
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/1994/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Кузьмича С.М.
при секретарі судового засідання: Гелецького П.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 року (рішення ухвалене о 14:34 хв у м. Івано-Франківськ судом у складі головуючого судді Чуприни О.В. повний текст судового рішення складено 26.02.2018 року) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання до вчинення дій щодо здійснення перерахунку і виплати пенсії з включенням одноразових видів грошового забезпечення, які були виплачені за 24 календарних місяці перед звільненням, виплачувати пенсію з урахуванням таких сум і врахувати їх при перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2016 року,-
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також – відповідач, ГУ ПФУ в області), Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 надбавки за виконання особливо важких завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, належної премії, зобов'язання до вчинення дій щодо направлення такої довідки в орган пенсійного забезпечення із врахування вірних складових, а також зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії.
Позивач позовні вимоги мотивували тим, що відповідачем протиправно, за наслідками розгляду наданої позивачем заяви про перерахунок пенсії, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Відмову відповідача, обґрунтовану відсутністю правових підстав для такого нарахування вважає незаконною так як із усіх видів грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримав за 24 місяці перед звільненням, був сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Просив позов задоволити.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред’явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, з 17.04.2014 призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за 2262-XII від 09.04.1992, що підтверджується протоколом за пенсійною справою позивача №0903003406 (а.с. 101).
За заявою позивача головою Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області видано довідку №Я-141/108/01/29-2017 від 26.10.2017 про проведені Управлінням із ОСОБА_1 розрахунки одноразових виплат за 2012-2014 роки (а.с. 47).
Як вбачається з довідки ОСОБА_1 отримав наступні одноразові виплати (види) складової грошового забезпечення, з яких, як вказує позивач, сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування, а саме: матеріальну допомогу за 2012, 2013, 2014 роки – 6 838,00 гривень, 4 625,00 гривень, 1 950,00 гривень; одноразову премію за 2012 і 2013 роки – 513,35 гривень і 1 813,35 гривень; компенсацію за невикористану відпустку за 2014 рік – 3 135,77 гривень; одноразову грошову допомогу при звільненні - 91 054,74 гривень.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням одноразових виплат грошового забезпечення за 2012-2014 роки, долучивши довіку №Я-141/108/01/29/-2017 від 26.10.2017.
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №1076/Я-15 від 17.11.2017, позивачу роз’яснено, що згідно статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992, а також рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015, немає правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, таких видів грошового забезпечення, які зазначені ним в заяві.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту працівників органів внутрішніх справ та їх пенсійне забезпечення на час виникнення спірних правовідносин (2014 рік) врегульовувалися ОСОБА_2 України "Про міліцію" за №565-XII від 20.12.1990.
ОСОБА_2 №№565-XII працівникам органів внутрішніх справ у зв’язку з особливим характером несення служби, яка пов’язана із: забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів; запобігання правопорушенням та їх припинення; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення кримінальних правопорушень; участь у розкритті кримінальних правопорушень та розшуку осіб, які їх вчинили тощо, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
У спірних правовідносинах слід розрізняти поняття "форми і розміру грошового забезпечення" працівника органів внутрішніх справ, який перебуває на службі (стаття 19 ОСОБА_2 №565-XII "Оплата праці працівників міліції"), та "розміру грошового забезпечення", з якого обчислюються його пенсія (стаття 43 ОСОБА_2 2262-XII "Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій").
Частиною першою статті 19 ОСОБА_2 №565-XII установлено, що форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
На виконання вказаної норми закону Постановою №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців, в тому числі працівників органів внутрішніх справ.
Пунктом 1 Постанови №1294, пунктом 3 Наказу №499 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Системний аналіз статті 19 ОСОБА_2 №565-XII і пункту 1 Постанови №1294 вказує на те, що військовослужбовці, під час перебування на службі отримують грошове забезпечення, в складі якого, серед іншого, включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які мають постійний характер, а також окремо одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою №1294, серед іншого, регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям і прирівняних до них осіб матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премій.
Умови, розмір та порядок виплати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ зазначених складових грошового забезпечення визначені Наказом №499. Зокрема, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, який не перевищує їх місячного грошового забезпечення, а також здійснювати преміювання у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункти 2, 3 пункту 5 Постанови №1294; пункти 2.15, 2.16 Наказу №499).
Додатком № 26 до Постанови № 1294 визначено вичерпний перелік додаткових щомісячних видів грошового забезпечення рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, серед яких, не міститься матеріальна допомога, одноразова премія, компенсація за невикористану у році звільнення відпустку і одноразова грошова допомога при звільненні.
Абзацом 6 підпункту 3.4.8. пункту 3.8 Наказу №499 визначено, що за бажанням особи їй надається чергова відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку в разі звільнення з органів внутрішніх справ відповідно до законодавства.
