Постанова № 73633644, 25.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
757/47801/17-а
Номер документу
73633644
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 757/47801/17-а Суддя (судді) першої інстанції: Цокол Л.І.

П О С Т А Н О В А

Іменем України

25 квітня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Петрика І.Й.

суддів Бєлової Л.В., Собківа Я.М.,

при секретарі Кузьміній Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) адміністративну справу за апеляційною скаргою Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

на рішення Печерського районного суду міста Києва від 18 грудня 2017 року

у справі № 757/47801/17-а

за позовом ОСОБА_3

до відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просила:

-зобов`язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_3 індексацію пенсії відповідно до Закону України ``Про індексацію грошових доходів населення`` з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по лютий 2017 року включно 205, 4 %.

Рішенням Печерського районного суду міста Києва від 18 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із таким судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, у якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, у зв'язку і наведеним просить скасувати рішення першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволені адміністративного позову відмовити.

Згідно з частиною 2 статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію.

28 квітня 2017 року позивач через свого представника звернулась до відповідача з заявою в якій просила повідомити про здійснену індексацію пенсії позивача щомісячно відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» починаючи з 01.01.2014 року.

Листом від 01.06.2017 року № 31309/03 Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що індексації його пенсії проводиться з січня 2014 року у сумі 169.87 грн.. по квітень 2014 року, у травні 2014 року - 191.70 грн. у червні 2014 року - 229,66 грн., у липні 2014 року 291.34 грн. по жовтень 2014 року, у листопаді 2014 року 336.90 грн. та з грудня 2014 року 368.21 грн. по квітень 2016 року.

Не погоджуючись із діями відповідача, ОСОБА_3 звернулась із відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст. 2 Закону України № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Положеннями ч.ч. 1-3 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Доходи від роботи за сумісництвом, на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, що з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року (далі Порядок № 1078).

Пунктом 9 Порядку № 1078 передбачено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

Абзац 3 п. 9. Порядку передбачає, що у всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.

У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.

Після звільнення пенсіонера з роботи обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації пенсії здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення його пенсії.

Таким чином у випадку, коли пенсіонер є працюючим, індексація його доходів проводиться спочатку за основним місцем роботи оплати праці і лише після цього можливе проведення індексації пенсії (в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто, якщо дохід пенсіонера за місцем роботи проіндексований виходячи з розміру оплати праці, меншому ніж вказаний прожитковий мінімум) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. Щодо посилань суду першої інстанції на той факт, що ч. 2 статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», визнано неконституційною Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008, колегія суддів зазначає наступне.

Дійсно Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 було визнано не конституційною зміни внесені в ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», але самі положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого Кабінетом міністрів України №1078 від 17.07.2003р. неконституційними не визнані, та не протирічать, на думку колегії суддів, положенням Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» саме в частині, яка стосується порядку обчислення пенсії працюючих пенсіонерів.

Крім того, колегія суддів зазначає, що рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. мотивовано виключно незаконністю внесення змін в Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»

Також є чинними положення ст. 10 Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до матеріалів справи, позивач належить до категорії працюючих пенсіонерів, тому проводиться в першу чергу індексація заробітної плати. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

Оскільки позивачу не було нараховано індексацію заробітної плати, то зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_3 індексацію пенсії відповідно до Закону України ``Про індексацію грошових доходів населення`` з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по лютий 2017 року включно 205, 4 % колегія суддів вважає передчасними заявлення таких вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що недотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права призвели до помилкового вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог слід скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 229, 243, 244, 250, 310, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 330, 331 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Центрального управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити.

Рішення Печерського районного суду міста Києва від 18 грудня 2017 року скасувати та прийняти нове рішення.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3-відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Петрик І.Й.

Судді Бєлова Л.В.

Собків Я.М.

Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2018 року