Постанова № 73633831, 24.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
826/64/17
Номер документу
73633831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/64/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Кузьменко В.А.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвіної Н.М.

суддів Федотова І.В.

Сорочка Є.О.

при секретарі: Архіповій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом Компанії PLASKE SA до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», третя особа - Міністерство інфраструктури України, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ПАТ «Українська залізниця» про: 1) визнання неправомірною бездіяльності з приводу реалізації компетенції у сфері управління (владних управлінських функцій) в частині порушення встановленими нормативними документами порядку розгляду звернення експедитора PLASKE SA щодо встановлення пільгових тарифів на транзитні перевезення вантажів залізничним транспортом вантажу «Гази зріджені» (код вантажу 2711); 2) визнання рішень Тарифної комісії ПАТ «Українська залізниця» відносно звернень Компанії PLASKE SA, прийнятих на засіданні 09, 10 листопада 2016 року, такими, що прийняті не в спосіб, визначений чинним законодавством та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), в тому числі з огляду на не розсудливе використання дискреційних повноважень ПАТ «Українська залізниця» та не врахування існування регуляторних норм щодо економічної можливості зниження тарифів (провізної плати) на транзитні перевезення залізничним транспортом вантажу «Гази зріджені» (код вантажу 2711) за рахунок зниження їх рентабельності, що обумовило падіння обсягів транзиту залізницями України на користь інших країн; 3) скасування рішення Тарифної комісії ПАТ «Українська залізниця» відносно звернень Компанії PLASKE SA, що були прийняті на засіданні 09, 10 листопада 2016 року; 4) зобов'язання відповідача в подальших періодах використовувати дискреційні повноваження в спосіб, визначений чинним законодавством, та приймати рішення по відношенню до звернень експедитора PLASKE SA з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), шляхом утримання від відмови у встановленні знижених тарифів на транзитні перевезення залізничним транспортом вантажу «Гази зріджені» (код вантажу 2711), якщо звичайні (ринкові) ціни (тарифи) на перевезення залізничним транспортом вантажу «Гази зріджені» (код вантажу 2711) по альтернативним маршрутам залізницями інших країн є нижчими за рівень цін (тарифів), встановлених до маршрутів транзитних перевезень залізницями України в напрямку портів України; 5) зобов'язання відповідача подати суду в термін до шести місяців з дати набрання постановою суду звіт про виконання судового рішення та, в разі потреби, за наслідками розгляду судом звіту відповідача встановлення нового строку подання суду звіту ПАТ «Українська залізниця» про виконання судового рішення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2018 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Тарифної комісії ПАТ «Українська залізниця» (код 40075815; 03680, м. Київ, вул. Тверська, буд. 5), оформлене протоколом № 13 засідання від 09, 10 листопада 2016 року, щодо розгляду звернень Компанії PLASKE SA; визнано протиправною бездіяльність ПАТ «Українська залізниця» щодо не розгляду звернень Компанії PLASKE SA від 28 грудня 2015 року №04-04/281215, від 06 квітня 2016 року №04-01/060416, від 02 вересня 2016 року №04-02/020916, від 07 вересня 2016 року №04-01/070916 та від 17 листопада 2016 року №04-03/171116 та не надання на них відповідей; в іншій частині адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - ПАТ «Українська залізниця», подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на здійснення судом першої інстанції порушення норм матеріального і процесуального права просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Представник апелянта зазначає, що Тарифна комісія ПАТ «Укрзалізниця» діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом, у зв'язку з чим правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що на переконання відповідача, судом першої інстанції зроблено хибний висновок про відсутність у справі доказів, які б підтверджували направлення ПАТ «Укрзалізниця» листа від 14 березня 2016 року № ЦМ - 8/395. Крім того, представник апелянта зазначає, що судом не взято до уваги доводи, викладені у запереченнях ПАТ «Укрзалізнаця» на адміністративний позов стосовно того, що позивачу у 2015 році була надана відповідна знижка, однак невиконання ним в 2016 році заявленого обсягу перевезень свідчить про неефективність надання такої знижки за конкретним напрямком.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін, посилаючись на те, що судом першої інстанції повно і правильно встановлено обставини справи та прийнято законне і обґрунтоване рішення.

Відповідно до положень ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не розглядає позовні вимоги, у задоволенні яких відмовлено судом першої інстанції з огляду на те, що апелянтом оскаржується рішення суду в частині задоволених позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та поданий письмовий відзив на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга є обґрунтованою та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що Компанія PLASKE SA здійснює транспортно-експедиторську діяльність з організації перевезень вантажів, у тому числі організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом територією України.

