
Справа № 576/811/18
Провадження № 2/576/342/18
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
25 квітня 2018 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Мазур С.А., перевіривши матеріали позову першого заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради та Глухівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
24 квітня 2018 року до суду надійшла позовна заява від першого заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради та Глухівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, в якій позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради 30 888,94 грн. шкоди завданої незаконним звільненням працівника.
В обґрунтування права звернення з даним позовом в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради та Глухівської міської ради прокурор посилається на ст. 131-1 Конституції України, ст. 56 ЦПК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Частинами першою та другою статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
За змістом ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частиною четвертою статті 56 ЦПК України зазначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Згідно частини першої та третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до частини четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов’язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб’єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб’єктом владних повноважень. Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб’єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
Однак, судом встановлено, що звертаючись із вказаним позовом заступником керівника Шосткинської місцевої прокуратури не виконано вимог ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», оскільки не обґрунтовано підстав для здійснення такого представництва, а саме не зазначено в чому саме полягає не здійснення або неналежним чином здійснення відповідних повноваження по захисту інтересів держави органом державної влади, органом місцевого самоврядування (Глухівської міською радою). Зокрема, не зазначено причин неможливості позивачем, який є самостійною юридичною особою з відповідною процесуальною дієздатністю, самостійно здійснювати захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів у судовому порядку. Так, 24.04.2018 прокурором направлено лист до Глухівської міської ради про намір прокуратури звернутись з даним позовом до суду та не дочекавшись відповіді в той же день подано позовну заяву до суду, що свідчить про не виконання вимог пункту 2 частини четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
З вищенаведеного, суд дійшов до висновку про невідповідність позовної заяви прокурора вимогам частини п’ятої статті 175 ЦПК України.
Участь прокурора у судовому процесі має бути належним чином обґрунтованою, із зазначенням законного обґрунтування необхідності такої участі.
Відповідно до вимог частини першої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, протягом п’яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. У частині другій вказаної статті зазначено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на зазначене, суд визнає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням 5-денного строку для приведення позовної заяви у відповідність з зазначеними вимогами законодавства.
Керуючись ст. 185, 259-261 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву першого заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради та Глухівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення шкоди - залишити без руху.
Встановити термін для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви протягом п’яти днів з дня вручення ухвали.
Роз’яснити, що при невиконанні вимог даної ухвали у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С. А. Мазур