
Справа №461/1519/18
Провадження №2/461/458/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2018 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді - Лялюка Є.Д.
при секретарі - Станкевичі Р.В.,
з участю позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Лисика А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого: АДРЕСА_1, mail: ІНФОРМАЦІЯ_3) до Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79008, м. Львів, вул. Театральна, 10, mail: lychsoz@ukr.net) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (далі - Личаківський ВСЗ УСЗ ДГП ЛМР), в якому просить визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язати відповідача здійснювати відрахування аліментів на дитину, відповідно до його заяви від 06 лютого 2018 року.
В обґрунтування внесеного позову покликається на те, що 06 лютого 2018 року він звернувся до відповідача за місцем отримання доходу із заявою про здійснення відрахувань аліментів на дитину, відповідно до рішення суду. Листом відповідача від 15 лютого 2018 року йому було відмовлено у задоволенні заяви, оскільки стягнення аліментів з державної соціальної допомоги здійснюватись не може. Вважає бездіяльність відповідача та відмову здійснювати відрахування аліментів протиправними, виходячи із наступного. Відповідно до ст.18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Вказує, що рішення суду, яке набрало законної сили, може виконуватись, як в примусовому, так і в добровільному порядку. Також вказує, що відповідно до постанови державного виконавця від 13 лютого 2013 року ВП №36474917 упродовж 5 років проводились стягнення аліментів із призначеної йому державної соціальної допомоги та відповідно до листа Личаківського ВДВС м. Львова ГТУЮ у Львівській області від 21 грудня 2017 року такі припинені. Покликається на те, що він перебуває на обліку в Личаківському ВСЗ УСЗ ЛМР і отримує державну соціальну допомогу інвалідам 3 групи та відповідно до рішення суду з нього підлягають стягнення аліменти у твердій грошовій сумі, оскільки він отримує регулярний дохід.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення, аналогічні до викладених у позовній заяві та просив таку задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що вважає, що справа підсудна Львівському окружному адміністративному суду, тому вважає, що провадження у справі слід закрити. Також покликається на те, що ч.1 ст.187 СК України чітко визначено види доходів громадян, з яких можна здійснювати відрахування аліментів на дитину, а саме з заробітної плати, пенсії та стипендії. При цьому жодним чином не вказано про можливість здійснення таких відрахувань з будь-яких інших видів доходів, в тому числі державних соціальних допомог. Просив в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, права та обов'язки сторін, заслухавши пояснення учасників процесу , суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що ухвалою від 27 лютого 2018 року Львівського окружного адміністративного суду у справі №813/790/18 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Личаківського ВСЗ УСЗ ДГП ЛМР про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії та роз'яснено позивачу, що він не позбавлений можливості звернутись до місцевого суду з відповідним позовом в порядку, встановленому ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються.
Таким чином, суд приходить до висновку, що справа повинна бути розглянута в порядку, передбаченому ЦПК України.
Судом встановлено, що 06 лютого 2108 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Личаківського ВСЗ УСЗ ДГП ЛМР, в якій просив у відповідності до наданих повноважень, керуючись ст.187 СК України та рішенням Личаківського районного суду м. Львова від 27 грудня 2012 року по справі №2/1312/2747/12 здійснювати відрахування аліментів на дитину - малолітню ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до зазначеного рішення суду, з соціальної допомоги, яку він отримує у даній установі. Відрахування просив здійснювати у встановленому рішенням суду розмірі, на користь ОСОБА_5 та на її банківський рахунок, реквізити якого зазначені в додатку, починаючи з лютого 2018 року.
Листом від 15 лютого 2018 року, Личаківський ВСЗ УСЗ ДГП ЛМР повідомив позивача про те, що з 10 серпня 2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділі як одержувач державної соціальної допомоги особам з інвалідністю ІІІ групи відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю». З призначеної позивачу соціальної допомоги відділом проводилось стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до постанови державного виконавця від 13 лютого 2013 року №36474917. На адресу відділу надійшов лист Личаківського ВДВС м. Львова ГТУЮ у Львівській області від 21 грудня 2017 року №12 щодо припинення стягнення аліментів на підставі заяви стягувача. З 01 січня 2018 року стягнення аліментів припинено. Державна соціальна допомога особам з інвалідністю ІІІ групи з 01 січня 2018 року виплачується позивачу у повному розмірі і становить 1452,00 грн. Відповідно до ч.1 ст.187 СК України, один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Відповідач вказав, що враховуючи вищезазначене, стягнення аліментів на дитину відповідно до заяви позивача з державної соціальної допомоги здійснюватись не може.
Як вбачається із копії рішення Личаківського районного суду м. Львова від 27 грудня 2012 року, таким позов задоволено та вирішено стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_6 аліменти на утримання малолітньої дитини - доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в розмірі 11/4 частки заробітку (доходу), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку, щомісячно, починаючи з 27 листопада 2012 року, до досягнення дитиною повноліття.
13 березня 2018 року головним державним виконавцем Личаківського ВДВС м. Львів ГТУЮ у Львівській області Турко Н.О. винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, якою постановлено звернути стягнення на доходи боржника ОСОБА_1, що отримує дохід у Личаківському ВСЗ УСЗ ДГП ЛМР. Вказану постанову направлено для виконання до Личаківського ВСЗ УСЗ ДГП ЛМР.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ч.1 ст.187 СК України, один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.
Таким чином, ч.1 ст.187 СК України чітко визначено види доходів громадян, з яких можна здійснювати відрахування аліментів на дитину, а саме з заробітної плати, пенсії та стипендії. При цьому жодним чином не вказано про можливість здійснення таких відрахувань з будь-яких інших видів доходів, в тому числі державних соціальних допомог, тому суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
В матеріалах справи міститься заява позивача про звільнення від сплати судового збору, в якій позивач вказує на його важке матеріальне становище, оскільки він являється інвалідом ІІІ групи, перебуває на обліку в Личаківському ВСЗ УСЗ ДГП ЛМР та отримує дохід у вигляді соціальної допомоги, яка за останній рік становить 10796,63 грн. Покликається, як на доказ свого скрутного становища, на призначення йому субсидії на відшкодування вартості житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч.3 ст.136 ЦПК України, з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Згідно ч.1 вищевказаної статті, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Таким чином, суд приймає до уваги покликання позивача на його скрутне матеріальне становище та приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 136, 258, 260, 351-355 ЦПК України, ст.187 СК України, ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.19 Конституції України, суд
в и р і ш и в:
у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Львівської області.
Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя Є.Д. Лялюк