Постанова № 73607403, 13.03.2018, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
296/8897/17
Номер документу
73607403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 296/8897/17

2-а/296/98/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 року м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Сингаївського О.П.,

за участі секретаря Медведської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Житомира адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Корольовського районного суду м. Житомира звернувся ОСОБА_1 із вказаним позовом, в якому просить: визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і сум доплат за роботу у нічний час, роботи за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення, що містяться у Довідці № 105 від 11 липня 2017 року; зобов’язати відповідача з 11 липня 2017 року перерахувати та виплачувати йому пенсію за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і сум доплат за роботу у нічний час, сум грошового забезпечення за роботу за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення, що містяться у Довідці № 105 від 11 липня 2017 року; зобов’язати відповідача подати, протягом п’ятнадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при обчисленні його пенсії до грошового забезпечення не ввійшли: суми доплат за роботу у нічний час, суми грошового забезпечення за роботу за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Позивач у серпні 2017 року звернувся до відповідача із відповідною заявою, в якій просив врахувати всі види його грошового забезпечення при нарахуванні пенсії.

Разом з цим, ОСОБА_1 отримав лист-повідомлення ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у врахуванні всіх види грошового забезпечення при нарахуванні його пенсії за вислугу років.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Позивач у судове засідання не з»явився, від його представника до суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності. У своїй заяві представник позивача зазначає, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі і просить їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з’явилась, причини неявки не повідомила, надіславши на адресу суду відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування чого, зазначила, що вимоги позивача суперечать вимогам ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 15.12.2017 Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) діє у редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017, підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення, передбачено, що справи у судах першої інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

28 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із тим, що при нарахуванні його пенсії не було включено суми доплат за роботу у нічний час, суми грошового забезпечення за роботу за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку із посиланням на те, що в ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 не зазначені такі види грошового забезпечення як суми доплат за роботу у нічний час, суми грошового забезпечення за роботу за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до закону.

Відповідно до ч.3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно Грошового атестату № 5 від 18 липня 2017 року про суми нарахованого (виплаченого) грошового забезпечення, на яких здійснювалося нарахування (сплата) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 105 від 11 липня 2017 року вбачається, що позивачеві було нараховано єдиний соціальний внесок, а відтак і сплачено з наступних видів доходів: доплат за роботу у нічний час, грошового забезпечення за роботу за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення, які не були включені при здійсненні розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Розмір додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон №2011- ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам-військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Положеннями ч.2 вказаної статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад - за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки; доплати; винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

У відповідності до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців за категоріями військовослужбовців.

У схемі додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) вказано, що до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складнощами роботи, що виконується під час проходження військової служби, матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 22011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога: військовослужбовцям строкової військової служби.

Положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ним винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпунктом 3 пункт 5 постанова № 1294, підпункт 30,4 пункт 30 розділу XXX. Інструкції).

Підпунктом 3 п.5 постанови № 1294, пп.33.1,33.3 п.33 розділу XXXIII Інструкції встановлено, що розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду побутового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає загальний принцип щодо грошових доходів застрахованої особи, які враховується в заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії.

Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та виплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

При цьому законодавець не розмежовує грошовий дохід на види (заробітна плата, основне грошове забезпечення чи додаткове, щомісячне або одноразове) та не виокремлює застрахованих осіб на категорії (військовослужбовців чи державних службовців та інших).

Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Таким чином, суми доплат за роботу у нічний час, суми грошового забезпечення за роботу за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення, які відповідно до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, належать до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

В силу п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання відмови відповідача незаконною та зобов’язання останнього з 11 липня 2017 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, в тому числі і сум доплат за роботу у нічний час, сум грошового забезпечення за роботу за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення підлягають задоволенню так, як обґрунтовані та доведені.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому суд враховує, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України, у зв'язку із чим суд вважає за передчасним та недоцільним за умов спору встановлення додаткового строку для подачі звіту про виконання рішення, у зв'язку з чим відповідна вимога позивача задоволенню не підлягає.

На підставі ст.139 КАС України, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 139, 243 - 246, 250, підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і сум доплат за роботу у нічний час, роботи за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення, що містяться у Довідці Управління поліції охорони в Житомирській області за № 105 від 11 липня 2017 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 11 липня 2017 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і сум доплат за роботу у нічний час, сум грошового забезпечення за роботу за сумісництвом та матеріальної допомоги на оздоровлення, що містяться у Довідці Управління поліції охорони в Житомирській області за № 105 від 11 липня 2017 року.

З державного бюджету України присудити ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір у розмірі 1 280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд міста Житомира протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Cуддя О. П. Сингаївський