
Справа № 369/4259/18
Провадження №1-кс/369/1264/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2018 м. Київ
Слідчий суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Пінкевич Н.С., при секретарі Масовець К.В., за участі прокурора Нацик Р.А. розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора Києво-Святошинської місцевої прокуратури юриста 1 класу ОСОБА_1, про арешт майна по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016110200002549 від 09.07.2016 року, за ознаками злочинів передбачених ст. 236, ч. 1 ст. 242, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 367, ч. 1 ст. 241, ст. 356, ч. 1 ст. 253, ч. 1 ст. 197-1, ч. 1 ст. 242, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся прокурор Києво-Святошинської місцевої прокуратури ОСОБА_1 з даним клопотанням про арешт майна, яке мотивоване тим, що Слідчим відділом Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016110200002549, відомості про яке 09.07.2016 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочинів, передбачених ст. 236, ч. 1 ст. 242, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 367, ч. 1 ст. 241, ст. 356, ч. 1 ст. 253, ч. 1 ст. 197-1, ч. 1 ст. 242, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241 КК України, за колективним зверненням мешканців с. Крюківщина, с. Тарасівка, м. Вишневе щодо порушення вимог законодавства на території Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району.
У ході досудового розслідування встановлено, що в період із 01.06.2016 по 01.07.2016 невстановлені особи завезли відходи на територію полігону твердих побутових відходів (полігон ТПВ), що знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Київська, 1-а та перебуває на балансі Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства.
Відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії І-КВ № 003649, виданого 18.10.2000 Тарасівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області, Києво-Святошинському виробничому управлінню житлово-комунального господарства (Києво-Святошинське ВУЖКГ) надано у постійне користування земельну ділянку площею 14,9985 га для існуючого полігону твердих побутових відходів.
Згідно з розділом 3 Статуту Києво-Святошинське ВУЖКГ є комунальним підприємством,заснованим на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста району і перебуває в управлінні Києво-Святошинської районної ради Київської області.
Києво-Святошинське ВУЖКГ засноване на базі відокремленої частини майна спільної власності територіальних громад Києво-Святошинського району Київської області, що закріплюється за підприємством на праві господарського відання, оперативного управління, комунальної власності та підпорядковане Києво-Святошинській районній раді Київської області.
Засновником та Органом управління майном є Києво-Святошинська районна рада Київської області.
Під час досудового розслідування кримінального провадження № 12016110200002549 виникла необхідність у призначенні судової земельно-технічної експертизи, проведення якої доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи від 16.02.2017 за № 18596/16-41 встановлено, що фактична площа полігону твердих побутових відходів (далі – полігон ТПВ), яка отримана за результатами проведення відповідних топографо-геодезичних робіт по фактичних межах полігону разом із озером фільтрату, становить 18,8583 га.
Крім цього, під час проведення судової земельно-технічної експертизи слідчим було залучено Боярське ЛВУМГ та ЛЕС ПАТ «Укртрансгаз» УМГ «Київтрансгаз» із метою встановлення місцезнаходження магістрального газопроводу.
Листом від 31.01.2017 за № 442/11 Боярське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів повідомило про те, що магістральні газопроводи ШДК і Курськ-Київ були введені в експлуатацію у 1975 та 1986 роках відповідно і біля полігону твердих побутових відходів проходять землі сільськогосподарського призначення, на яких розташовані сади агрокомбінату «Тарасівський».
На час введення газопроводів в експлуатацію діяли «Правила охорони магістральних трубопроводів», затверджені постановою СМ СРСР № 341 від 12.04.1979, відповідно до яких охоронна зона газопроводів становила 50 метрів від осі газопроводу з обох боків, на землях сільськогосподарського призначення 25 метрів від осі газопроводу з обох боків.
З набуттям чинності «Правил охорони магістральних трубопроводів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 за № 1747, охоронна зона даних газопроводів була збільшена до 300 метрів, що було також зазначено у Законі України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів».
