Рішення № 73632881, 26.04.2018, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
821/459/18
Номер документу
73632881
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/459/18 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У березні 2018 року ОСОБА_1 ( далі - позивач, ОСОБА_1А.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ( відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якому, з урахуванням заяви від 30.03.2018 р., просить:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. згідно вимог постанови КМУ від 13.02.2008 року (в редакції до 20.02.2018 року)

- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб" та постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 (в редакції до 25.02.18) на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС в Херсонській області від 05.05.2017 р. №1036/19/01-2017 та провести виплату недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 по 25.02.2018 р., з урахуванням індексації та компенсації.

Ухвалою суду від 27.03.2018 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Приписами частини третьої статті 263 КАС України визначено, що у даній категорії спорів заявами по суті справи є позов та відзив. При цьому, відповідно до частин 5 та 8 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами та досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Відповідно до змісту позовної заяви позивач вказані вимоги обґрунтовує тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому на підставі ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ ( далі за текстом Закон № 2262-ХІІ) була призначена пенсія за вислугу років. Позивач стверджує, що у зв'язку з внесенням змін до ст. 63 цього Закону щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, він має право на перерахунок та виплату пенсії, що підтверджується довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 05.05.2017 р. № 1036/19/01-2017, якою визначено новий розмір грошового забезпечення, наданою відповідачем на його запит. Однак, ГУ ПФУ в Херсонській області відмовляється від здійснення спірного перерахунку пенсії, обґрунтовуючи відсутністю нормативно-правого акту, яким б визначався порядок та розмір перерахунку пенсій у зв'язку з збільшенням грошового забезпечення для поліцейських Національної поліції України, що на думку позивача, є незаконним та суперечить постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У строк встановлений судом, відповідач 04.04.2018 р. надав відзив, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказану позицію обґрунтовує наступними доводами:

- постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, якою змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, як того вимагає положення ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, не може вважатися підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції, оскільки цей нормативно - правовий акт містить норми щодо виду і розміру грошового забезпечення поліцейських;

- постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 р. № 730 " Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" не визначено територіальні органи Національної поліції, як правонаступники територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України.

- пунктом 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, проте на момент отримання ГУ ПФУ в Херсонській області довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, така постанова КМ України була відсутня;

- після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року № 103 у ГУ ПФУ в Херсонській області виникли законні підстави щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу.

При цьому, відповідач зазначає, що відповідно до пункту 3 вказаної постанови КМ України, Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою ( посадами) за січень 2016 р., проте довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області містить інформацію про розмір премії за грудень 2015 р., що відповідало законодавству на момент її виготовлення, а тому у відповідача відсутні підстави проводити перерахунок пенсії з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 р.

- позивачем подано позов з порушенням шестимісячного строку, встановленого ст. 122 КАС України.

Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вказує про наступне.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 є пенсіонером органів МВС України за вислугою років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії ААД № 398026, виданого 23.10.2008 р., перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб", 07.02.2018 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою, якою просив провести перерахунок йому пенсії з 01.01.2016 року та виплатити заборгованість, а також з запитом на інформацію, в якому просив надати копію довідки ліквідаційної комісії УМВС про розмір грошового забезпечення.

22 лютого 2018 року ГУ ПФУ в Херсонській області листом № 99/9-99-1 повідомило позивача про те, що з 01.01.2017 р. Законом України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України " від 06.12.2016 р. внесено зміни до частини 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб", якими передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 р. № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейським. Проте, постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнято. При цьому, до листа додана довідка про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 р. № 988.

Відповідно до довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Херсонській області від 05.05.2017 р. № 1036/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою інспектор дорожньо-патрульної служби чергової частини ОБДПС ДАІ УМВС/ інспектор патрульної поліції становить усього 5294,01 грн.

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії протиправними, а свої законні права порушеними, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Частиною 1 статті 7 цього Кодексу передбачено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 22 Конституції України закріплено, що права та свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформував правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формування та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у ЗС України, органах СБУ, міліції, прокуратури, охорони Державного кордону України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо ( рішення КСУ від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій врегульовано, зокрема, статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Так, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. ( частина перша цієї статті).

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.( частина друга цієї статті).

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 р. № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).

Відповідно до пункту 2 частини 1 Закону № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІІ було доповнено новими частинами, зокрема, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту:

" Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У зв'язку з цим частини третю та четверту вважати відповідно частинами четвертою та п'ятою."

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Крім того, статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.( частина 18 цієї статті в редакції Закону № 580-VIII від 02.07.2015 р., із змінами, внесеними згідно із Законом № 900-VIII від 23.12.2015 р.)

