Постанова № 73633868, 24.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
344/10857/16-а
Номер документу
73633868
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/291/18

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Кузьмича С.М., Гулида Р.М.

при секретарі судового засідання: Гелецького П.В.

за участі позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.12.2017 року (постанова ухвалена о 17:25 хв. у м. Івано-Франківську судом у складі головуючого судді Пастернак І.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Державної казначейської служби України, управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років з 01.07.2012 року відповідно до постанови КМ України №355 від 23.04.2012 року; зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року відповідно до постанови КМ України №355 від 23.04.2012 року; визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (в редакції ЗУ від 23.12.2015 року), постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (в редакції ЗУ від 23.12.2015 року), постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року; визнання неправомірними дій щодо подання недостовірної інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, неподання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в зв’язку із внесенням 23.12.2015 року змін; зобов’язання здійснити виплату заборгованості пенсійних виплат у зв’язку з перерахунком пенсії, подати уточнену довідку про розмір та види грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія, для перерахунку пенсії та довідку про розмір та види грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія для перерахунку пенсії на підставі внесених 23.12.2015 року змін, стягнення витрат по оплаті судового збору,-

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Державної казначейської служби України, управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років з 01.07.2012 року відповідно до постанови КМ України №355 від 23.04.2012 року; зобов”язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року відповідно до постанови КМ України №355 від 23.04.2012 року; визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (в редакції ЗУ від 23.12.2015 року), постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (в редакції ЗУ від 23.12.2015 року), постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року; визнання неправомірними дій щодо подання недостовірної інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, неподання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в зв’язку із внесенням 23.12.2015 року змін; зобов’язання здійснити виплату заборгованості пенсійних виплат у зв’язку з перерахунком пенсії, подати уточнену довідку про розмір та види грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія, для перерахунку пенсії та довідку про розмір та види грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія для перерахунку пенсії на підставі внесених 23.12.2015 року змін, стягнення витрат по оплаті судового збору, мотивуючи тим, що він є пенсіонером МВС України з 31.05.2008 року та отримує пенсію на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 06.06.2016 року звернувся до УПФ України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії. Через декілька днів виявив, що при перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року “Про збільшення розмірів пенсій, визначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та представлених довідок з УМВС України в Івано-Франківській області були порушені його права, а саме: при перерахунку його розмір пенсії від первинно призначеного по розміру надбавок в відсотковому відношенні став меншим. 10.06.2016 року ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на його заяву щодо перерахунку надало відповідь №492/А-15, згідно якої на час розгляду його заяви будь-яких повідомлень від головного управління про підстави для перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС України не надходило, а тому підстав для перерахунку пенсій на даний час немає. Звертає увагу суду на те, що Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Однак МВС, як державний орган, що уповноважений був у п’ятиденний строк повідомити органи Пенсійного Фонду України про підстави перерахунку пенсій, в тому числі і його, свого обов”язку не виконало. У зв’язку з чим просить визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років з 01.07.2012 року відповідно до постанови КМ України №355 від 23.04.2012 року; зобов’язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року відповідно до постанови КМ України №355 від 23.04.2012 року; визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (в редакції ЗУ від 23.12.2015 року), постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року, зобов’язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (в редакції ЗУ від 23.12.2015 року), постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року, стягнути з ГУ ПФУ в Івано-Франківській області витрати по оплаті судового збору.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.12.2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому за адресою: с.Крихівці Івано-Франківської міської ради, вул. 22 Січня, 2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.05.2017 року з 01.06.2016 року. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, м.Івано-Франківськ, вул. С.Стрільців, 15, провести з 01.06.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.05.2017 року перерахунок призначеної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому за адресою: с.Крихівці Івано-Франківської міської ради, вул. 22 Січня, 2, пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». У задоволені решти позовних вимог відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою адміністративний позов задоволити в повному обсязі.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред’явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 31.05.2008 року є пенсіонером. По виходу на пенсію йому було призначено пенсію за вислугу років, ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.

06.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням вимог Закону України №900-VIII від 23.12.2015 року “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (а.с. 24 том 1).

Як вбачається з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №492/А-15 від 10.06.2016 року ОСОБА_1 повідомлено про те, що на час розгляду його звернення будь-яких повідомлень до Головного управління про підстави перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС України не надходило, а тому для проведення такого перерахунку на даний час немає законних підстав (а.с. 25, 26 том 1).

Позивачу призначена пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

На час розгляду справи стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має таку редакцію: Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Судовою колегією апеляційного суду встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» і статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що Головне управління не мало законних підстав для перерахунку призначеної позивачу пенсії з огляду на те, що не отримало довідки про грошове забезпечення позивача від МВС і не могло здійснити перерахунок пенсії позивачу без такої довідки.

Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484/а13 дійшов правового висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Відтак, пенсіонер не позбавлений права самостійно звернутись до органів Пенсійного Фонду України з заявою про перерахунок пенсії.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 слідує, що інформацію про зміни у грошовому утриманні до органів Пенсійного фонду України з метою здійснення перерахунку пенсії позивачу було зобов'язане подати Міністерство внутрішніх справ України. Однак його бездіяльність, щодо виконання встановленого обов"язку, не звільняє органи Пенсійного Фонду України від виконання своїх обовязків. Постанова КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» є нормативним актом, встановлює розмір, а не види грошового забезпечення поліцейських, а з огляду на Закон № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» має стосуватись і колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Як вбачається із повідомлення про підстави перерахунку пенсії Пенсійного фонду України №1461/05/22-2017 від 03.02.2017 року (а.с. 25 том 2) та із поданих представником відповідача УМВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 із списку осіб, довідки про грошове забезпечення яких подаються для перерахунку пенсії, під номером 9 зазначено ОСОБА_1, а отже відповідач визнав право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років.

Згідно ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, оскільки позивач 06.06.2016 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії як колишньому працівнику МВС України, то такий перерахунок слід провести з 01.06.2016 року.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.12.2017 року у справі №344/10857/16-а – без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.

На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено 25.04.2018 року