
УХВАЛА
м. Вінниця
26 квітня 2018 р. Справа № 802/2504/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши заяву про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, за наслідком розгляду якої 25.01.2018 р. прийнято рішення про задоволення позову.
22.03.2018 р. р. на адресу суду надійшла заява відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Вінницькій області (вх. №11379) про встановлення способу і порядку виконання рішення по справі №802/2504/17-а, яка призначена до розгляду на 30.03.2018 р.
Ухвалою суду від 30.03.2018 року вказану заяву залишено без руху, зобов'язано заявника у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки заяви, шляхом подання до суду доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Разом з тим, представником заявника надано заяву, згідно якої просить звільнити від сплати судового збору. На обгрунтування заяви вказує, що відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" не передбачено сплату судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Водночас, пп. 6 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону встановлює обов'язок сплати судового збору за подання такої заяви.
Визначаючись щодо наявності підстав звільнення заявника від сплати судового збору, суд виходить з наступного.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI із змінами (далі - Закон).
Згідно частини першої статті 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 3 вказаного Закону визначено випадки, у яких судовий збір не справляється. Так, пунктом 3 частини другої статті 4 Закону встановлено, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення. При цьому дана норма була чинною на момент набрання чинності Законом, і діє на станом на даний час.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 № 484-VIII внесено зміни до Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI частину 2 статті 4 викладено в новій редакції, згідно якої підпунктом 6 пункту третього передбачено, що за подання до адміністративного суду заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення встановлюється ставка судового збору 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З цього приводу слід зазначити наступне.
У разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності. Така неузгодженість може виникнути внаслідок того, що прийняття нової норми не завжди супроводжується скасуванням "застарілих" норм з одного й того ж питання.
Загальні правила нормативно-правового акта, прийнятого пізніше, підлягають переважному застосуванню перед загальними правилами нормативно-правових актів тієї ж та меншої юридичної сили, прийнятих раніше. У такому ж порядку надається перевага спеціальним правовим приписам пізніше прийнятого нормативно-правового акта перед спеціальними правовими приписами раніше прийнятого нормативно-правового акта.
Внесення змін до нормативно-правового акта не перетворює весь такий акт у пізніше прийнятий і такий, положення якого підлягають переважному застосуванню перед раніше прийнятими нормативно-правовими актами такої ж юридичної сили. Перевагу при правозастосуванні перед раніше прийнятими законами мають лише положення нового нормативно-правового акту (положення раніше чинного нормативно-правового акту, до яких внесені зміни, або положення, якими цей акт доповнено новим нормативно-правовим актом).
Отже, враховуючи те, що до Закону України "Про судовий збір" внесено зміни, зокрема встановлено, що за подання заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення сплачується судовий збір та такі підлягають застосуванню на момент подання заяви, заявник не звільнений від сплати судового збору з підстав вказаних у заяві.
Окремо, суд вказує, що згідно частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З даної норми видно, що єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору є майновий стан заявника.
В свою чергу, наведені позивачем у заяві мотиви, не свідчать про важкий матеріальний стан, адже на його підтвердження не надано жодних доказів.
Відтак, заява про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви задоволеню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 169, 241, 248, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області в задоволенні заяви про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про встановлення способу і порядку виконання рішення суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена у п’ятнадцятиденний строк через Вінницький окружний адміністративний суд.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна