
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 року справа № 805/76/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року в справі № 805/76/18-а (головуючий І інстанції Циганенко А.І.) за позовом ОСОБА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати незаконними дії Донецької митниці Державної фіскальної служби України щодо відмови в видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, та зобов'язати відповідача таку довідку видати.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що пенсійне забезпечення державних службовців на момент призначення пенсії позивачу лосьож, на час виходу позивача на пенсію була чинна Постанова Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», відповідно до положень якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається на підставі документів поданих підчас перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Таким чином апелянт наголошує, що на час його виходу на пенсію національне законодавство передбачало право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачу була призначена пенсія.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, встановила наступне.
Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 (далі - позивач, апелянт) працював на посаді начальника митного поста «Успенка» Східної митниці. 31 грудня 2013 року позивача звільнено у зв'язку з набуттям другої групи інвалідності та виходом на пенсію відповідно до ст. 38 Кодексу Законів про працю України.
З листопада 2014 року позивач перебуває на обліку Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до копії пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1.
Реалізуючи своє право на перерахунок пенсії, позивач 15 листопада 2017 року звернувся із заявою до Донецької митниці Державної фіскальної служби України (далі - відповідач) із заявою про видачу довідки, встановленої форми, про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Листом від 28 листопада 2017 року № 7704/П/05-70-05 відповідач сповістив про відмову у видачі вищевказаної довідки з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям.
Вважаючи таку відмову протиправною та такою, що порушує його право на перерахунок пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) (чинного на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За приписами статті 37-1 № 3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Дослідженням матеріалів справи встановлено, що позивач отримує пенсію з грудня 2013 року в розмірі 80 % від заробітної плати.
Пенсійне забезпечення державних службовців в період до 01 травня 2016 року було врегульоване зазначеними нормами Закону № 3723-XII.
01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
У зв'язку з набуттям чинності Закону № 889-VIII положення Закону № 3723-XII втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
За приписами ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Таким чином, починаючи з 01 травня 2016 року Законом № 889-VIII іншим чином врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Законом № 1058-IV не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону № 889-VIII та Закону № 1058-IV, з 01 травня 2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, враховуючи те, що Закон № 889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсій, у тому числі призначених згідно із Законом №3723-ХІІ, чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», а отже відсутні і підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, передбачених ст. 37 Закону № 3723-ХІІ від 16.12.1993.
Згідно з п. 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції чинній до 01 грудня 2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Проте Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме виключено п. 4, а п. 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Форма вказаної довідки виключена згідно зі змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2, яка набирає чинності з дня її офіційного опублікування, а саме з 02 вересня 2016 року.
У свою чергу постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14 вересня 2016 року № 622 Постанову № 865 визнано такою, що втратила чинність.
Щодо посилань апелянта на статтю 49 Кодексу Законів про працю України, колегія суддів зазначає, що дана норма є загальною нормою трудового законодавства та встановлює обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Проте, довідка про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям повинна відповідати затвердженій формі.
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин, форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям не передбачена жодним чинним нормативним актом.
За таких обставин, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, викладений в оскаржуваному рішенні, про відсутність ознак протиправності в діях відповідача щодо відмови в задоволенні заяви про видачу довідки про заробітну плату.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статями 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року в справі № 805/76/18-а за позовом ОСОБА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року в справі № 805/76/18-а - залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з моменту її складення в порядку, визначеному ст.ст. 328-329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів М. Г. Сухарьок
А. А. Блохін
А. В. Гайдар