
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
20 березня 2018 рокусправа № 804/1603/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Божко Л.А.
судді: Дурасової Ю.В. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Територіального сервісного центру№ 1242 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2017 р. ухвалену суддею Турлаковою Н.В., в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду , повний текст постанови складено 22 травня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру№ 1242 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області третя особа: Шевченківський відділ державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и В:
У березні 2017 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом Територіального сервісного центру № НОМЕР_1 МВС України в Дніпропетровській області, третя особа, без самостійних на предмет спору, Бабушкінський відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням уточнень, просив суд визнати незаконною (протиправною) відмову Територіального сервісного центру № 1242 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області від 09.12.2016 року № 31/4-1242-85 о/п в перереєстрації транспортного засобу мотоциклу КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203; зобов’язання Територіальний сервісний центр № 1242 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області задовольнити заяву ОСОБА_1 від 01.12.2016 року про перереєстрацію транспортного засобу мотоциклу КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203; стягнути з Територіального сервісного центру № 1242 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору 1 280,00 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2017 р. адміністративний позов задоволено .
Рішення суду обґрунтовано тим, що наявного в матеріалах справи копії витягу зДержавного реєстру обтяжень рухомого майна від 29.10.2016 року №50631144 інформація щодо обтяження мотоцикла, що належить позивачцу була відсутня. Крім того, вказана обставина не була відома відповідачу на час прийняття оскаржуваного рішення про відмову проведення перереєстрації.
Не погодившись з постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2017 р., відповідач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати постанову суду та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити .
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що 09.12.2016 року позивачеві відмовлено в перереєстрації транспортного засобу мотоцикла КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203, на підставі п. 41 Порядку № 1388, відповідно до якого забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі МВС є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного виконавця.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з’ясувавши обставини по справі, колегія суддів, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 18.04.2006 року РСА №275543 є власником транспортного засобу - мотоцикла КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203.
29 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Територіального сервісного центру № 1242 з заявою про перереєстрацію мотоцикла КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203, що належить йому на праві приватної власності.
29 жовтня 2016 року Територіальний сервісний центр №1242 надав відповідь на зазначену заяву, згідно з якою мотоцикл КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203, державний номер НОМЕР_2, неможливо перереєструвати на нового власника на підставі того, що на даний мотоцикл накладено арешт та надано картку обліку транспортного засобу, з якої вбачається, що відчуження мотоциклу заборонено Бабушкінським ВДВС.
Того ж дня, ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса та отримав Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 50631144 від 29.10.2016 року, відповідно до якого інформація щодо обтяження мотоцикла КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203, в реєстрі відсутня.
01 грудня 2016 року позивач повторно звернувся з заявою до Територіального сервісного центру № 1242 про проведення перереєстрації транспортного засобу мотоцикла КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203, державний номер НОМЕР_2.
Територіальним сервісним центром № 1242 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області надано відповідь від 09.12.2016 року № 31/4-1242085о/п, згідно з якою перереєстрація транспортного засобу неможлива у зв’язку з тим, що згідно з комп’ютерної бази даних, на підставі постанови Бабушкінського ВДВС м. Дніпропетровська накладено обтяження з санкцією – “відчуження заборонено”.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 (далі - Порядок №1388).
Пунктом 8 Порядку №1388 визначено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
У відповідності до п. 10 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Пунктом 15 Порядку №1388 визначено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду.
Приписами п. 40 Порядку №1388 визначено, що зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування.
Зазначена норма свідчить про те, що скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе у разі подання заяви власника або виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому, ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами. З норм діючого законодавства не вбачається, що такий факт може бути встановлений на основі внутрішнього листування та висновків, що обґрунтовані лише припущеннями про можливу фальсифікацію документів.
Підставою для скасування державної реєстрації може бути судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований вищевказаний автомобіль.
Судом встановлено та сторонами не спростовується, що згідно наданої позивачем копії витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 50631144 від 29.10.2016 року інформація щодо обтяження мотоцикла КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203, відсутня.
Вказана обставина не була відома відповідачу на час прийняття оскаржуваного рішення, однак, у зв’язку з тим, що зазначені докази надано суду під час розгляду справи, а також враховуючи, що дана відмова спричиняє порушення прав позивача щодо вільного розпорядження мотоциклом КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203
Таким чином, суд першої інстанції вірно дійшов висновку щодо необхідності визнати протиправною відмову Територіального сервісного центру № 1242 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області в перереєстрації на нового власника мотоцикла КАWASAKI ZZ-R400, держномер АЕ 0305 АА, шасі ZX 400КЕ051203, з підстав наявності обтяження, накладеного постановою державного виконавця Бабушкінського відділу Державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції від 01.12.2010 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Приведені в апеляційні скарзі доводи, висновку суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Територіального сервісного центру№ 1242 Регіонального сервісного центру МВС України в Дніпропетровській області– залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2017 р.– залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст виготовлено 26.03.2018р.
Головуючий суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.М. Лукманова