
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
26 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/292/18 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про залишення позовних вимог без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з дати виникнення права на такий перерахунок відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988; зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ. 31 серпня 2014 року був звільнений з органів внутрішніх справ. З 2014 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, де відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» одержує пенсію за вислугу років. 04 грудня 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області від 04 травня 2017 року № 954. Однак листом від 14 грудня 2017 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати йому пенсії вважає протиправною, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача просила позовні вимоги за період з 01 січня 2016 року по 14 грудня 2017 року залишити без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до суду.
Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд клопотання про залишення позовних вимог без розгляду за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Клопотання про залишення позовних вимог без розгляду до задоволення не підлягає з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною третьою статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
За приписами пункту 8 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Отже, за загальним правилом позов може бути подано до суду в межах шестимісячного строку та пропуск позивачем такого строку без поважних причин є підставою для залишення позову без розгляду.
Проте, КАС України, а також іншими законами можуть бути встановлені інші строки звернення до суду за захистом порушених прав.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, оскільки за змістом частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тому особи, які мають право на такий перерахунок, вправі звернутися до суду з позовом щодо зобов’язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження строком.
Відтак, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього (тобто, з 01 січня 2016 року ) без обмеження строком, тому строк звернення до суду за захистом порушених прав з цим позовом не пропущений, а приписи частини другої статті 122 КАС України на спірні правовідносини не поширюються.
Керуючись статтями 122, 248, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про залишення позовних вимог без розгляду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ф.А. Волдінер