.2014 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб в сумі 30 552,22 грн філії "Ямпільський райавтодор" ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 по справі № 818/2072/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_1Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_2 ОСОБА_3 Повний текст постанови складено 26.04.2018.