Між Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізниця) та Компанією PLASKE SA (замовник) укладено договір про організацію перевозок транзитних вантажів залізними дорогами України на 2015 фрахтовий рік від 23 грудня 2014 року №424-112/2014-ЦЮ, який регулює відносини сторін, пов'язані з організацією перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України у міжнародному залізничному сполученні, наданні додаткових послуг, пов'язаних із цими перевезеннями та оплатою їх замовником за встановленими тарифами.

Згідно з додатковою угодою № 1 про заміну сторони у договорі від 23 грудня 2014 року № 424-112/2014-ЦЮ від 01 грудня 2015 року, у зв'язку зі створенням ПАТ «Укрзалізниця», сторони домовились замінити сторону договору Державну адміністрацію залізничного транспорту України на нову сторону правонаступника ПАТ «Укрзалізниця».

Згідно з додатковою угодою №2 до договору від 23 грудня 2014 року №424-112/2014-ЦЮ від 30 грудня 2015 року сторони домовились викласти у новій редакції, а саме: договір про організацію перевозок транзитних вантажів залізними дорогами України на 2016 фрахтовий рік від 23 грудня 2014 року №424-112/2014-ЦЮ.

Як зазначає позивач та визнається відповідачем, Компанія PLASKE SA звернулась до ПАТ «Укрзалізниця» листом від 28 грудня 2015 року № 04-04/281215, у якому просила розповсюдити дію ставок, зазначених у п. 29.4 п. 12 розділу 3 додатку 3 Тарифної політики, а саме: «Тополи-Ильичевск-паром 35,02 долл. США/тн; Зерново-Ильичевск-паром/Одесса-Пересыпь 36,50 долл. США/тн; Тополи-Одесса-Пересыпь 34,15 долл. США/тн» на перевезення зріджених газів «(ГНГ 2705, 290110 - бутан и смеси бутана)» зі ст. Тобольск, Каучук призначенням на порти Чорного моря (Одеса, Іллічівськ) за умови виконання гарантованого консолідованого об'єму перевезень не менше 20 тис. тон щомісячно до 29 лютого 2015 року з підведенням підсумків перевезень щомісячно.

Компанія PLASKE SA також звернулась до ПАТ «Укрзалізниця» листом від 06 квітня 2016 року №04-01/060416, у якому зазначалось про направлення зокрема листа від 28 грудня 2015 року №04-04/281215 щодо надання ставок на перевезення зрідженого газу та необхідність його розгляду на найближчому засіданні Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця".

У листі від 14 липня 2016 року №04-01/140716 позивач просив відповідача розповсюдити дію ставок, зазначених у пункті 29.4 пункту 12 розділу 3 додатку 3 Тарифної політики, а саме: «Тополи-Ильичевск-паром 35,02 долл. США/тн; Зерново-Ильичевск-паром/Одесса-Пересыпь 36,50 долл. США/тн; Тополи-Одесса-Пересыпь 34,15 долл. США/тн» на перевезення зріджених газів «(ГНГ 2705, 290110 - бутан и смеси бутана)» зі ст. Тобольск, Каучук призначенням на порти Чорного моря (Одеса, Іллічівськ) по факту відвантаження без виконання гарантованих об'ємів перевезень на 2016 рік.

У листі від 02 вересня 2016 року №04-02/020916 позивач просив прийняти рішення про вилучення із пункту 29.4 параграфу 12 розділу 3 додатку 3 Тарифної політики фразу «…не менее 720 тыс. тонн» на період 01 січня 2016 року - 31 грудня 2016 року та викласти його у запропонованій позивачем редакції.

У листі від 07 вересня 2016 року №04-01/070916 позивач просив ПАТ «Укрзалізниця» доповнити список станцій, зазначених в п.п. 29.5.1 п. 12 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики 2016, станцію Бузулук Ю-Ур.ж.д., виклавши пункт у запропонованій позивачем редакції, та розглянути зазначене питання на черговому засіданні Тарифної комісії ПАТ «Укрзалізниця».

Крім того, Компанія PLASKE SA направила відповідачу лист від 17 листопада 2016 року №04-03/171116, у якому нагадувала про направлення вказаних вище попередніх листів (крім листа від 07 вересня 2016 року №04-01/070916) та не отримання на них відповідей, та, у зв'язку із тим, що в редакції Тарифної політики на 2017 рік тарифи на перевезення зріджених газів «(ГНГ 2705, 290110 - бутан и смеси бутана)» зі ст. Тобольськ, Каучук призначенням на порти Чорного моря (Одеса, Іллічівськ) зазначені без прив'язки до виконання гарантованих об'ємів перевезень, просила прийняти рішення про розповсюдження даного пункту Тарифної політики 2017 на вказані вище перевезення у 2016 році, а також про вилучення з пункту 29.4 параграфу 12 розділу 3 додатку 3 Тарифної політики фразу «…не менее 720 тыс. тонн» на період 01 січня 2016 року - 31 грудня 2016 року.

