Постанова № 73633933, 23.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
819/1933/17
Номер документу
73633933
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/2382/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Макарика В.Я., Глушка І.В.,

за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 року (головуючий суддя Бабюк П.М.) ухвалене у відкритому судовому засіданні в м. Тернопіль о 11 год. 88 хв. повний текст складено 26.02.2018 року у справі №819/1933/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія – Авангард» до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Компанія – Авангард» 10.11.2017 року звернулося в суд з позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.01.2017 № НОМЕР_1 та стягнути судові витрати.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 року позов задоволено повністю.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Головне управління ДФС у Тернопільській області подало апеляційну скаргу. В якій просить рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм матеріального права, а саме посадові особи відповідача діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Оскільки експортно-імпортна операція проведена 2015 році позивачем з нерезидентом підприємством із Швейцарії визнаються контрольованими та підлягають відображенню у Звіті про контрольовані операції за 2015 рік. Адже розпорядженням Кабінету Міністрів України №1042р №449-р, №977-р Швейцарська Конфедерація була включена до Переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом статті 39 ПК України у 2015 році до 16 вересня включно.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому викладено заперечення щодо змісту і вимог апеляційної скарги.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, хоча належним чином повідомленні про дату, час та місце розгляду справи, що відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

В порядку статті 230 КАС України секретарем судового засідання забезпечено ведення протоколу судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що ТОВ «Компанія – Авангард» (код ЄДРПОУ 30622473, місцезнаходження: 46012, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Бригадна, 35) зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку в ГУ ДФС у Тернопільській області.

У період з 28.11.2016 по 26.12.2016 посадовими особами ГУ ДФС у Тернопільській області згідно з вимогами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20; пункту 75.1 статті 75, статті 77 та пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України (далі - ПК України) проведено документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання ТОВ «Компанія – Авангард» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 30.09.2016.

За результатами перевірки складено акт від 22.12.2016 № 496/14-04/30622473 (далі - акт перевірки від 22.12.2016), в якому зафіксовано порушення ТОВ «Компанія–Авангард» приписів підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України в частині неподання звіту про контрольовані операції за 2015 рік.

На підставі акта перевірки від 22.12.2016 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 12.01.2017 № НОМЕР_1, яким відповідно до приписів підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та пункту 120.3 статті 120 ПК України до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 365400,00 грн.

Так, позивач звертає увагу на те, що висновок органу доходів і зборів про те, що здійснені позивачем та його контрагентом компанією LOUIS DREYFUS COMMODITIES SUISSE S.A. (Швейцарська конфедерація) протягом 2015 року господарські операції у розумінні вимог підпунктів 39.2.1.2 і 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України визнаються контрольованими, є хибним, оскільки саме у цьому звітному річному періоді Швейцарську конфедерацію на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 977-р виключено з переліку держав (територій), що відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу.

В силу приписів підпункту 39.2.1.2. підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України (у редакції, що була чинна у період виникнення спірних правовідносин та до 13.08.2015) для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є господарські операції, які впливають на об'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), яка включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Цим же підпунктом встановлено, що під час визначення такого переліку Кабінет Міністрів України враховує такі критерії: держави (території), у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні; держави, які не розкривають у публічному доступі інформацію про структуру власності юридичних осіб; держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.

Такий перелік держав (територій) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, оприлюднює щороку в офіційних друкованих виданнях та на офіційному веб-сайті із зазначенням ставок податку на прибуток підприємств (корпоративний податок). Інформація про зміну ставок оприлюднюється протягом трьох місяців з дати їх зміни.

В силу приписів підпункту 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України (у редакції, чинній до 13.08.2015) господарські операції, передбачені, зокрема, підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: - загальний обсяг доходу платника податків та/або його пов'язаних осіб від усіх видів діяльності, що враховується під час визначення об'єкта обкладення податком на прибуток підприємств, перевищує 20 млн. гривень за відповідний податковий (звітний) календарний рік; - обсяг групи таких господарських операцій платника податків та/або його пов'язаних осіб з одним контрагентом перевищує 1 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість) або 3 відсотки доходу, що враховується під час визначення об'єкта обкладення податком на прибуток підприємств, платника податків за відповідний податковий (звітний) рік.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» від 15.07.2015 № 609-VIII, що набрав чинності 13.08.2015, внесено зміни до статті 39 ПК України, у тому числі викладено підпункти 39.2.1.2 та 39.2.1.7 викладено у новій редакції.

