
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/2237/18Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Святецького В.В.,
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1,
на ухвалу судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року про відмову у відкритті провадження (суддя – Шешеня О.М., час ухвалення – не вказано, місце ухвалення – м.Ужгород, дата складання повного тексту – не вказана),
в адміністративній справі №807/99/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Перечинського району Закарпатської області,
про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 сільської ради Перечинського району Закарпатської області, в якому просив: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у залишенні без розгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у приватну власність; 2) зобов’язати відповідача розглянути клопотання та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,0785 га. в с. Тур’я-Пасіка по вул. Партизанська, кадастровий номер 2123285500:01:001:0009, передавши її у власність позивачеві.
Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за вказаним позовом, на підставі п.2 ч.1 ст.170 КАС України, у зв`язку з тим, що у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення суду.
З цією ухвалою суду першої інстанції від 15.02.2018 року не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена ухвала суду необґрунтована та незаконна, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що цей адміністративний спір між позивачем та ОСОБА_2 сільською радою відрізняється від того, що розглядався в порядку цивільного судочинства та предмети позовів не є тотожними. Так, предметом звернення до Перечинського районного суду в порядку цивільного судочинства було визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради, а предметом звернення до Закарпатського окружного адміністративного суду є визнання незаконною бездіяльності органу місцевого самоврядування.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену ухвалу суду від 15.02.2018 р., а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити, з врахуванням наступного.
Відповідно до ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду. У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов'язаних з вирішенням спору по суті.
Згідно п.2 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Відмовляючи ухвалою від 15.02.2018 року у відкритті провадження в адміністративній справі, суд першої інстанції виходив з того, що є наявним рішення суду, яке набрало законної сили, а саме рішення Перечинського районного суду Закарпатської області від 11.03.2016 року в справі №304/1323/15-ц, між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Суд апеляційної інстанції не погоджується із такими висновками суду першої інстанції.
Так, із матеріалів адміністративної справи, в тому числі із змісту оскарженої ухвали суду від 15.02.2018 року видно, що справа №304/1323/15-ц була цивільною і рішення по тій справі Перечинського районного суду Закарпатської області від 11.03.2016 року винесено в порядку цивільного судочинства. Предметом спору по тій справі №304/1323/15-ц було оскарження рішення ОСОБА_2 сільської ради від 21.08.2015 року №448 «Про внесення змін до документації проекту землеустрою, що посвідчує право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 в с. Тур’я-Пасіка по вул. Партизанська».
Розглядувана справа №807/99/18 є адміністративною. Предметом спору по цій справі №807/99/18 є оскарження бездіяльності ОСОБА_2 сільської ради щодо залишення без розгляду заяви та зобов’язання вчинити певні дії.
Отже, являються помилковими висновки суду першої інстанції про існування такого, що набрало законної сили, рішення суду у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Тому, оскаржену ухвалу судді від 15.02.2018 р. слід скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції зі стадії відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 243 ч.3, 308, 310, 312, 315, 320, 321, 322, 325 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задоволити.
Ухвалу судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі №807/99/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Перечинського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії – скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи чи в порядку письмового провадження – протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
ОСОБА_3
Повний текст постанови складено 25.04.2018 року