ПАТ «Укрзалізниця» у листі від 14 грудня 2016 року № Цз-1/4-3/6765-16 повідомило позивачу що на засіданні Тарифної комісії ПАТ «Укрзалізниця» від 09, 10 листопада 2016 року розглянуті звернення від 14 липня 2016 року №04-01/140716, від 02 вересня 2016 року №04-02/020916, від 02 вересня 2016 року №04-03/020916, від 07 вересня 2016 року №04-01/070916 та про прийняті рішення, а саме: щодо вилучення із пункту 22.1 таблиці пункту 12.1 розділу 12 додатку 3 Тарифної політки прийнято рішення застосування тарифних ставок пункту 29.4 таблиці пункту 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на перевезення зрідженого газу зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хіміческая Кбш., Каучук Горьк. за фактично виконані об'єми перевезень у 2016 фрахтовому році не доцільно. Філією «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень» ПАТ «Укрзалізниця» буде виконано перерахунок провізної плати за перевезення з 01 січня 2016 року зрідженого газу «(ГНГ 2705, 290110 - бутан и смеси бутана)» зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хіміческая Кбш., Каучук Горьк. транзитом територією України у напрямку станцій Одеса-Пересипь, Іллічівськ-Паромна на загальних підставах. Щодо встановлення додаткових пільгових тарифних умов на перевезення зрідженого газу зі станції Бузулук Ю-Ур., які слідують транзитом територією України в напрямку переходів Львівської залізної дороги, у тому числі шляхом розповсюдження тарифних умов на перевезення зріджених газів, зазначених у пункті 29.5.1 таблиці пункту 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики прийнято рішення зменшення діючих тарифних умов на транзитні перевезення зрідженого газу зі станцій Бузулук Ю.-Ур. у напрямку переходи РЖД - переходи Львівської залізної дороги недоцільно.

Відповідно до витягу з протоколу № 13 засідання Тарифної комісії ПАТ «Укрзалізниця» від 09, 10 листопада 2016 року, з якого вбачається, що:

«По пункту 2.3 «PLASKE SA» (договір №424)

2.3.2 Розглянуто звернення щодо застосування діючих тарифних ставок, зазначених в пункті 29.4 таблиці пункту 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на перевезення зрідженого газу зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хіміческая Кбш., Каучук Горьк., за фактично виконані обсяги перевезень зрідженого газу в поточному році.

У зв'язку з невиконанням встановленого річного обсягу перевезень у розмірі не менше 720 тис. тонн, за умовами виконання якого встановлені тарифні ставки пункту 29.4 таблиці пункту 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, прийнято рішення:

- застосування тарифних ставок пункту 29.4 таблиці пункту 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на перевезення зрідженого газу зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хіміческая Кбш., Каучук Горьк. за фактично виконані обсяги перевезень зрідженого газу в 2016 фрахтовому році недоцільно;

- філії «ЄРУ «ПАТ «Укрзалізниця» здійснити перерахунок провізної плати за перевезення з 01.01.2016 зрідженого газу (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хіміческая Кбш., Каучук Горьк. транзитом територією України в напрямку станцій Одеса-Пересип, Іллічівськ-Поромна на загальних умовах».

Наведене вказує, що рішенням відмовлено у застосуванні пільгових тарифних ставок зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хіміческая Кбш., Каучук Горьк. транзитом територією України в напрямку станцій Одеса-Пересип, Іллічівськ-Поромна за фактично виконані об'єми перевезень у 2016 фрахтовому році (без прив'язки до обов'язкового річного об'єму не менее 720 тис. тонн).

Крім того, позивача проінформовано щодо тарифних умов, встановлених Тарифною політикою Залізних доріг держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав на перевезення вантажів у міжнародному сполученні на 2017 фрахтовий рік.

Вважаючи дії та рішення відповідача від 09, 10 листопада 2016 року протиправними та такими, що підлягають скасуванню позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що матеріали справи не містять доказів того, що ПАТ «Укрзалізниця» розглянула звернення позивача від 28 грудня 2015 року №04-04/281215, від 06 квітня 2016 року №04-01/060416, від 02 вересня 2016 року №04-02/020916, від 07 вересня 2016 року № 04-01/070916 та від 17 листопада 2016 року №04-03/171116 і надала на них відповіді.