За результатами співставлення меж полігону ТПВ, згідно з державним актом на право постійного користування землею серії І-КВ за № 003649, та отриманих за результатами польових робіт координат фактичного місце розташування магістрального підземного газопроводу експертами встановлено, що магістральний газопровід частково проходить у південній частині в межах полігону ТПВ Києво-Святошинського району Київської області, що знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Київська, 1, кадастровий номер 3222486600:04:004:5002.
Експертами встановлено, що фактичні межі полігону ТПВ повністю накладаються на охоронну зону, магістрального газопроводу (тобто знаходяться в охоронній зоні магістрального газопроводу).
Таким чином, експертами встановлено наступне:
- фактична площа полігону ТПВ становить 18,8583 га;
- в межах полігону ТПВ частково проходить магістральний газопровід;
- охоронна зона магістрального газопроводу повністю накладається на фактичні межі полігону ТПВ.
11.03.2017 у кримінальному провадженні № 12016110200002549, зокрема, земельну ділянку з кадастровим номером 3222486600:04:004:5002, на якій розміщено полігон ТПВ, що знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Київська, 1-а та перебуває на балансі Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства, визнано речовим доказом, оскільки зазначена земельна ділянка є матеріальним об’єктом, в тому числі є об’єктом кримінально протиправних дій.
Разом із цим, у лютому 2018 року отримано висновок судової інженерно-екологічної експертизи від 30.08.2017 за № 509/660-662/17-23, згідно з яким на момент виявлення правопорушення на полігоні ТПВ Києво-Святошинського ВУЖКГ відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням вимог ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
За результатами досліджень атмосферного повітря, проведеного ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва НАМН України (ІГЗ НАМНУ)» ОСОБА_2 медичних наук України, на території, яка знаходиться як в межах Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району, так і за її межами, що безпосередньо прилегла до полігону ТПВ Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства, виявлено наднормативне забруднення атмосферного повітря забруднюючими речовинами, специфічними для цього об’єкту, що є порушенням вимог ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Державною екологічною інспекцією у Київській області у період із 05.10.2016 по 11.10.2016 у ході планової перевірки встановлено самовільне користування земельною ділянкою 9,6641 га під видалення відходів ТПВ, що є порушенням ст.ст. 96, 125, 211 Земельного кодексу України.
Полігон ТПВ не забезпечено системою вилучення та знешкодження біогазу, що є порушенням вимог ст. 35-1 Закону України «Про відходи», п. 7.11 «Правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 за № 435.
Під час планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Києво-Святошинським ВУЖКГ (акт перевірки 05-11.10.2016, б/н), проведеної Державною екологічною інспекцією у Київській області, виявлено, що відходи ТПВ, привезені з Грибовичівського звалища, не ущільнені, що є порушенням ст.ст. 17, 32, 33 Закону України «Про відходи», оскільки шари відходів за умови досягнення ними встановленої висоти мають бути перекриті та ущільнені ізолюючим шаром. Також перевіркою встановлено, що на полігоні ТПВ не здійснювалось сортування відходів для утилізації, чим порушено ст.ст. 17, 32, 33 Закону України «Про відходи».
Об’єкт накопичення ТПВ, розташований в межах Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області біля с. Крюківщина, відповідно до вимог чинного законодавства не може бути кваліфікований як інженерна споруда (полігон), оскільки не має ознак інженерної споруди, що порушує вимоги п. 1 «Правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 за № 435.
На момент експлуатації полігону ТПВ радіометричний контроль всіх відходів не проводився, що свідчить про систематичне порушення вимог пункту 2.7. «Правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів».
