Рішення № 73632140, 25.04.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
814/258/18
Номер документу
73632140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2018 р. № 814/258/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54055 до відповідача:Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання бездіяльності протиправною; зобов’язання вчинити певні дії, стягнення заборгованості,

ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся до Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області (надалі – Управління або відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992;

зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01.01.2016;

стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості, яка виникла внаслідок неперерахунку пенсії з 01.01.2016 по день винесення судового рішення та встановити судовий контроль за виконанням рішення;

зобов’язання відповідача в подальшому виплачувати перераховану пенсію в розмірі, який передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не перерахував та не виплатив пенсію позивачу за наявності підстав для її перерахування та виплати.

У відзиві на позовну заяву (ар. спр. 36-37) Управління зазначило таке. Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі – Закон № 2262), із змінами внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який набрав чинності з 29.12.2015, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Як вказав відповідач у відзиві, згідно з пунктом 2 Порядку № 45, повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій (у разі наявності підстав) мало надійти від Міністерства внутрішніх справ України у п’ятиденний строк. Натомість таке повідомлення отримано ОСОБА_2 фондом України тільки в березні 2017 року (лист Міністерства від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017). ОСОБА_2 фонду України від 29.03.2017 № 339-01 проінформовано про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Як вказав відповідач у відзиві, Управління як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій за Законом № 2262, повинно діяти у відповідності з вимогами статті 8 цього Закону і забезпечити проведення перерахунку пенсії позивачу за умови відповідного фінансування з Державного бюджету України. Тому, надаючи відповідь позивачу про те, що перерахунок її пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, Управління діяло відповідно до норм чинного законодавства та в межах повноважень, встановлених законом. Управління вказало, що відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. На думку Управління, з урахуванням дати подання позову (29.01.2018) та встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду, вимоги ОСОБА_1 можуть бути розглянуті лише за період з 29.07.2017.

В матеріалах справи наявні відповідь на відзив позивача від 15.03.2018, заява відповідача від 19.03.2018. Оскільки, відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив, суд зазначені документи до уваги не приймав.

Ухвалою від 05.02.2018 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 820/6514/17, оскільки Верховним Судом було відкрито провадження у зразковій адміністративній справі по розгляду типової справи. 15.02.2018 Верховний Суд прийняв рішення у зразковій справі № 820/6514/17 (надалі – Рішення ВС).

Дослідивши письмові докази, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якій призначена пенсія відповідно до вимог Закону № 2262, та перебуває на обліку в Головному управлінні ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ОСОБА_2 фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі – Постанова № 988, набрання чинності 02.12.2015), якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пунктів 1, 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі – Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону № 2262, пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (надалі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ОСОБА_2 фонду України.

Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області направила до Управління довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.04.2017 позивача (ар. спр. 18-19, 25).

Звернення позивача з приводу перерахунку пенсії відповідач не задовольнив з посиланням на відсутність коштів у Державному бюджеті України (ар. спр. 21, 22-23).

Суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача. Як вказано в пункті 47 Рішення ВС, «…. право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).».

Суд відхилив доводи Управління про те, що перерахунок можливо провести лише з 29.07.2017 (а не з 01.01.2016, як просив позивач), оскільки, відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ОСОБА_2 фонду України та/або державних органів які видають довідки для перерахунку пенсії, провадяться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З урахуванням викладеного суд визнав обґрунтованими вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 та зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01.01.2016.

Вимога про стягнення заборгованості на думку суду, задоволенню не підлягає в зв’язку з її передчасністю, оскільки відповідач не здійснив перерахунок суми пенсії та не визначив відповідну різницю.

Позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача надати звіт відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, задоволенню не підлягають, оскільки вимога про надання звіту відноситься до права суду зобов’язати або не зобов’язувати суб’єкта владних повноважень, на якого покладені певні обов’язки, надати у встановленому судом строк звіт про виконання судового рішення. У суду немає підстав вважати, що рішення суду відповідачем не буде виконуватись.

Відповідно, умовою для задоволення позову є встановлення такого порушення. В даному випадку суд не вправі презюмувати порушення відповідачем прав позивача в майбутньому, в зв’язку з чим позовні вимоги в цій частині суд визнав такими, що не підлягають задоволенню

Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, Миколаїв, 54055, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв,54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області, що полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

3. Зобов’язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54055, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

4. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54055, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704,80 грн., сплачений платіжною квитанцією від 29.01.2018 № 87.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна