
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 квітня 2018 р. № 820/2005/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Зінченко А.В.
при секретарі судового засідання - Алавердян Е.А.
за участю сторін:
представника позивачів – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (вул. Пушкіна, буд. 44, смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3416716773) , ОСОБА_4 (в'їзд Кошового, буд. 2, смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область, 63200, код ЄДРПОУ3189819453) , ОСОБА_5 (пров. Річний, буд. 7-А, с. Бахметівка, Нововодолазький район, Харківська область, 63200, код ЄДРПОУ3184417310) , ОСОБА_6 (вул. Набережна, буд. 30, смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область, 63200, код ЄДРПОУ3573002072) , ОСОБА_7 (вул. Пушкіна, буд. 17 А, смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3404512918) , ОСОБА_8 (вул. Набережна, буд. 30, смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область, 63200, код ЄДРПОУ2634100931) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під., 6-7 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ39792822) про скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просили суд скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №39 від 16.02.2018 року “Про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право на які підлягає продажу на земельних торгах” в частині включення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 18 га на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району, Харківської області до переліку земельних ділянок сільськогоспродарського призначення державної власності, право на які підлягає продажу на земельних торгах.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у Позивачів є право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також право на належний розгляд відповідачем клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, для подальшого отримання земельних ділянок у власність, але вищезазначені права наразі не можуть бути реалізовані, враховуючи наказ Головного управління Держгеокадастру у о Харківській області №39 від 16.02.2018 року (згідно частини 3 статті ) 136 Земельного кодексу України, земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів), що є грубим порушення мети адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В судовому засіданні представник позивачів позов підтримала у повному обсязі, просила його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, в задоволенні позовних вимог просив відмовити поклавшись на обставини викладені у відзеві на позов та в запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
29 вересня 2017 року представником ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_9 та 23.11.2017 року представником ОСОБА_6, ОСОБА_8 (надалі Позивачі) за довіреністю - ОСОБА_9 щодо кожного громадянина окремо було подано до Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення, розташовану за межами населеного пункту на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області для подальшого надання у власність.
19.10.2017 року та відповідно 21.12.2017 року ним було отримано листи ГУ Держгеокадастру в Харківській області (№К-28097/0/6-23970/0/21-11, Ш-28097/ 0/ 6-2397 0/ 0/21-17, №К-28097/0/6-23970/0/21-17,№Г-31032/0/6/- 26124/0/21-17, №Г-31031/0/6/-26122/0/21-17 №К-28097/0/6-23970/0/21-17 ) «Про розгляд заяви», в яких Відповідач зазначив, що відмовляє в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування своєї відмови навів наступні аргументи: по-перше, п.14 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначено, що учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги, зокрема, першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, тобто даною статтею не передбачено право на першочергове відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. По-друге, зазначені земельні ділянки не входить до переліку земельних ділянок, які плануються передати учасникам АТО.
Надані відповіді були оскаржені Позивачами до Харківського окружного адміністративного суду 19.01.2018 року, за поданими позовними заявами були відкриті провадження по справах: №820/297/18 (за позовом ОСОБА_7О), №820/2.95/18 (за позовом ОСОБА_3О.), №820/294/18(за позовом ОСОБА_4В.), №820/293/18 (за позовом ОСОБА_6Д.) №820/298/18 ( за позовом ОСОБА_8С.), №820/296/18 ( за позовом ОСОБА_5Д.).
Судом встановлено, що рішення по вказаним судовим справам не набрали законної сили.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що факт наявності судових спорів між Позивачами та Головним управлінням не може свідчити про наявність у Позивачів будь-яких прав на земельні ділянки.
Матеріалами справи підтверджено, що 16.02.2018 року Головним Управлінням Держгеокадастру у Харківській області було винесено наказ №39 “Про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право на які підлягає продажу на земельних торгах” в частині включення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 18 га на території Старовірівської сільської ради Нововодолазького району, Харківської області до переліку земельних ділянок сільськогоспродарського призначення державної власності, право на які підлягає продажу на земельних торгах.
Відповідно до п.є-1 ст.15-1 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин зокрема належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
А згідно ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Тобто при винесенні оспорюваного наказу відповідач діяв згідно вимог діючого закону та в межах наданих повноважень.
Суд вказує, що відповідно до практики Верховного Суду України отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про подальшу передачу такої земельної ділянки особі. Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 19 січня 2016 року № 21-3690а15, від 13 грудня 2016 року № 21-2573а16 та інших.
Включення Головним управлінням земельного масиву до переліку земельних ділянок, права на які підлягають продажу на земельних торгах, не позбавляє Позивачів права обрати іншу, вільну земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності.
Отже, оскаржуваним наказом Головного управління жодним чином не порушено права Позивачів в отриманні безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, та жодним чином не обмежено вказане право у протиправний, незаконний спосіб.
Посилання представника Позивачів на те, що останні розпочали процедуру реалізації їх права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної приватизації не підтверджується жодними належними та допустимими доказами, а також спростовується тим, що Позивачі не отримали від Головного управління дозволів, не замовляли самостійно проектів землеустрою, а тому не приступили до реалізації вказаного права.
В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що станом на час розгляду справ, на які покликаються Позивачі у позовній заяві, були відсутні будь-які заборони щодо земельного масиву, який включено до земельних торгів оскаржуваним наказом, вказаний масив є вільним від прав третіх осіб на нього, не перебуває у заставі, оренді, власності, користуванні, не обтяжений іншим способом, який би унеможливив його включення до такого переліку.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні позивачем не доведено протиправності оскаржуваного наказу, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242–246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (вул. Пушкіна, буд. 44,смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3416716773), ОСОБА_4 (в'їзд Кошового, буд. 2,смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3189819453), ОСОБА_5 (пров. Річний, буд. 7-А, с. Бахметівка, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3184417310), ОСОБА_6 (вул. Набережна, буд. 30,смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3573002072), ОСОБА_7 (вул. Пушкіна, буд. 17 А, смт. Нова Водолага,Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ3404512918), ОСОБА_8 (вул. Набережна, буд. 30,смт. Нова Водолага, Нововодолазький район, Харківська область,63200, код ЄДРПОУ2634100931) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під., 6-7 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ39792822) про скасування наказу - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення у повному обсязі складено 26 квітня 2018 року.
Суддя Зінченко А.В.