Так, відповідно до вимог чинної з 13.08.2015 редакції підпункту 39.2.1.2. підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України, під час визначення переліку держав (територій) Кабінет Міністрів України враховує такі критерії: держави (території), у яких загальна ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні; держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.

Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку.

Підпунктом 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України (у редакції, чинній з 13.08.2015) визначено, що господарські операції, передбачені, зокрема, підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: - річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; - обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

При цьому, розділом ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» від 15.07.2015 № 609-VIII (яким з 13.08.2015 внесено зміни до статті 39 ПК України) встановлено, що формування звіту про контрольовані операції та у випадках, передбачених Податковим кодексом України, документації з трансфертного ціноутворення за господарські операції, здійснені у 2015 році, здійснюється на підставі та з урахуванням норм цього Закону.

З аналізу наведених вище правових норм вбачається, що для господарських операцій, передбачених підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України, та здійснених платником податків у період з 01.01.2015 по 31.12.2015, вартісний критерій річного доходу та обсягу господарських операцій з кожним контрагентом визначається відповідно до норм підпункту 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України у редакції, що діє з 13.08.2015.

Згідно з приписами підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України (у редакції, чинній до 01.01.2017), платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Таким чином, обов`язок щодо подання у вказаний вище строк звіту про контрольовані операції виникає у платника податків, річний дохід якого від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, в цілому за звітний податковий період (календарний рік) перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків), за умови, що обсяг операцій з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), яка включена до затвердженого Кабінетом Міністрів України на виконання вимог підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України переліку держав (територій), перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків). Інформація про такі контрольовані операції має бути відображена у звіті про контрольовані операції.

Як вбачається з даних акта перевірки від 22.12.2016 у ході контролюючих заходів посадовими особами податкових органів встановлено, що протягом 2015 року ТОВ «Компанія – Авангард» перебувало у господарських взаємовідносинах з компанією LOUIS DREYFUS COMMODITIES SUISSE S.A., що зареєстрована у Швейцарській Конфедерації.

ТОВ «Компанія-Авангард» протягом 2015 року здійснювало господарські операції (експорт пшениці) по експортним контрактам нерезиденту «LOUIS DREYFUS COMMODITIES SUISSE S.A.» (29, route de l'Aeroport, РО Вох 236, СН-1215, Gеnevа 15, Switzerland), на загальну суму 36 931 796,03 грн., що відображено у бухгалтерському обліку по рахунку 632. а саме:

Контракт № Р00856 від 12.11.2014, укладений з фірмою-нерезидентом «LOUIS DREYFUS COMMODITIES SUISSE S.A.» (29, route de l'Aeroport, РО Вох 236, СН-1215, Gеnevа 15, Switzerland). Загальна вартість контракту складає - 370 000 дол. США. Умови поставки продукції - СРТ - Одеса. Контракт набирає чинності з моменту підписання до повного виконання зобов'язань;

Контракт № Р01123 від 16.01.2015, укладений з фірмою-нерезидентом «LOUIS DREYFUS COMMODITIES SUISSE S.A.» (29, route de l'Aeroport, РО Вох 236, СН-1215, Gеnevа 15, Switzerland). Загальна вартість контракту складає - 800 000 дол. США. Умови поставки продукції - СРТ - Одеса. Контракт набирає чинності з моменту підписання до повного виконання зобов'язань;

Контракт № Р01393 від 23.03.2015, укладений з фірмою-нерезидентом «LOUIS DREYFUS COMMODITIES SUISSE S.A.» (29, route de l'Aeroport, РО Вох 236, СН-1215, Gеnevа 15, Switzerland). Загальна вартість контракту складає - 556 800 дол. США. Умови поставки продукції - СРТ - Одеса. Контракт набирає чинності з моменту підписання до повного виконання зобов'язань.

Річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку (за вирахуванням непрямих податків) за 2015 рік складає 194714740,00 грн.

Оцінюючи висновки податкового органу про приналежність вказаних вище господарських операцій до контрольованих у розумінні вимог підпункту 39.2.1.2 пункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України, суд враховує наступне.

Як вже зазначалось судом вище, підпунктом 39.2.1.2 пункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України (у редакції, чинній з 13.08.2015) передбачено, що для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), що включена до затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку держав (територій) за критеріями: 1) держави (території), у яких загальна ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні; 2) держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.

Аналогічні критерії щодо визначення контрольованих операцій та врахування держав (територій) під час затвердження Кабінетом Міністрів України відповідного переліку держав (територій) були затверджені цим же підпунктом у редакції, що діяла з 01.01.2015 по 13.08.2015.

У період з 01.01.2015 по 14.05.2015 з метою нарахування податку на прибуток підприємств за результатами господарської операції платника податків із контрагентом - нерезидентом, зареєстрованим у державі (території), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні, використовувався перелік, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 1042-р.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 1042-р «Про затвердження переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні» втратило чинність 14.05.2015 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України розпорядження від 14.05.2015 № 449-р «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України», чинного до 16.09.2015.

До затверджених вказаними вище розпорядженнями переліків держав (територій) було включено Швейцарську Конфедерацію.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 977-р затверджено новий перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України.

При цьому, у чинному з 16.09.2015 переліку держав (територій) Швейцарська Конфедерація відсутня.

Обов'язок з подання до відповідного органу виконавчої влади звіту про контрольовані операції виникає тільки у тих платників податків, які здійснювали контрольовані операції протягом звітного періоду.

При цьому, відповідно до підпункту 39.4.1. пункту 39.4. статті 39 ПК України, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.

З 16 вересня 2015 року набрало чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 977-р, яким не віднесено Швейцарську Конфедерацію до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України.

Отже, протягом 2015 року Швейцарська Конфедерація була як включена, так і відсутня у переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні.

Колегія суддів дійшла висновку, що оскільки обов'язок у платника податку подавати звіт про контрольовані операції виникає за результатами здійснення ним господарських операцій з нерезидентом за звітний податковий період (рік), а у такому періоді мали місце зміни у законодавстві, які регулюють спірні правовідносини, а тому, у даному випадку відсутні підстави для відповідальності за неподання звіту про контрольовані операції за 2015 рік. Адже господарські операції Позивача з нерезидентом мали місце у звітному періоді, коли Швейцарська Конфедерація була виключена з переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні.

На переконання суду, зміни в законодавстві, які регулюють спірні правовідносини, що мали місце протягом звітного 2015 року, зокрема в частині обов'язкових критеріїв віднесення операцій до контрольованих, не можуть покладати на позивача обов'язок відповідальності за неподання звіту.

Так, відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПК України, презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Також, відповідно до пункту 56.21 статті 56 ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Крім цього, відповідно до листа Посольства Швейцарії в Україні (аркуші справи 103-105), у Швейцарській Конфедерації в кантоні Женеви, де зареєстрований контрагент позивача («LOUIS DREYFUS COMMODITIES SUISSE S.A.»), ставка податку на прибуток на 2015 рік становила 24,16%. Відповідно до пункту 136.1 статті 136 ПК України ставка податку на прибуток підприємств у 2015 році в Україні становила 18%. Відтак, ставка податку на прибуток в кантоні Женеви не є на >5% меншою, а навпаки, на 6,14% більшою від ставки податку в Україні.

А тому хоча сума господарських операцій позивача та його контрагента і перевищила 5 млн. гривень у звітному періоді, проте ставка податку на прибуток, що сплачувалася нерезидентом не була на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні, а відтак, зазначені операції у відповідності до підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України не можуть вважатись контрольованими, а тому, у позивача був відсутній обов'язок подання звіту про такі операції.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Тернопільській області – залишити без задоволення.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 року у справі № 819/1933/17 – залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.В. Ільчишин

Судді В.Я. Макарик

ОСОБА_1

Повний текст постанови складено 25.04.2018 року