Однак, колегія суддів не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Наказом Міністерства інфраструктури України від 23 листопада 2015 року № 490 «Про Тарифну політику Залізниць держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав на перевезення вантажів у міжнародному сполученні на 2016 фрахтовий рік», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 грудня 2015 року за № 1525/27970, з 01 січня 2016 року введена в дію Тарифна політика Залізниць держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав на перевезення вантажів у міжнародному сполученні на 2016 фрахтовий рік (далі - Тарифна політика), згідно з якою відповідно до п. 29.4 таблиці пункту 12.1 розділу 2 додатку з Тарифної політики на перевезення в приватних (що не належать перевізнику) вагонах зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбтшевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. При різному обсязі перевезень не менш ніж 720 тис.т., встановлені тарифні ставки в доларах США за 1 годину у розмірі за напрямками: Тополі - Одеса-Пересип - 34.15 дол. США; Тополі - Іллічівськ-Пром - 35.02 дол. США; Зернове-Одеса-Пересип/Іллічівськ-Пром - 36.50 дол. США.

Відповідно до приміток до таблиці 12.1 розділу 2 додатка 3 Тарифної політики встановлені умови застосування тарифів із зазначенням обсягів перевезень, а саме плата за зазначені перевезення обчислюється відразу із застосуванням цих тарифів, встановлених для річного обсягу перевезень не менш ніж 720 тис. тонн. При виконанні зазначених обсягів перевезень плата за перевезення не перераховується. При невиконанні встановлених обсягів перевезень плата перераховується всім платникам (експедиторським організаціям), під кодами яких здійснюються перевезення, із застосуванням коефіцієнтів на загальних умовах.

Відповідно до Порядку встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики Залізниць держав-учасниць Співдружності Незалежних держав на перевезення вантажів залізницями України і тарифних ставок у доларах США при перевезенні за конкретними напрямками, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 04 жовтня 2012 року № 589 (зі змінами), ПАТ «Укрзалізниця» може встановлювати пільгові тарифи зі знижкою не більше як 50 % від тарифів, установлених Тарифною політикою, враховуючи конкурентоспроможність українського напрямку транспортування вантажів, собівартість перевезень, гарантований обсяг перевезень та строк надання знижки.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Порядку Тарифна політика на відповідний фрахтовий рік затверджується протокольним рішенням на щорічних Тарифних конференціях залізничних адміністрацій - учасниць Тарифної угоди залізничних адміністрацій (Залізниць) держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав (далі - Тарифна конференція), та протягом року оголошуються зміни та доповнення до неї відповідно до положень пунктів шостого та сьомого статті 3 Тарифної угоди залізничних адміністрацій (Залізниць) держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав (далі - Тарифна угода).

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 розділу ІІ ПАТ «Укрзалізниця», Мінінфраструктури та Тарифна рада при Міністерстві інфраструктури України (далі - Тарифна рада) при розгляді питань щодо встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками зобов'язані враховувати такі фактори: обсяги перевезень та їх особливості, динаміку обсягів перевезення конкретних видів вантажів; рівень тарифів, що склався за попередній рік; рівень тарифів на перевезення вантажів у межах України; кон'юнктуру міжнародного товарного та транспортного ринків (за наявності), логістику транспортування вантажів альтернативними українському напрямками перевезень (за наявності), плату за перевезення за такими конкурентними напрямками (за наявності), рівень тарифів на залізницях, що складають конкуренцію залізницям України (за наявності); рівень світових цін на продукцію, що перевозиться залізницями (за наявності); частку транспортної складової в ціні продукції (за наявності); собівартість перевезень залізничним транспортом; динаміку доходів залізниць від збільшення обсягів перевезення.

Встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками ґрунтується на таких принципах: врахування економічних інтересів усіх учасників транспортного процесу; забезпечення відшкодування економічно обґрунтованих витрат залізниць; гнучка та оперативна система реагування на зміни кон'юнктури міжнародного транспортного ринку; гласність прийнятих рішень з питань затвердження тарифів, їх зміни і правил застосування; врахування кон'юнктури міжнародного транспортного ринку, виду вантажу та його вартості (за наявності), логістичних схем транспортування вантажів (за наявності), конкурентоспроможності альтернативних напрямків перевезень (за наявності).

Відповідно до п. 3.1, 3.2 розділу III Порядку пропозиції щодо встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками (далі - пропозиції) на відповідний фрахтовий рік подаються ПАТ «Укрзалізниця» до Мінінфраструктури.

Пропозиції мають містити: планові показники перевезень транзитних вантажів в умовах встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики (додаток 1); моніторинг перевезень транзитних вантажів ПАТ «Укрзалізниця» в умовах встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики за звітний період (додаток 2); аналіз ефективності встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики за умови залучення гарантованих обсягів транзитних перевезень вантажів за конкретними напрямками залізницями України (додаток 3); логістичну схему (додаток 4); гарантійні листи від експедиторів (вантажовласників) із зазначенням обсягів вантажопотоків, строків перевезень, країни їх походження та виробника (за наявності); іншу інформацію, яку ПАТ «Укрзалізниця» вважає за необхідне додати.

За змістом пункту 3.3 розділу ІІІ Порядку після прийняття Тарифної політики протягом фрахтового року пропозиції можуть ініціюватися Мінінфраструктури, ПАТ «Укрзалізниця» на підставі звернень вантажовласників, перевізників, експедиторів та інших учасників ринку, які повинні містити: планові обсяги перевезень транзитних вантажів; логістичну схему; запропонований рівень коефіцієнтів до базових ставок або тарифну ставку; гарантійні листи із зазначенням обсягів вантажопотоків, строків перевезень, країни їх походження та виробника (за необхідності); іншу інформацію, яку Мінінфраструктури і ПАТ «Укрзалізниця» вважають за необхідне додати.

ПАТ «Укрзалізниця» може встановлювати пільгові тарифи зі знижкою не більш як 50% від тарифів, установлених Тарифною політикою, враховуючи конкурентоспроможність українського напрямку транспортування вантажів, собівартість перевезень, гарантований обсяг перевезень та строк надання знижки (п. 3.4 р. ІІІ Порядку).

Рішення ПАТ «Укрзалізниця» щодо встановлення в межах наданих повноважень пільгових тарифів подаються до Мінінфраструктури протягом п'яти робочих днів з дати видання ПАТ «Укрзалізниця» відповідного наказу.

З огляду на зазначені вище правові норми вбачається, що ПАТ «Укрзалізниця» наділена повноваженнями встановлювати пільгові тарифи зі знижкою не більше 50% від тарифів, встановлених Тарифною політикою.

З метою вдосконалення тарифної політики на залізничному транспорті, прийняття рішень щодо встановлення пільгових тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом створено Тарифну комісію ПАТ «Укрзалізниця» (далі - Тарифна комісія), яка діє згідно з Положенням про Тарифну комісію, затвердженим наказом ПАТ «Укрзалізниця» від 29 січня 2016 року № 036.

Відповідно до пункту 1.1 Положення про Тарифну комісію визначено, що Тарифна комісія ПАТ «Укрзалізниця» утворена з метою розробки пропозицій по вдосконаленню тарифної політики на залізничному транспорті, прийняття рішень щодо: встановлення пільгових тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом; укладення договорів про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України з вантажовласниками та/або експедиторськими організаціями (далі - Договір); підготовки пропозицій по передачі вантажних вагонів в оренду; забезпечення своєчасного надходження провізних платежів за перевезення вантажів та з питань, які стосуються спірних сум платежів за виконані перевезення вантажів; перегляду встановлених обсягів перевезень.

Відповідно до п. 2.1 Положення про Тарифну комісію одним із завдань Комісії є розгляд звернень, в тому числі вантажовласників або експедиторських організацій (далі - звернення), з питань: встановлення пільгових тарифів.

Пункт 3.1 Положення про Тарифну комісію наділяє Комісію правом приймати рішення по встановленню пільгових тарифів, які вводяться в дію наказом ПАТ «Укрзалізниця», у межах повноважень, наданих Мінінфраструктури, зі знижкою не більш як 50% від тарифів, встановлених Тарифною політикою, відповідно до Порядку встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів, наведеного у додатку 1 до цього Положення.

Згідно з пунктами 6, 7 Положення про Тарифну комісію формою роботи Комісії є засідання. Члени Комісії приймають участь у засіданнях Комісії особисто. Засідання Комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь не менше як дві третини усього складу.

Засідання Комісії скликаються її Головою, а у разі його відсутності - одним з його заступників, і проводяться в міру потреби, але не рідше одного разу на квартал.

Відповідно до п. 3.1 Порядку встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів (далі - Порядок) вбачається, що звернення та пропозиції щодо встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів (далі - Пропозиції), які надходять в ПАТ «Укрзалізниця», надаються на розгляд Голові Комісії, а в разі його відсутності - заступнику Голови.

Згідно з п. 3.2. Пропозиції повинні містити обґрунтування доцільності встановлення пільгових тарифів, необхідні дані (найменування вантажу, код ГНВ; маршрут перевезення вантажу територією України; обсяг перевезень, що планується залучити після встановлення конкурентніших тарифних умов), а також наступний рекомендований перелік відомостей: найменування відправника, станції відправлення, країни відправлення або найменування вантажоодержувача, станції призначення, країни призначення; відстань перевезення; тип вагонів (контейнерів) та їх належність; завантаження вагона; обсяг існуючих перевезень; діючий тариф (дол. США за 1 тонну) або коефіцієнт до базових ставок Тарифної політики; розмір тарифних ставок або коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики, що запитується; альтернативні напрямки перевезень вантажу та провізна плата при перевезеннях залізницями інших країн, або іншими видами транспорту.

