
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
10 квітня 2018 р. Справа № 802/762/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 23000, Вінницька область, м. Бар, вул. Чернишевського, 31) до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місцезнаходження: 23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Асмолова, 1) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 (місце проживання: 23000, Вінницька область, м. Бар, вул. Чернишевського, 31) до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місцезнаходження: 23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Асмолова, 1) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 28 грудня 2017 року звернувся до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою у якій просив надати письмову відповідь щодо не зарахування до стажу роботи за фахом лікаря навчання в клінічній ординатурі при Київському державному інституті підвищення кваліфікації лікарів МОЗ СРСР за програмою спеціальної клінічної ординатури, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1191 від 23 листопада 2011 року.
Листом № 4/К-7 від 23 січня 2018 року Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області повідомило, що зарахувати до спеціального стажу, який дає право на виплату одноразової грошової допомоги період навчання в клінічній ординатурі Київського інституту удосконалення лікарів з 18 жовтня 1988 року по 30 вересня 1990 року немає підстав, оскільки відповідно до ст. 53 Закону України "Про вищу освіту" визначено, що клінічний ординатор - це особа, яка маж повну вищу освіту і освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра медичного спрямування та кваліфікацію лікаря певної спеціальності відповідно до переліку лікарських посад, навчається з метою поглиблення професійних знань, підвищення рівнів умінь та навичок лікаря-спеціаліста.
Відтак, на думку позивача, відповідач порушив його право на зарахування до його стажу роботи за фахом період навчання в клінічній ординатурі, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в порядку статті 263 КАС України.
26 березня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. У якому зазначено, що зарахувати до спеціального стажу який дає право на виплату одноразової грошової допомоги період навчання в клінічній ординатурі Київського інституту удосконалення лікарів з 18 жовтня 1988 року по 30 вересня 1990 року немає підстав, оскільки відповідно до статті 53 Закону України "Про вишу освіту" визначено, що "клінічний ординатор" це особа , яка має повну вищу освіту і освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра медичного спрямування та кваліфікацію лікаря певної спеціальності відповідно до переліку лікарських посад навчається з метою поглиблення професійних знань, підвищення рівнів умінь та навичок лікаря-спеціаліста. Клінічна ординатура є вищою формою підвищення кваліфікації лікаря - спеціаліста з певного фаху у вищих медичних закладах освіти III - ІV рівнів акредитації, закладах післядипломної освіти (вищі заклади освіти) та клінічних науково-дослідних інститутах, центрах та забезпечує одержання лікарем вищої кваліфікації на основі раніше здобутої освіти. Навчання в клінічній ординатурі проводиться з відривом від виробництва, період навчання складає 2 роки та передбачає отримання стипендії для осіб, які навчаються на держзамовленні. Враховуючи зазначене, управління дійшло висновку, що період навчання в клінічній ординатурі позивачем не може бути зарахований до спеціального стажу, а тому немає законних підстав відповідно до вимог чинного законодавства для виплати грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
28 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою у якій просив надати письмову відповідь щодо не зарахування до його стажу роботи за фахом лікаря навчання в клінічній ординатурі при Київському державному інституті підвищення кваліфікації лікарів МОЗ СРСР за програмою спеціальної клінічної ординатури, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1191 від 23 листопада 2011 року.
Листом № 4/К-7 від 23 січня 2018 року Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області повідомило, що зарахувати до спеціального стажу який дає право на виплату одноразової грошової допомоги період навчання в клінічній ординатурі Київського інституту удосконалення лікарів з 18 жовтня 1988 року по 30 вересня 1990 року немає підстав, оскільки відповідно до статті 53 Закону України "Про вишу освіту" визначено, що "клінічний ординатор" це особа , яка має повну вищу освіту і освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра медичного спрямування та кваліфікацію лікаря певної спеціальності відповідно до переліку лікарських посад навчається з метою поглиблення професійних знань, підвищення рівнів умінь та навичок лікаря-спеціаліста. Клінічна ординатура є вищою формою підвищення кваліфікації лікаря - спеціаліста з певного фаху у вищих медичних закладах освіти III - ІV рівнів акредитації, закладах післядипломної освіти (вищі заклади освіти) та клінічних науково-дослідних інститутах, центрах та забезпечує одержання лікарем вищої кваліфікації на основі раніше здобутої освіти. Навчання в клінічній ординатурі проводиться з відривом від виробництва, період навчання складає 2 роки та передбачає отримання стипендії для осіб, які навчаються на держзамовленні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на захист своїх прав і свобод у суді, а також на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян, які працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058, пункт 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень якого встановлює, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, і які працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах та мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, за умови, що вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення.
