
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 року справа № 823/1049/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Роя О.В.,
представників третьої особи Новохатько К.Ю, Русенко А.Ю. - за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; далі - позивач) з адміністративним позовом до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57; далі - відповідач ), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до довідки № 8762 від 16.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу усіх складових грошового забезпечення відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294;
- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.01.2016 для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, яка повинна містити: посадовий оклад - 3 400 грн 00 коп., оклад за військове звання (полковник міліції) - 2 400 грн 00 коп., надбавку за 33 роки вислуги 50% - 2 900 грн 00 коп., надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510 грн 00 коп., надбавку за виконання особливо важливих завдань 50% - 4 350 грн 00 коп., надбавку за оперативно-розшукову діяльність 28% - 952 грн 00 коп., премію 43% - 6 240 грн 16 коп., а всього - 20 752 грн 16 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що на його думку відповідач в супереч вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 - протиправно не включив до довідки розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Також для належного захисту прав позивача необхідно направити довідку до Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області.
Позивач у судове засідання не прибув, проте просив розглядати справу без участі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 №988, наказу МВС України від 06.04.2016 №260 виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, а тому відсутні підстави для виготовлення нової довідки із зазначенням в ній інших розмірів грошового забезпечення позивача.
У судовому засіданні представники третьої особи заперечували проти задоволення позовних вимог та зазначили, що відповідачем виконано вимоги законодавства та направлено довідку до Пенсійного фонду, у зв'язку з чим і проводиться виплата пенсії позивачеві.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується копією пенсійного посвідчення від 18.12.2002 № 126/8189.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області до Головного управління ПФУ в Черкаській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 10.05.2017 №8189.
Відповідно до вищезгаданої довідки від 10.05.2017 №8189 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача становить: посадовий оклад - 3400 грн., оклад за спеціальним званням полковника міліції - 2400 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2900 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510 грн., премія 5,33% - 490,98 грн., однак на думку позивача відповідачем не було враховано у вищевказану довідку надбавка за оперативно-розшукову діяльність (28%) - 952 грн.; надбавки за особливо важливі завдання - (50%) - 4350грн.; премія (43%) - 6240,16 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.
11.11.2015 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), якою встановлено види грошового забезпечення поліцейських.
Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтю 63 Закону № 2262-ХІІ було доповнено новою частиною та вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
У зв'язку із вище наведеними змінами в законодавстві, виникли підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), в тому числі позивачу, з грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Згідно заперечення відповідача, надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність з моменту втрати чинності ЗУ «Про міліцію», тобто з 07.11.2015 року не виплачуються. При цьому, вказані надбавки також не передбачені і Постановою КМУ від 11.11.2015 року №988.
Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Що узгоджується із правовою позицією викладеною у зразковому рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року встановленому у типовій справі Пз/9901/1/18.
Суд приймає до уваги ті обставини, що рішення Верховного Суду у типовій справі Пз/9901/1/18 від 12.03.2018 року прийняте, але не набуло чинності в порядку визначеному Законом.
Висновки Верховного Суду у вказаній вище зразковій справі належить застосовувати зокрема в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький
Рішення складено у повному обсязі 25.04.2018.