Пропозиції, що надійшли, направляються Головою Комісії, а в разі його відсутності - заступником Голови у встановленому порядку філії «Центр транспортної логістики» для підготовки розрахунків, обґрунтування та пропозицій доцільності встановлення запропонованого рівня тарифів (п. 3.3 Порядку).

Пропозиції з розрахунками, підготовленими філією «Центр транспортної логістики», розглядаються Комісією. За результатами розгляду Пропозицій Комісією приймаються відповідні рішення. У разі, якщо Пропозиції не містять відповідного обґрунтування та необхідних для надання пільгового тарифу даних, такі Пропозиції до розгляду Комісією не приймаються (п. 3.4 Порядку).

З матеріалів справи вбачається та підтверджено представником ПАТ «Укрзалізниця» у засіданні суду апеляційної інстанції, що адресовані відповідачу звернення Компанії PLASKE SA, стосовно встановлення пільгових тарифів на перевезення не містили відповідного обґрунтування, навіть необхідних відомостей, передбачених п. 3.2. Порядку, а не тільки рекомендованого переліку відомостей, відтак у відповідності до вимог 3.4 Порядку такі Пропозиції до розгляду Комісією не приймалися.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Положення про Тарифну комісію не передбачає обов'язку відповідача, у випадку невідповідності поданих звернень (пропозицій) вимогам Порядку, повідомляти заявника про те, що його звернення (пропозиція) не відповідає формі такої пропозиції, що виключає можливість розгляду такої пропозиції на засідання комісії.

Колегія суддів вважає за необхідне також звернути увагу на те, що п. 2.5.7 Порядку передбачено, що у разі надання вантажовласниками, експедиторськими організаціями підтвердження форс-мажорних обставин, передбачених договором про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України, які спричинили неможливість виконання встановлених обсягів перевезень вантажів, або надання інформації про причини неможливості виконання встановлених обсягів перевезень Комісія може прийняти рішення щодо звільнення від зобов'язань та неперерахування провізної плати.

Разом з тим, в судовому засіданні встановлено, що позивачем не надавалась інформація про наявність форс-мажорних обставин, підтверджена відповідними доказами на розгляд відповідача.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку прийняття пропозицій щодо встановлення ініційованих коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками вважається доцільним у разі відповідності таким критеріям: залучення за рахунок наданих коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками нових, додаткових вантажопотоків цього вантажу або для збереження існуючого вантажопотоку; перевезення відповідних вантажів у плановому періоді не є збитковим.

В інших випадках прийняття пропозицій вважається недоцільним.

Отже, зміна тарифних ставок, у тому числі застосування пільгових тарифних ставок при перевезенні вантажів може бути недоцільним у випадку якщо такі заходи не призведуть до залучення нових, додаткових вантажопотоків цього вантажу або не сприятимуть збереженню існуючого вантажопотоку, а також коли перевезення відповідних вантажів у плановому періоді є збитковим.

У грудні 2015 року ПАТ «Укрзалізниця» прийняло рішення щодо продовження терміну дії договорів про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України між ПАТ «Укрзалізниця» та експедиторськими організаціями до 29 лютого 2016 року (включно). У зв'язку з цим між ПАТ «Укрзалізниця» та компанією PLASKE SA укладено додаткову угоду від 30 грудня 2015 року №2 до договору від 23 грудня 2014 року № 424-114/2014-ЦЮ без розбіжностей.

Відповідно до листа від 28 грудня 2015 року № 04-04/281215, саме цією обставиною аргументується вимога компанії PLASKE SA щодо зміни умов виконання обсягів перевезень. Інформація стосовно припинення відвантажень зріджених газів зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. В напрямку українських морських портів не зазначалась.

Лист компанії PLASKE SA від 28 грудня 2015 року № 04-04/281215 щодо застосування діючих тарифних ставок, зазначених в п. 29.4 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на перевезення зрідженого газу зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк., за умови виконання обсягів не менше 20 тис. тонн щомісячно до 29 лютого 2016 року з підведенням підсумків перевезень щомісячно, розглянуто на засіданні Тарифної комісії від 15 лютого 2016 року. При розгляді вищезазначеного листа, враховуючи продовження терміну дії договорів «Про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України на 2016 фрахтовий рік» між ПАТ «Укрзалізниця» та експедиторськими організаціями до 31 грудня 2016 року (включно), прийнято рішення щодо недоцільності зміни умов виконання річного обсягу перевезень зрідженого газу, зазначених в п. 29.4 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики.

Про прийняте Тарифною комісією рішення, компанію PLASKE SA поінформовано листом від 14 березня 2016 року №ЦМ-8/395.

Аналогічні питання, порушені у листі компанії PLASKE SA від 06 квітня 2016 року №04-1/060416, розглянуто Тарифною комісією ПАТ «Укрзалізниця» на засіданні 15 лютого 2016 року, про результати проведення якого повідомлено позивача листом від 14 березня 2016 року № ЦМ-8/395.

