
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/1619/18
Провадження № 2/552/729/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.04.2018 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
Головуючого судді - Турченко Т.В.
при секретарі - Силка І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» про порушення прав споживача природного газу та визнання рішення про зміну режиму нарахування об»ємів природного газу недійсними,-
В С Т А Н О В И В :
27 березня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз», в якому просив визнати акт порушення № 539/л/в від 01.11.2017 року та пункт 3 рішення протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення №41/17 від 14.11.2017 року по будинку №12 по вулиці Кучеренка в місті Полтаві недійсними. Зобов’язати ОСОБА_3 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» провести йому перерахунок нарахованих платежів за споживання газу з 14.11.2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №609 від 18.06.2017 року. Стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 1000 грн. Позов обґрунтовував тим, що він 03.10.2017 року підписав колективну заяву від мешканців будинку 12 по вулиці Кучеренка в місті Полтаві, в якій мешканці відмовлялись від встановлення загальнобудинкового лічильника газу, та просили встановити квартирні лічильники. На підставі лише цієї заяви ОСОБА_3 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" без його участі склало на нього акт про порушення № 539/л/в від 01.11.2017 року та змінило режим нарахування природного газу. Вважає, що для складання на нього акта про порушення не було ніяких законних підстав, а сам акт складався з грубим порушенням глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, що було доведено до відповідача в заявах мешканців від 04.12.17 року вхідний № П-5959, та від 19.12.17 року вхідний №6535. Також, зазначає, що не був проінформований про дату засідання комісії з розгляду актів про порушення та йому не було відомо про місцезнаходження комісії. Ніяких дій, які б могли перешкодити працівникам ОСОБА_2 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" встановити будинковий лічильник газу, ні він, ні інші мешканці не здійснювали, та працівники ПАТ "Полтавагаз" не намагались встановити будинковий лічильник газу на їх будинок. Рішення відповідача, яке доведено до нього листом від 21.11.17 року за №1556, щодо зміни режиму нарахування об'ємів газу порушує його права, як споживача, та суперечить підпункту 5 пункту 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, попередньо надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» в судове засідання свого представника не направило, попередньо надали відзив, відповідно до якого просили відмовити в задоволені позовних вимог.
Суд вважає можливим слухати справу у відсутності позивача ОСОБА_1 та представника ОСОБА_2 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз».
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проживає та зареєстрований в квартирі №26 багатоквартирного будинку №12 по вулиці Кучеренка в місті Полтаві.
Мешканцями будинку природний газ використовується тільки для приготування їжі. Постачання природного газу на території міста Полтава здійснює суб»єкт господарювання ОСОБА_3 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз».
03.10.2017 року ПАТ «Полтавагаз» отримало колективну заяву мешканців будинку №12 по вулиці Кучеренка в місті Полтава, в тому числі і від позивача ОСОБА_1, про відмову від встановлення загальнобудинкового лічильника за адресою м.Полтава, вулиця Кучеренка, 12 (а.с.2).
01.11.2017 року на підставі факту порушення пункту 3 глави 4 розділу 1Х Кодексу ГРМ, а саме відмови споживача, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ, та глави 5 розділу Х1 даного Кодексу комісією ПАТ «Полтавагаз» складено акт про порушення №539/л/в.
14.11.2017 року вищевказаний акт про порушення було розглянуто комісією ПАТ «Полтавагаз», за результатами якого відповідно до глави 3 розділу 4 1Х Кодексу ГРМ, було прийнято рішення про його задоволення та заміну режиму нарахування згідно з граничними об»ємами споживання природного газу населення у разі порушення вимог Кодексу газорозподільних систем з 14.11.2017 року споживачу ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 (а.с.9-11).
З 14.11.2017 року позивачу здійснюється нарахування газу по 9,8 куб.м на одну людину, з чим він категорично не згодний. Вважає, що його права, як споживача природного газу, порушено. Тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Суд вважає, що права ОСОБА_1 порушено і підлягають судовому захисту, а позовні вимоги частковому задоволенню з наступних підстав.
Функціонування ринку природного газу в Україні визначено Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16 червня 2011 року, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (надалі - «Кодекс ГРС»), Постановами Кабінету Міністрів України №203 від 23 березня 2016 року, №620 від 16 травня 2002 року у редакції Постанови Кабінету Міністрів України №46 від 27 січня 2016 року, тощо.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, зберігання та споживання.
Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановлено, що постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку:
1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - з 1 січня 2021 року;
{Абзац четвертий пункту 1 частини першої статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2260-VIII від 21.12.2017}
2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
2. З метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
{Статтю 2 доповнено новою частиною згідно із Законом № 2260-VIII від 21.12.2017}.
Наведеними спеціальними законами у сфері регулювання ринку газу обов»язок із встановлення лічильників газу (незалежно від виду - квартирних чи загальнобудинкових) покладений на суб'єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. При цьому, законом також чітко визначені джерела фінансування робіт з оснащення лічильниками газу (незалежно від виду - квартирних чи загально будинкових) населення: кошти суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, кошти відповідного бюджету, інші джерела, не заборонені законодавством. Отже, законом не передбачено покладення на споживача обов»язку фінансувати витрати зі встановлення лічильника(ків) газу у багатоквартирному будинку, де розташована його квартира, або ж у його квартирі.