При цьому, статтею 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 р. (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 р. № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Враховуючи вищевказані приписи статті 51 Закону № 2262-ХІІ, та набрання чинності 02 грудня 2015 року постанови КМ України № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року.

Аналогічні правові висновки викладені в рішеннях Верховного Суду від 21 лютого 2018 року справа № 149/2631/17 адміністративне провадження №К/9901/777/17, від 20 лютого 2018 року справа №669/512/17 адміністративне провадження №К/9901/1158/17, від 21 лютого 2018 року справа №711/6960/17 адміністративне провадження № К/9901/828/17, від 21 лютого 2018 року справа №137/1254/17 адміністративне провадження №К/9901/86/17, від 20 лютого 2018 року справа №711/6823/17 адміністративне провадження №К/9901/831/17.

Суд звертає увагу відповідача на те, що в силу вимог частини п'ятої статті 13 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Згідно з нормами частини шостої зазначеної статті висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 р.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечуються відповідачем, що ГУ ПФУ в Херсонській області отримало від ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області довідку про грошове забезпечення позивача.

Зазначена довідка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Щодо доводу відповідача про відсутність підстав проводити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 05.05.2017 року № 1036/19/01-2017, яка визначає розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 р., та суперечить вимогам Постанови № 103, то суд вважає його необґрунтованим та спростовуються нижче вказаним.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 р. № 103 " Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, якою врегулював питання виплати перерахованих пенсій ( далі - Постанова №103).

Пунктом 5 Постанови № 103 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 ( Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Отже, довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 05.05.2017 р. № 1036/19/01-2017, яка оформлена до набрання чинності Постанови № 103 та відповідно до пункту 3 цієї постанови є підставою для проведення спірного перерахунок пенсії позивачу.

Щодо доводу відповідача про порушення позивачем строків звернення до суду.

Згідно частин 1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду, а спеціальним законом, яким врегульовані дані спірні правовідносини є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016 р., перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

З огляду на викладене, доводи відповідача про порушення позивачем строків звернення до суду є безпідставними.

Відповідно до вимог статті 10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії та її виплаті на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 05.05.2017 р. № 1036/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення є неправомірною, а тому вимога позивача про визнання такої бездіяльності ГУ ПФУ в Херсонській області протиправною підлягає задоволенню.

При цьому, суд вказує, що ч. 3 ст. 9 КАС України визначено, що кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким чином, обрання способу захисту є виключним правом особи, що звертається за захистом своїх прав та інтересів. Праву позивача на вибір способу захисту кореспондує обов'язок доведення перед судом його належності, тобто здатності ефективно сприяти відновленню порушених прав та інтересів. Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З огляду на те, що судом встановлено порушення прав позивача, обрання і застосування неправильного способу захисту не може бути підставою для відмови у судовому захисті. Для повного захисту прав, про захист яких позивач просить, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і застосувати належний спосіб захисту - зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 05.05.2017 року № 1036/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.

Даний висновок суду узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у рішенні від 15.02.2018 р., зразкової справи № Пз/9901/8/18.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб" та постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 (в редакції до 25.02.18) на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС в Херсонській області від 05.05.2017 р. №1036/19/01-2017 та провести виплату недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 по 25.02.2018 р., з урахуванням індексації та компенсації, то суд вказує про наступне.

Як зазначалось раніше обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Отже, законодавством визначено спосіб і порядок дій як ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області , так і ГУ ПФУ в Херсонській області. Цей порядок передбачає вчинення відповідних дій.

З урахуванням конституційного положення про поділ влади ( ст. 6 Конституції України), судове рішення, за загальним правилом, не може бути актом, який замінює рішення чи дію, які за законом повинні бути вчинені відповідним органом виконавчої влади.

Отже, вимога позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб" та постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 (в редакції до 25.02.18) за період з 01.01.2016 по 25.02.2018 р., з урахуванням індексації та компенсації, не узгоджується з встановленим законом порядком та способом дій відповідних органів державної влади, а обраний позивачем спосіб захисту застосуванню до спірних правовідносин не підлягає.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, суд вважає, що сплачений ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн., з урахуванням пропорційності задоволених позовних вимог, підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань в повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання 73488, м. Херсон, с. Степанівка, пров. Кар'єрний, буд. 2, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (місце знаходження 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 05.05.2017 р. № 1036/19/01-2017 з 01.01.2016 року - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 05.05.2017 року № 1036/19/01-2017 з 01.01.2016 року.

В інший частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання 73488, м. Херсон, с. Степанівка, пров. Кар'єрний, буд. 2, ІПН НОМЕР_1) судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 10.2.4