
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 квітня 2018 року Справа № 808/345/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Конишева О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 (72102, запорізька область, м. Приморськ, вул. Голіка, 12/1)
до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна, 7)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Міський голова Приморської міської ради Приморського району Запорізької області ОСОБА_2 (72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна 7)
про визнання протиправним та скасування рішення № 43 від 31.07.2017 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1В.»
ВСТАНОВИВ:
29 січня 2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (далі – відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Міський голова Приморської міської ради Приморського району Запорізької області ОСОБА_2, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області № 43 від 31.07.2017 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1В.».
05 лютого 2018 року ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду вказана позовна заява була залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 12 березня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 11 квітня 2018 року.
Ухвалою суду від 11 квітня 2018 року за клопотанням представників сторін закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на той же день.
Представник позивача до канцелярії суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позов просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача до канцелярії суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, в задоволенні позову просить відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Зокрема зазначає, що згідно із ч.2 ст.41 Регламенту (зі змінами від 31.07.2017 №45) при прийнятті невідкладних рішень на вимогу міського голови або шостої частини депутатів від загального складу ради попередній розгляд проекту рішення може не проводитись. Відповідно до ч.5 ст.50 Закону «Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради». Посилаючись на вказані норми чинного законодавства та Регламенту роботи ради депутатами включено до порядку денного сесії Приморської міської ради від 31.07.2017 питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1В.» та прийнято відповідне рішення №43. Враховуючи наведене вважають позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі викладеного, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне зазначити наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 31 липня 2017 року Приморською міською радою Приморського району Запорізької області восьмого скликання на дванадцятій сесії прийнято рішення за № 43 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1В.».
Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду про його скасування.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо:
1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови;
2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою;
3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;
4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;
5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.
У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський, селищний, міський голова.
Секретар сільської, селищної, міської ради не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
Секретар сільської, селищної, міської ради:
1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;
2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;
4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;
6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.
Секретар сільської ради може за рішенням ради одночасно здійснювати повноваження секретаря виконавчого комітету відповідної ради.
Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Із оскаржуваного рішення встановлено, що у зв'язку з незабезпеченням здійснення наданих секретарю Приморської міської ради ОСОБА_1 повноважень, порушенням секретарем Приморської міської ради ОСОБА_1 пункту четвертого та сьомого частини третьої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Приморська міська рада вирішила достроково припинити повноваження секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року. Виключити ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Приморської міської ради.
Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що оспорюване рішення не містить в собі жодних чітких посилань на те, яка саме обставина, передбачена ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», слугувала підставою для дострокового припинення повноважень секретаря міської ради. Крім того, на час прийняття рішення у відповідача були відсутні докази притягнення позивача до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності, як і не приймалося рішення про висловлення йому недовіри депутатським корпусом чи про визнання його роботи незадовільною.
Крім того, в матеріалах справи міститься довідка Приморської міської ради Приморського району Запорізької області № 02-17/931 від 27.03.2018 відповідно до якої позивач за час проходження служби на посаді секретаря з 15.12.2015 по 19.08.2017 до дисциплінарної відповідальності не притягався.
Відтак, жодна із підстав, передбачених ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на час прийняття рішення не існувала, отже рішення було прийнято з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.ч.1,4ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Порядок підготовки і розгляду питань та прийняття рішень міською радою визначений у підрозділі 4 розділу III Регламенту роботи Приморської міської ради Приморської міської об'єднаної територіальної громади Запорізької області восьмого скликання, затвердженого рішенням Приморської міської ради від 09.01.2017 року № 3.
Зокрема, статтею 38 Регламенту передбачено, що проект порядку денного сесії ради формує міський голова на основі: затвердженого радою перспективного плану роботи ради; пропозицій секретаря ради; пропозицій депутатів ради; пропозицій постійних комісій ради; пропозицій, поданих громадою в порядку місцевої ініціативи; пропозицій не менш як шостої частини депутатів від загального складу ради; пропозицій виконавчого комітету. Порядок денний чергової сесії та відповідно до нього проекти рішень не пізніше як за двадцять днів до дати проведення чергової сесії ради оприлюднюються на офіційному веб-сайті Приморської міської ради. Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення яке пропонується припиняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами регламенту.
Відповідно до статті 43 Регламенту, секретар ради розглядає поданий проект та визначає перелік комісій ради та відповідних структурних підрозділів виконавчого органу, які мають попередньо розглянути чи завізувати проект, після чого, оригінал проекту рішення, разом із переліком комісій ради та структурних підрозділів виконавчого органу, які мають розглянути або завізувати проект передається до відповідального за підготовку проекту рішення. Секретар передає підготовлений проект рішення ради відповідальному за його підготовку та включає до проекту порядку денного. Погодження та візування проекту рішення здійснюється з наступними органами та особами: автора проекту; начальника юридичного відділу; голів відповідних постійних комісій; секретаря ради; керівників(ка) виконавчого органу до компетенції яких(-ого) належить дане питання, чи визначених секретарем ради інших осіб, до компетенції яких належить дане питання. Візи проставляються на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проекту рішення і розміщуються таким чином: ліворуч - назва посади, праворуч - підпис і розшифрування підпису, знизу під розшифруванням підпису - дата візування. Візування проекту рішення є обов'язковим. При наявності у того, хто візує, зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші, який зберігається разом з оригіналом рішення. Друкування та розмноження проектів ухвал та інших матеріалів сесії проводиться з примірника, підготовленого відповідно до вимог регламенту. Секретар ради відповідає за забезпечення депутатів необхідною кількістю копій проектів рішень не пізніше як за тиждень до відповідного пленарного засідання. Висновки і рекомендації комісій щодо проекту рішення подаються у письмовій формі. Обговорення кожного проекту рішення у постійних комісіях триває не більше одного тижня. Узагальнення зауважень і пропозицій до проекту рішення, вироблення остаточного його варіанту покладається на ініціаторів проекту та розглядається на засіданні ради. Проекти рішень сесії із додатками до них оприлюднюються на офіційному сайті Приморської міської ради та надаються депутатам міської ради не пізніш як за 20 робочих днів до пленарного засідання. Проекти рішень, що оприлюднені та роздані депутатам менш ніж за 20 робочих днів, із порушенням чинного законодавства, не можуть бути розглянуті на пленарному засіданні ради.
Аналіз перерахованих норм Регламенту дає підстави зробити висновок, що порядок скликання сесії, формування порядку денного сесії та підготовка проектів рішень ради складаються з певних стадій.
У той же час рішення Приморської міської ради від 31 липня 2017 року № 43 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1В.» було прийнято без врахування вищезазначених вимог Регламенту. Проект оскаржуваного рішення не був предметом обговорення у відповідній постійній комісії міської ради.
Згідно ст.7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до ч.2ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
За приписом ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Стаття 146 Конституції України передбачає, що інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду та здійснює від її імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що відповідачем прийнято необґрунтоване, незаконне та безпідставне рішення, яким неправомірно достроково припинено повноваження секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1
Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Голіка, 12/1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна, 7, код ЄДРПОУ 20485360), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Міський голова Приморської міської ради Приморського району Запорізької області ОСОБА_2 (72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна 7) про визнання протиправним та скасування рішення № 43 від 31.07.2017 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1В.» - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним і скасувати рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області № 43 прийняте на дванадцятій сесії восьмого скликання 31 липня 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Приморської міської ради ОСОБА_1В.».
Присудити на користь ОСОБА_1 (72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Голіка, 12/1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири тисячі 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Приморської міської ради Приморського району Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду – протягом п’ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 26.04.2018.
Суддя О.В. Конишева