Відповідно до п. 3.11 Положення про Тарифну комісію, ПАТ «Укрзалізниця» має право приймати рішення щодо перерахування провізної плати при невиконанні визначених обсягів перевезень.

Після закінченні 2016 фрахтового року та підтвердження підсумків перевезень за напрямками, вказаними у п. 29.4 таблиці 12.1 розділу 2 додатку 3 до Тарифної політики, які засвідчили, щорічні обсяги виконані лише у обсязі 85.04 тис. тонн замість 720 тис. тонн, встановлених Тарифною політикою, у зв'язку з чим виникли правові підстави по застосуванню положень Тарифної політики до Договору в частині обов'язкового здійснення перерахунку провізної плати за перевезення зрідженого газу (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. Транзитом територією України в напрямку станцій Одеса-Пересип, Іллічівськ-Промна на загальних підставах.

Звернення компанії PLASKE SA від 02 вересня 2016 року № 04-02/020916, від 17 листопада 2016 року № 04-03/171116 щодо застосування діючих тарифних ставок, зазначених в п. 29.4 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на перевезення зрідженого газу зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. За фактично виконані обсяги перевезень зрідженого газу в поточному році розглянуті на засіданні Тарифної комісії ПАТ «Укрзалізниця» 09 - 10 листопада 2016 року.

На звернення компанії PLASKE SА від 17 листопада 2016 року № 04-03/171116 щодо застосування пільгових тарифних умов на транзитні перевезення зріджених газів шляхом виключення в п. 29.4 таблиці пункту 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики умови виконання річного обсягу перевезень, ПАТ «Українська залізниця» надано відповідь від 29 грудня 2016 року № Ц-1/4-3/6994-16.

Відповідно до Положення про Тарифну комісії рішення Комісії доводяться до відома шляхом: направлення витягів з протоколу Комісії, підписаних Головою або заступником Голови, або телеграм ПАТ «Укрзалізниця» відповідним виконавцям, підрозділам, регіональним філіям та філіям ПАТ «Укрзалізниця», вантажовласникам, експедиторським організаціям, підприємствам, звернення яких розглядається на засідання Комісії.

Пункт 11 Положення про Тарифну комісію кореспондується з п. 7.2 Договору від 23 березня 2014 року № 424-112/2014-ЦЮ про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України на 2016 рік, де визначено, що «обмен информацией Стороны осуществляют посредствам телеграмм, электронной почты и факсов с последующим подтверждением в письменном виде».

З матеріалів справи вбачається та позивачем не спростовано того факту, що рішення Комісії належним чином доведені до відома позивача. Разом з тим, як вже зазначалось вище Положення про Тарифну комісію не передбачає обов'язку відповідача, у випадку невідповідності поданих звернень (пропозицій) вимогам Порядку, повідомляти заявника про те, що його звернення (пропозиція) не відповідає формі такої пропозиції, що встановлена чинними нормативно-правовими актами, що виключає можливість розгляду такої пропозиції на засідання комісії.

У зв'язку з чим колегія суддів вважає, що Тарифна комісія ПАТ «Укрзалізниця» діяла в межах наданих повноважень та в порядку, визначеному Положенням про Тарифну комісію.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при визначенні питання щодо визнання протиправною бездіяльності Тарифної комісії ПАТ «Укрзалізниця» стосовно не розгляду звернень компанії PLASKE SA та не надання на них відповідей, неправильно застосовано норми матеріального права, та не дотримано ст. 9, 90 КАС України.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Тарифної комісії ПАТ «Укрзалізниця» оформлене протоколом №13 засідання від 09, 10 листопада 2016 року, щодо розгляду звернень компанії PLASKE SA, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що судом першої інстанції в порушення вимог ст. 90 КАС України неналежним чином досліджено докази по справі.

Судом першої інстанції не прийнято до уваги доводи, викладені у запереченнях відповідача на адміністративний позов стосовно того, що, як зазначає сам позивач у позовній заяві, у 2015 році йому була надана відповідна знижка, однак невиконання ним у 2016 році заявленого обсягу перевезень свідчить про неефективність надання знижки на перевезення за конкретним напрямком, відсутність зв'язку між наданням знижки та збільшенням та збереженням обсягу перевезень.