Виходячи із змісту підпунктів 2, 3 пункту 5 Постанови №1294 і абзацу 6 підпункту 3.4.8 пункту 3.8 Наказу №499 матеріальна допомога, одноразова премія і компенсація за невикористану відпустку є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 15 ОСОБА_2 №2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров’я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно зі статтею 9 ОСОБА_2 №2262-XII особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2 та звільняються зі служби за станом здоров’я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування ОСОБА_2 України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п’яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до ОСОБА_2 України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Як слідує із довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області №Я-141/108/01/29-2017 від 26.10.2017 та листа Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області №64/108/01/29-2018 від 19.02.2018, а також вищезазначених норм права матеріальна допомога, одноразова премія, компенсації за невикористану відпустку, грошова допомога при звільненні є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які були виплачені ОСОБА_1 під час служби в 2012-2014 роках і відповідно до статті 19 ОСОБА_2 №565-XII, пункту 1, підпунктів 2, 3 пункту 5 Постанови №1294, пунктів 2.15, 2.16, абзацу 6 підпункту 3.4.8. пункту 3.8 Наказом №499 і статті 9 ОСОБА_2 №2262-XII відносилися до складу грошового забезпечення останнього як працівника органів внутрішніх справ.
Одноразова грошова допомога при звільненні не пов’язана з виконанням позивачем своїх службових обов’язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов’язана саме з фактом звільнення зі служби, а також, така виплата не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахування пенсії, оскільки відноситься до разового платежу і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України у справі №812/6733/13-а від 12 вересня 2017 року.
Відповідно до пункту 8 статті 11 Закон 1058-ІV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять службу в органах Міністерства внутрішніх справ України.
Частиною шостою статті 20 ОСОБА_2 1058-ІV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за осіб, зазначених у пунктах 8, 11-14 статті 11 цього ОСОБА_2, страхові внески сплачуються в порядку і строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів цільових фондів, з яких цим особам сплачуються відповідно грошове забезпечення, страхові виплати, допомога і компенсації.
Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що особи, які проходять службу в органах Міністерства внутрішніх справ України підлягають (підлягали) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а тому мають (мали) сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Вказане свідчить про правомірність утримання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування із нарахованих і виплачених позивачу в 2012-2014 роках матеріальної допомоги та одноразової премії.
Разом з тим, слід окремо розрізняти поняття "розміру грошового забезпечення" для обчислення пенсії від "форми і розміру грошового забезпечення" працівника органів внутрішніх справ, який перебуває на службі.
Статтею 23-1 ОСОБА_2 №565-XII визначено, що пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснюється в порядку та на умовах, встановлених ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Аналогічно з 2016 року за приписами статті 102 ОСОБА_2 №580-VII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з частиною третьою статті 43 ОСОБА_2 №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма кореспондується з пунктом 7 Постанови №393, згідно з яким, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Необхідно наголосити, що суд не наділений повноваженнями розширювати або змінювати зміст норм матеріального права у тих правовідносинах, які врегульовані конкретними нормами чинного законодавства, і щодо яких відсутні підстави неоднозначного тлумачення у їх застосуванні.
Суд зазначає, що стаття 43 ОСОБА_2 №2262-XII є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно цього ОСОБА_2. Враховуючи приведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка проходила службу в органах внутрішніх справ, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою.
ОСОБА_2 №2262-XII і Постанови №393 не містять положень щодо включення в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які, на відміну від статті 43 ОСОБА_2 №2262-XII, є складовою грошового забезпечення працівника органу внутрішніх справ при перебуванні на діючій службі згідно статті 19 ОСОБА_2 №565-XII і пункту 1 Постанови №1294.
Не зазначено в ОСОБА_2 №2262-XII і Постанові №393 про можливість включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення і розрахунок розміру пенсій таких виплат як матеріальна допомога, одноразова премія, компенсація за невикористану відпустку та грошова допомога при звільненні, оскільки вони є одноразовими.
Вказані допомоги, компенсація, премії не являються ні надбавкою, ні доплатою, ні підвищення в розумінні щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених частиною 3 статті 43 ОСОБА_2 №2262-XII та пунктом 7 Постанови №393.
Відтак, що одноразова матеріальна допомога, одноразова премія, одноразова компенсації за невикористану відпустку, одноразова грошова допомога при звільненні є щорічним або разовим платежем, як один із видів складових грошового забезпечення та носить характер державної соціальної гарантії, зокрема, для військовослужбовців, а тому не входить до складу додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії.
Ні довідка №Я-141/108/01/29-2017від 26.10.2017, а ні лист №64/108/01/29-2018 від 19.02.2018 не містить даних про те, що вказані виплати є щомісячними, натомість вказана довідка та лист містить інформацію про одноразовість таких виплат (а.с. 47, 109).