Згідно п. "е" ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом, зокрема, вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти.
Відповідно до п. "д" ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфіковано обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" безпосередньо охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я.
Пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року (далі - Постанова № 909) передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники закладів охорони здоров'я, зокрема лікарі та середній медичний персонал, в тому числі і військових медичних закладів.
Згідно Положення про клінічну ординатуру, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 12 від 29 січня 1998 року:
- клінічна ординатура є вищою формою підвищення кваліфікації лікарів спеціалістів з певного фаху, зокрема, у клінічних науково-дослідних інститутах;
- клінічні ординатури в межах робочого часу виконують лікувально-діагностичну роботу в профільних відділеннях, на яких базується клініка, в обсязі 25% від розрахункової норми навантаження лікаря відповідної спеціальності, що передбачається індивідуальними планами їх підготовки;
- термін навчання в клінічній ординатурі зараховується лікарю до його загального трудового стажу роботи за фахом.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 61 Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року № 1556-VII, клінічний ординатор - це особа, яка має ступінь магістра медичного спрямування та кваліфікацію лікаря певної спеціальності відповідно до переліку лікарських спеціальностей і навчається з метою поглиблення професійних знань, підвищення рівня компетентності лікаря - спеціаліста.
Основним завданням клінічної ординатури є поглиблення професійних знань, підвищення рівнів умінь та навичок лікаря-спеціаліста за його лікарським фахом з метою підготовки висококваліфікованого лікаря для самостійної роботи в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до п. "д" ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується також:
д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Як випливає із матеріалів справи ОСОБА_1 в період з 18 жовтня 1988 року по 30 вересня 1990 року проходив в клінічній ординатурі при Київському державному інституті підвищення кваліфікації лікарів МОЗ СРСР по програмі спеціальної клінічної ординатури і закінчив повний курс по спеціальності - хірургія, що підтверджується копією трудової книжки та посвідченням.
Суд зазначає, що відповідачем не надано жодного доказу, який би спростовував факт виконання практичних завдань позивачем під час проходження (навчання) в спеціальній клінічній ординатурі.
Враховуючи вищенаведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано період проходження ОСОБА_1 в клінічній ординатурі в Київському державному інституті підвищення кваліфікації лікарів МОЗ СРСР по програмі спеціальної клінічної ординатури з 18 жовтня 1988 року по 30 вересня 1990 року до спеціального трудового стажу.
Статтею 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач в поданому ним відзиві на позов не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються зарахування до його трудового стажу періодів навчання в клінічній ординатурі та проходження військової служби.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Нормою статті 46 Конституції України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо не зарахування до спеціального стажу період проходження навчання ОСОБА_1 в клінічній ординатурі в Київському державному інституті підвищення кваліфікації лікарів МОЗ СРСР за період 18 жовтня 1988 року по 30 вересня 1990 року.
Зобов'язати Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області зарахувати до спеціального стажу період проходження навчання ОСОБА_1 в клінічній ординатурі в Київському державному інституті підвищення кваліфікації лікарів МОЗ СРСР за період з 18 жовтня 1988 року по 30 вересня 1990 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (місце проживання: 23000, Вінницька область, м. Бар, вул. Чернишевського, 31, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місцезнаходження: 23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Асмолова, 1, код ЄДРПОУ 37755147).
Суддя Мультян Марина Бондівна