Відповідно до п. 5 Статуту ПАТ «Укрзалізниця», метою діяльності товариства є задоволення потреб держави, юридичних і фізичних осіб у безпечних та якісних залізничних перевезеннях у внутрішньому та міжнародному сполученні, роботах та послугах, що виконує товариство, забезпечення ефективного функціонування та розвитку залізничного транспорту, створення умов для підвищення конкурентоспроможності галузі, а також отримання прибутку від провадження підприємницької діяльності.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з невиконанням позивачем встановленого річного обсягу перевезень у розмірі не менше 720 тис. тонн, за умовами виконання якого встановлені тарифні ставки пункту 29.4 таблиці пункту 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, відповідачем прийнято рішення про недоцільність застосування таких ставок на перевезення зрідженого газу зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хіміческая Кбш., Каучук Горьк. за фактично виконані обсяги перевезень зрідженого газу в 2016 фрахтовому році, а тому, на думку відповідача, плата має бути перерахована із застосування коефіцієнту на загальних умовах у розмірі К=1,00.

Позивачем не надано до суду доказів, які б спростовували зазначені обставини.

Відповідно, колегія суддів вважає, що оскаржувані рішення Тарифної комісії від 09 - 10 листопада 2016 року прийняті на підставі здійснення поглибленого аналізу ситуації на ринку перевезень та в межах делегованих повноважень.

З метою стабілізації, а також залучення додаткового обсягу вантажопотоку, що перевозиться транзитом через територію України, та формування економічно обґрунтованих пропозицій по встановленню тарифних умов на 2016 фрахтовий рік ПАТ «Укрзалізниця» направило лист на адресу всіх керівників експедиторських організацій з проханням надати інформацію щодо обсягів транзитних перевезень, що плануються з вказанням вантажовідправників, станцій відправлення, напрямку транзитних перевезень територією України, країн призначення, переліку заходів, у результаті яких є можливість залучити додаткові обсяги транзитних вантажів. Відповіді від компанії PLASKE SA не надходило.

При підготовці пропозицій на перевезення газів зріджених (п. 29.4 п. 12 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики) за напрямками Тополі- Одеса-Пересип/Іллічівськ-Пром, Зернове-Одеса-Пересип/Іллічівськ-Пром враховано, що встановлені визначені обсяги перевезень газів зріджених за вищезазначеними напрямками склали: за 8 місяців 2015 року 0 494, 3 тис. тонн (при плановому - 480 тис. тонн) за 9 місяців 2015 року - 535, 5 тис. тонн (при плановому - 540 тис. тонн).

Таким чином, встановлений на 2016 фрахтовий рік річний обсяг перевезень у розмірі не менше ніж 720 тис. тон (на рівні 2012, 2013, 2014 та 2015 років) та виходячи із середньомісячного обсягу перевезень за серпень - вересень 2015 року, був обґрунтованим.

З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення, порушено п. 1, 2, 3 ст. 244, п. 3, 5 ч. 4 с. 246 КАС України.

Окрім цього, для врегулювання даного спору судом неправильно застосовано п. 4.2 Порядку встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики Залізниць держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав на перевезення вантажів у міжнародному сполученні на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол.. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 04 жовтня 2012 року № 589 (далі - Порядок встановлення коефіцієнтів).

Цей порядок застосовується Міністерством інфраструктури при формуванні Тарифної політики у відповідності до положень Тарифної Угоди залізничних адміністрацій (Залізниць) держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав від 17 лютого 1993 року (далі - Тарифна угода), при зміні рівня тарифів на перевезення транзитних вантажів територією України, зі знижкою більше 50 % від базових ставок Тарифної політики, а також при встановленні коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками на відповідний фрахтовий рік.

Відтак, п. 4.2. вищевказаного Порядку стосується критеріїв, за якими тарифна рада, до якої входять структурний підрозділ з питань залізничного транспорту спільно із структурним підрозділом з питань економіки, фінансів та тарифної політики і представниками інших структурних підрозділів Мінінфрастукрури, оцінює пропозиції ПАТ «Укрзалізниця» щодо встановлення інноваційних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики.

У зв'язку з зазначеними вище обставинами, оціненими судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог ст. ст. 73, 74, 76, 90 КАС України, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваних позивачем рішень відповідач діяв правомірно, у відповідності та у порядку, визначеному чинним законодавством, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що при розгляді даної справи суд першої інстанції неповною мірою з'ясував обставини, що мають значення для справи та невірно застосував вимоги матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, що містяться в рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2018 року в частині задоволених позовних вимог та є підставами для його скасування з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні даних вимог.

При цьому, колегією суддів не приймаються висловлені під час судового засідання доводи відповідача про можливість розгляду даного спору в порядку господарського судочинства, з огляду на те, що у апеляційній скарзі не містились вимоги про скасування судового рішення з закриттям провадження по справі, в свою чергу суд апеляційної інстанції у відповідності до вимог ст. 308 КАС України переглядає справу в межах доводів і вимог апеляційної скарги.

У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з п. 1 п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» - задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2018 року - скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Компанії PLASKE SA до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», третя особа - Міністерство інфраструктури України, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Н.М. Літвіна

Судді Є.О. Сорочко

І.В. Федотов

Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2018 року.