Дослідження проб ґрунту, проведені фахівцями ДУ «Інститут громадського здоров’я ім.О.М.Марзєєва НАМН України (ІГЗ НАМНУ)» ОСОБА_2 медичних наук України, виявили наявність суттєвого точкового забруднення ґрунту сполуками важких металів (нікель, кадмій, ртуть, свинець, хром), що обумовлено поширенням забруднень із тіла полігону ТПВ аерогенним, водним або антропогенним шляхом, тобто якість ґрунтів не відповідає вимогам СанПіН 42-128-443-87. Наявність важких металів у ґрунті становить загрозу підземним водоносним горизонтам, а також може бути перешкодою для використання в перспективі цієї території під житлове будівництво, рекреаційні об’єкти та в якості сільгоспугідь.
Відповідно до «Результатів обстеження полігона твердих побутових відходів КП «Києво-Святошинське виробниче управління житлово-комунального господарства», розроблених «Науково-дослідним центром екологічної безпеки та природокористування» Міністерства екології та природних ресурсів України (Київ, 2016), полігон ТПВ розміщений на ділянці вклинення водоносних горизонтів ґрунтових вод, що призводить до розвантаження в озеро «Крючок» (біля с. Крюківщина) ґрунтових вод, забруднених небезпечними речовинами, утвореними в результаті експлуатації полігону ТПВ, чим порушуються вимоги п. 2.1 СанПиН № 2811-83 «Санитарные правила устройства и содержания полигонов твердых бытовых отходов», утвержденные заместителем Главного государственного санитарного врача СССР № 2811-83 от 16.05.1983.
Відповідно до звіту «Дослідження та гігієнічна оцінка впливу несанкціонованого полігону ТПВ (сміттєзвалища) Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства, розташованого в межах Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області біля с. Крюківщина, на умови проживання населення», розробленого ДУ «Інститут громадського здоров’я ім.О.М.Марзєєва НАМН України (ІГЗ НАМНУ)» ОСОБА_2 медичних наук України (Київ, 2016) в основі полігону ТПВ Києво-Святошинського ВУЖКГ відсутній шар ущільненого ґрунту (протифільтраційний екран), на виїзді з полігону відсутня заповнена дезінфекційним розчином контрольно-дезінфекційна установка, прилегла територія від полігону ТПВ до с. Крюківщина, яка надана мешканцям у користування під особисте селянське господарство, захаращена побутовими відходами, що є грубим порушенням вимог п. 3.6, 4.7, 5.9 СанПиН № 2811-83 «Санитарные правила устройства и содержания полигонов твердых бытовых отходов», утвержденные заместителем Главного государственного санитарного врача СССР № 2811-83 от 16.05.1983.
За результатами досліджень питної води, проведених Києво-Святошинським районним відділом лабораторних досліджень ДУ «КОЛЦ ДСЕУ», проби води, відібрані зі спостережливих свердловин та трубчастого колодязя на території полігону ТПВ, не відповідають вимогам СанПіН № 4630-88.
За результатами санітарно-хімічних досліджень, проведених ДУ «Інститут громадського здоров’я ім.О.М. Марзєєва НАМН України (ІГЗ НАМНУ)» ОСОБА_2 медичних наук України, та Києво-Святошинським районним відділом лабораторних досліджень ДУ «КОЛЦ ДСЕУ», на території, яка знаходиться як в межах Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району, так і за її межами, що безпосередньо прилегла до полігону ТПВ (сміттєзвалища) Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства, розташованого в межах Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області біля с. Крюківщина має місце наднормативне забруднення ґрунтових та поверхневих вод важкими металами (нікель, кадмій, ртуть), що є порушенням вимог СанПіН № 4630-88. Джерелом такого забруднення є фільтрат полігону ТПВ, який впливає на хімічний склад грунтових вод на прилеглій території.
Відповідно до ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Під заходами забезпечення кримінального провадження прийнято розуміти передбачені КПК заходи примусового характеру, які застосовуються за наявності підстав та в порядку, встановленому законом, з метою запобігання і подолання негативних обставин, що перешкоджають або можуть перешкоджати вирішенню завдань кримінального провадження, забезпеченню його дієвості.
Згідно зі ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину.
Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні.
Арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів (п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України).
У випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку зокрема, на нерухоме майно.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Як вище зазначалося, 11.03.2017 у кримінальному провадженні № 12016110200002549, зокрема, земельну ділянку з кадастровим номером 3222486600:04:004:5002, на якій розміщено полігон ТПВ, що знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Київська, 1-а та перебуває на балансі Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства, визнано речовим доказом, оскільки зазначена земельна ділянка є матеріальним об’єктом, в тому числі є об’єктом кримінально протиправних дій.
Крім цього, до місцевої прокуратури надійшло клопотання потерпілої ОСОБА_3, підписане жителями Києво-Святошинського району, щодо накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 3222486600:04:004:5002 із метою збереження речового доказу.
Тому прокурор просив накласти арешт із метою збереження речового доказу на земельну ділянку з кадастровим номером 3222486600:04:004:5002, на якій розміщено полігон ТПВ, що знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Київська, 1-а та перебуває на балансі Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала, та просила суд задовольнити його в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об’єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об’єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
У відповідності до ч. 2 ст. 167 KПК України тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони є предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з їх незаконним обігом.
Стаття 170 КПК України визначає що арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у разі якщо до такої юридичної особи може бути застосовано захід кримінально-правового характеру у вигляді конфіскації майна, можливості відчужувати певне його майно за ухвалою слідчого судді або суду до скасування арешту майна у встановленому цим Кодексом порядку. Відповідно до вимог цього Кодексу арешт майна може також передбачати заборону для особи, на майно якої накладено арешт, іншої особи, у володінні якої перебуває майно, розпоряджатися будь-яким чином таким майном та використовувати його.
Арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Стаття 171 КПК України визначає що з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
У клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено:
1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна;
2) перелік і види майна, що належить арештувати;
3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном;
4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.
Як вбачається з матеріалів клопотання, що у провадженні слідчого відділу Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області, перебуває кримінальне провадження № 12016110200002549 від 09.07.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, ст. 236, ч. 1 ст. 242, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 367, ч. 1 ст. 241, ст. 356, ч. 1 ст. 253, ч. 1 ст. 197-1, ч. 1 ст. 242, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241 КК України.
Відповідно до інформаційної довідки Державного земельного кадастру від 10.04.2018 року, власником земельної ділянки кадастровий номер 3222486600:04:004:5002, площею 13 669 га. Є Києво-Святошинське виробниче управління житлово-комунального господарства (код ЄДРПОУ 3346548).
Постановою Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області від 11.03.2017 року у кримінальному провадженні № 42016110200002549 від 09.07.2016 року визнано речовими доказом земельну ділянку з кадастровим номером 3222486600:04:004:5002, на якій розміщено полігон ТПВ, що знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Київська, 1-а та перебуває на балансі Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства.
Слідчий суддя, вивчивши клопотання, матеріали кримінального провадження, приходить до переконання, що клопотання обґрунтоване та підлягає до задоволення, оскільки є достатні підстави вважати, що вказані у клопотанні земельні ділянки та житлові будинки відповідають критеріям, зазначеним ст. 98 та ст.167 КПК України та існує можливість використання даного майна як доказів у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170-173, 175, 309 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Києво-Святошинської місцевої прокуратури юриста 1 класу ОСОБА_1, про арешт майна по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016110200002549 від 09.07.2016 року, за ознаками злочинів передбачених ст. 236, ч. 1 ст. 242, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 367, ч. 1 ст. 241, ст. 356, ч. 1 ст. 253, ч. 1 ст. 197-1, ч. 1 ст. 242, ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241 КК України задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 3222486600:04:004:5002, на якій розміщено полігон ТПВ, що знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Київська, 1-а та перебуває на балансі Києво-Святошинського виробничого управління житлово-комунального господарства.
Ухвала виконується слідчим негайно.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області протягом 5 (п’яти) днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: Пінкевич Н.С.