ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
19 квітня 2018 року
м. Черкаси справа № 925/1017/17
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого – судді Довганя К.І., із секретарем Олексенко Т.В. за участю представників: позивача – не з’явився, відповідача – не з’явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "РІФІНГ" до головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про зобов’язання вчинити дії.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом, в якому просить:
1. Зобов'язати Головне управляння Держгеокадастру в Черкаській області (код ЄДРПОУ: 39765890, 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131) прийняти рішення про включення наступних земельних ділянок державної власності до переліку земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами в порядку ч. 1,2 ст. 13 6 Земельного кодексу України:
1) земельну ділянку площею 5,9244 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:001:0032;
2) земельну ділянку площею 29,5156 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:002:0018;
3) земельну ділянку площею 160,7504 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:001:0034;
4) земельну ділянку площею 2,5234 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:001:0033;
5) земельну ділянку площею 51,1774 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:002:0017;
6) земельну ділянку площею 135,8018 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:002:0016;
7) земельну ділянку площею 71,1183 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:001:0035;
8) земельну ділянку площею 133,8927 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:001:0036;
9) земельну ділянку площею 133,3497 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:002:0015;
10) земельну ділянку площею 135,119 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:001:0037;
11) земельну ділянку площею 21,1678 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер -7124689000:02:002:0013;
12) земельну ділянку площею 97,5459 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:002:0014;
13) земельну ділянку площею 52,0059 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:001:0040;
14) земельну ділянку площею 125,853 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:02:001:0038;
15) земельну ділянку площею 41,4056 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:04:001:0008;
16) земельну ділянку площею 100,3763 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:04:001:0007;
17) земельну ділянку площею 12,6319 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:04:001:0006;
18) земельну ділянку площею 86,461 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:03:002:0004;
19) земельну ділянку площею 25,5225 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:03:001:0024;
20) земельну ділянку площею 147,8639 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:03:001:0023;
21) земельну ділянку площею 86,7741 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:03:001:0021;
22) земельну ділянку площею 88,6091 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:03:001:0020;
23) земельну ділянку площею 88,6514 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7124689000:03:001:0022.
2. Зобов'язати Головне управляння Держгеокадастру в Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890, 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131) здійснити підготовку лотів проведення земельних торгів в порядку ч.4 ст.136 Земельного кодексу України.
3. Зобов'язати Головне управляння Держгеокадастру в Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890, 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131) прийняти рішення про проведення земельних торгів в порядку ч.4 ст.135 Земельного кодексу України.
4. Зобов'язати Головне управляння Держгеокадастру в Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890, 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131) укласти угоду з виконавцем земельних торгів, передати документи та матеріали на лоти для земельних торгів, в порядку Земельного кодексу України.
Представники сторін повідомлені про час та місце підготовчого засідання, однак в засідання не з’явилися. Справа призначалась до судового розгляду неодноразово.
Ухвалою суду від 27 лютого 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті.
Відповідач у справі свого представника для участі у судовому засіданні не направляв, про причини неявки суд не повідомив. У письмовому відзиві на позов та письмових поясненнях відповідач проти позову заперечив з підстав його не обґрунтованості.
З матеріалів справи вбачається, що предметом спору у даній справі є зобов’язання відповідача прийняти рішення про включення земельних ділянок, що відносяться до державної власності до переліку земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги та вчинити інші дії щодо організації таких торгів.
Відповідачем у даній справі є головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, тобто суб’єкт владних повноважень. Земельні ділянки, щодо яких позивач просить зобов’язати вчинити певні дії на час розгляду справи відносяться до земель державної власності.
Згідно ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч. 20 ГПК України Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов’язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи – підприємці.
Стаття 19 Кодексу адміністративного судочинства визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, до адміністративної відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один із його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Згідно з пунктом 10 частини другої статті 16 ЦК України цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
ЗК України є, зокрема, тим актом цивільного законодавства, який передбачає підставою виникнення цивільних прав та обов'язків акти органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
Згідно з частиною першою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
За статтею 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, через які також згідно зі статтями 83, 84 ЗК України набувається та реалізується право комунальної власності на землю та право державної власності на землю. Комунальною власністю є землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, в державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Статтею 80 ЗК України установлено, що самостійними суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності, а також держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
З огляду на положення статті 11 ЦК України, статей 78, 116, 122 ЗК України, в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень ненормативного акта виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, в сфері земельних правовідносин відповідний акт слугує підставою виникнення, зміни або припинення конкретних прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб приватного права.
Наявність цивільного речового права, посвідчується визначеними нормативними приписами документами та правовими актами, а в разі відсутності таких, спір про відповідне право особи, факт його наявності/відсутності, вирішується у цивільних правовідносинах внаслідок обрання та реалізації особою способу захисту, визначеного, зокрема, приписами п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України (визнання права).
У даній справі позивач просить зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії щодо земельних ділянок, які на час подачі позову є державною власністю.
Відтак, з огляду на те, що у спірних правовідносинах спонукання відповідача до вчинення певних дій є наслідком здійснення ним владних управлінських функцій, враховуючи, що цей спір не обумовлений порушенням приватного права, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, вказує на публічно-правовий характер такого спору, що в свою чергу, свідчить про підвідомчість цього спору адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського с3удочинства.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 231 та ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у цій справі.
Ця ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суду Черкаської області протягом десяти днів з дня її підписання суддею.
Суддя Довгань К.І.