Згідно листа №64/108/01/29-2018 від 19.02.2018 Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області при виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні (91 054,00 гривень) та компенсації за невикористану відпустку (3 135,77 гривень) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не нараховувався та не сплачувався (а.с. 109).
Дана обставина додатково підтверджує необґрунтованість позовних вимог позивача щодо включення одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсацію за невикористану відпустку до грошового забезпечення для обчислення пенсії, так як суперечить приписам частини 3 статті 43 ОСОБА_2 №2262-XII та пункту 7 Постанови КМУ №393.
Наявна в матеріалах справи довідка №258 про додаткові види грошового забезпечення, яка 13.05.2014 видана ОСОБА_1 при звільненні для обчислення пенсії, містить наступні щомісячні види забезпечення (надбавки), а саме: "за виконання особливо важливих завдань", "за службу в умовах режимних обмежень", "за оперативно-розшукову діяльність", "премія".
Дана довідка свідчить про виплати вказаних додаткових видів грошового забезпечення щомісячно (постійно), безперервно впродовж останніх 24 місяці перед звільненням (2012-2014 роках).
Всі зазначені додаткові щомісячні види грошового забезпечення враховані позивачу при призначенні і обчисленні пенсії.
Проте ні довідка про додаткові види грошового забезпечення №258, ні грошовий атестат №31 (№257), які 13.05.2014 видані Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області не містять жодних даних про одноразові матеріальні допомоги за 2012-2014 роки, одноразові премії за 2012-2013 роки, одноразову компенсації за невикористану відпустку за 2014 рік і одноразову грошова допомога при звільненні, виплачену в 2014 році, врахування яких при обчисленні пенсії вимагає позивач від відповідача у даній справі.
Відповідно до частини 3 статті 63 ОСОБА_2 №2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього ОСОБА_2, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до ОСОБА_2 №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У рішенні Конституційного Суду України у справі №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 ОСОБА_2 №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положеннями першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 №2262-XII передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв’язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень ОСОБА_2 №2262-XII вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна ОСОБА_3 України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 зазначає, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 №2262-XII дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 №2262-XII перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
В контексті вказано суд звертає увагу, що правовий зміст понять щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, які визначені в статті 63 ОСОБА_2 №2262-XII, є ідентичним до таких понять в статті 43 того ж ОСОБА_2.
Згідно із приписами пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (надалі, також – Порядок №45), на підставі прийнятого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про такі підстави та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. В свою чергу, Головні управління ПФУ складають списки за встановленою цим Порядком формою та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі зазначених списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою, встановленою додатком 2 даного Порядку №45.
За приписами пункту 4 Порядку №45 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Відтак, пенсіонер органів внутрішніх справ у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення та звернутись з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду України.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою, зокрема, в постанові від 22 квітня 2014 року в справі №21-484/а13.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на довідку №Я-141/108/01/29-2017 Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області від 26.10.2017 (а.с. 47), яка, на переконання суду, є відповіддю на запит на отримання публічної інформації, і видана відповідно до вимог ОСОБА_2 України "Про доступ до публічної інформації". Суд зазначає, що Порядком №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, відтак, вказана довідка №Я-141/108/01/29-2017 не є тим документом, на підставі якого проводиться перерахунок пенсії чи її перепризначення.
Оскільки, в матеріалах справи відсутні докази, про звернення позивача з відповідними належними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а також повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій, приводу для здійснення такого перерахунку (перепризначення) у відповідача не було.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно з частиною 2 даної статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 2 статті 46 ОСОБА_2 №1058-ІV, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Положенням вказаної статті відповідає частина 2 статті 55 ОСОБА_2 №2262-XII, в якій зазначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Вищенаведені норми розрізняють процесуальний строк, визначений статтею 122 КАС України як строк звернення до суду та строк протягом якого право особи порушувалося, визначений статтею 55 ОСОБА_2 №2262-XII, перебіг якого розпочинається з моменту виникнення підстав для отримання нарахованої пенсії і не обмежується часовими рамками, за умови вини суб’єкта владних повноважень. Вказані строки не є тотожними за своєю правовою природою та застосуванням.
Таким чином, позивачем дотримано строк звернення до суду, перебіг якого розпочався в листопаді 2017 року, з моменту отримання ним письмової відмови в такому перерахунку та виплаті, посилання відповідача на порушення строку звернення до суду є безпідставними та необґрунтованими.
Судова колегія апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що такі види грошових виплат як матеріальна допомога, одноразова премія, компенсації за невикористану відпустку, одноразова грошова допомога при звільненні не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за ОСОБА_2 №2262-XII, оскільки відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту працівників органів внутрішніх справ.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови у задоволені адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 року у справі №809/280/18 – без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_3 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено 25.04.2018 року