Згідно п.5 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить, зокрема відмова в доступі до об'єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу.
Згідно п.6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС у разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу споживачу, який не забезпечений лічильником газу (розраховується за нормами споживання), визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, починаючи з дати, наступної після дати недопуску, визначеної в акті про порушення.
Ознайомлення побутового споживача із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу має бути підтверджено позначкою про вручення йому письмового попередження про встановлення лічильника газу, яке має бути надане побутовому споживачеві не пізніше ніж за десять робочих днів до запланованої дати встановлення лічильника газу.
При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, і про те, що до цього часу споживач має забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу. У разі забезпечення споживачем протягом цього строку доступу представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу процедура нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу населенням не застосовується.
Відповідно до абзацу 7 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС передбачено, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу. Додаток 10 до Кодексу газорозподільних систем встановлює граничні норми споживання природного газу населенням: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 м. куб., на людино-місяць.
Таким чином, для застосування такої санкції як визначення фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням має бути встановлений факт правопорушення - відмова споживача, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ. При цьому аналіз змісту положень Кодексу ГРС у їх системному зв»язку із Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16 червня 2011 року дає підстави обґрунтовано стверджувати, що законодавець під відмовою від встановлення лічильника розуміє відмову від встановлення будь-якого лічильника газу - квартирного чи загально будинкового, оскільки метою регулювання ринку газу є саме забезпечення обліку спожитого газу населенням.
Окрім того, як встановлено Кодексом ГРС (абзац 7 пункту 3 глави 4 розділу IX, п.6 глави 3 Розділу ХІ) правопорушення у виді відмови від встановлення лічильника має бути зафіксоване оператором ГРМ згідно визначеної процедури з оформленням відповідного документа певної форми і змісту.
Як слідує з матеріалів справи, нарахування ОСОБА_1 обсягів спожитого газу за нормами споживання вчинене у відповідності до абзацу 7 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС, тобто як санкція за порушення правил обліку та споживання природного газу, а саме відмова від встановлення приладу обліку спожитого газу (лічильника).
Разом з тим, матеріалами справи не підтверджено, що ОСОБА_1 безпосередньо чинив перешкоди представникам ПАТ «Полтавагаз» у доступі до будинку, його підпис у колективній заяві підтверджує лише те, що він бажає встановити квартирний лічильник газу (а.с.2).
Надана ПАТ «Полтавагаз» світлокопія акта №539/л/в від 01 листопада 2017 року у сукупності з відзивом на позовну заяву ОСОБА_1 щодо порядку і способу повідомлення мешканців будинку №12 по вулиці Кучеренка в місті Полтаві про встановлення лічильника газу у їхньому будинку свідчить про те, що ПАТ «Полтавагаз» не виконало приписів п.6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС, тобто не зафіксувало у встановленому порядку з дотриманням визначеної процедури самого факту відмови ОСОБА_1 від встановлення лічильника.
За таких обставин не є доведеним у встановленому порядку факт відмови ОСОБА_1 від встановлення лічильника газу будь-якого типу, отже відсутні підстави для визначення йому обсягу спожитого газу згідно граничних об'ємів споживання природного газу населенням.
Що стосується положень Глави 5 Розділу ІХ Кодексу ГРС і Постанови Кабінету Міністрів України №620 від 16 травня 2002 року у редакції Постанови Кабінету Міністрів України №46 від 27 січня 2016 року, то суд визнає, що норма абзацу шостого пункту четвертого Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку не може бути застосована для вирішення цього спору, оскільки вона покладає на споживача обов»язок встановити за власний рахунок квартирний лічильник газу, що суперечить меті та змісту Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року та Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16 червня 2011 року, зокрема у частині визначених джерел фінансування робіт із встановлення лічильників газу.
Крім того, суд звертає уваги відповідача, що факт відмови споживача підлягає підтвердженню шляхом оформлення акта про порушення, порядок складання якого передбачений главою 5 розділу Х1 Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Проте, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів про те, що ОСОБА_1 був поінформований про складання відносно нього акту про порушення, копія якого йому не надсилалась, а також не роз'яснювалось право бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення та не доведений орієнтовний час проведення засідання комісії і контактний телефон для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії.
За таких обставин, недотримання ПАТ «Полтавагаз» процедурних норм щодо оформлення порушення споживача призвело до безпідставного нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу.
Разом з тим, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову в частині стягнення завданої відповідачем моральної шкоди в розмірі 1 000 грн. необхідно відмовити, оскільки позивачем не надано доказів завдання такої шкоди відповідачем.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.4-14, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати акт порушення №539/л/в від 01.11.2017 року та пункт 3 рішення протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення №41/17 від 14.11.2017 року ОСОБА_2 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» по будинку №12 по вулиці Кучеренка в місті Полтаві незаконними.
Зобов’язати ОСОБА_3 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» провести ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок нарахованих платежів за споживання газу з 14 листопада 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року №203.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги.
Повний текст рішення складено 25.04.2018 року.
Головуючий Т.В.Турченко