Рішення № 73620526, 28.03.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
766/21189/17
Номер документу
73620526
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №766/21189/17

Пров. №2-а/766/51/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2018

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючий суддя Гаврилов Д.В.,

секретар Рєпа А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення (протокол №73 від 24.11.2017 року) Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по довідці яка видана Управлінням МВС України в Херсонській області відділ фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 14.11.2017 року №1089/10/01-2017 з урахуванням грошової допомоги при наданні щорічної основної відпустки за липень 2009 року у розмірі 2000грн., грошової допомоги при наданні щорічної основної відпустки за червень 2010 року у розмірі 2652,40грн., разова премія за червень 2011 року у розмірі 500грн., разова премія за червень 2011 року у розмірі 635грн., винагорода за безперервну службу у розмірі 7422,20грн., починаючи з 01.12.2017 року та з урахуванням статті 37 ЗУ "Про державну службу" (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) 88% від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач 15.11.2017 року звернулась до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області з заявою про здійснення перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до ЗУ "Про державну службу" з урахуванням інших виплат. Разом із заявою подано довідку Управління МВС України в Херсонській області про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, інші виплати, які не ввійшли в розрахунок пенсії складають 13209,60 грн. Згідно протоколу №73 від 24.11.2017 року засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідачем відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав. Позивач вважає вказане рішення протиправним.

У судове засідання позивач не з'явилася, представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, позов підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, подала заяву в якій просила розглянути справу в письмовому провадженні, надала письмовий відзив на позов в якому, зазначила, що положення п.п. 4,5 постанови КМ України №865, яка регулювала питання перерахунку пенсії, з урахуванням положень ст. 37-1 Закону №3723 зазнали таких законодавчих змін, що унеможливлюють проведення перерахунку пенсії для позивача з 01.01.2017 року з підстав підвищення заробітку.

Згідно частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27.07.2011 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ від 16.12.1993 року №3723 "Про державну службу" в розмірі 88% від суми її заробітної плати.

15.11.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою, про перерахунок їй пенсії.

24.11.2017 року протоколом №73 засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю законодавчих підстав.

ЗУ "Про державну службу" встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям.

Статтею 33 ЗУ "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ч.2 ст. 37 ЗУ "Про державну службу", у редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із ч.2 ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ЗУ "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до довідки Управління МВС України в Херсонській області від 14.11.2017 року ОСОБА_1 у період з липня 2009 року по червень 2011 року отримувала наступні виплати, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: липень 2009 року - грошова допомога при наданні щорічної основної відпустки 2000 грн., серпень 2009 року - разова премія 140 грн., грудень 2009 року - разова премія 2000 грн., березень 2010 року - разова премія 500 грн., червень 2010 року - разова премія 615 грн., червень 2010 року - грошова допомога при наданні щорічної основної відпустки 2652,40 грн., липень 2010 року - разова премія 300 грн., червень 2011 року - разова премія 500 грн., червень 2011 року - разова премія 635 грн., червень 2011 року - винагорода за безперервну службу - 7422,20 грн.

Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, підсумовуючи наведене, зазначені виплати входили до системи оплати праці державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1, а тому відмова УПФ у перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. За вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Правомірність дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу в рамках даної справи не доведена.

Відповідно до положень статті 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати які підлягають відшкодуванню стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем. Керуючись ст.ст. 139, 241-244, 246, 255, 263, 295, 371 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області викладене у вигляді протоколу №73 від 24.11.2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке є правонаступником Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки №1089/10/01-2017 виданої 14.11.2017 року УМВС України в Херсонській області, з урахуванням грошової допомоги при наданні щорічної основної відпустки за липень 2009 року у розмірі 2000грн., грошової допомоги при наданні щорічної основної відпустки за червень 2010 року у розмірі 2652,40грн., разова премія за червень 2011 року у розмірі 500грн., разова премія за червень 2011 року у розмірі 635грн., винагорода за безперервну службу у розмірі 7422,20грн., починаючи з 01.12.2017 року та з урахуванням статті 37 ЗУ "Про державну службу" (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) 88% від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (місцезнаходження: м. Херсон, вул. 28 армії, 6, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРОПУ 21295057).

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяОСОБА_2