
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 153/809/17
Головуючий у 1-й інстанції:
Любинецька-Онілова А.Г.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
19 квітня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Гальжбіївської сільської ради Ямпільського району Вінницької області на рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 18 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Гальжбіївської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3 про визнання протиправними рішень, скасування рішень, поновлення на посаді, проведення оплати праці за час вимушеного прогулу,
В С Т А Н О В И В :
В липні 2017 року позивач ОСОБА_4 звернулася до Ямпільського районного суду Вінницької області з позовом до Гальжбіївської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, Гальжбіївського сільського голови ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради Ямпільського району Вінницької області №195 від 22.06.2017, на підставі якого затверджено протокол лічильної комісії №2 від 22.06.2017 результатів таємного голосування щодо дострокового припинення повноважень секретаря Гальжбіївської сільської ради та достроково припинені її повноваження як секретаря Гальжбіївської сільської ради; визнання протиправним та скасування розпорядження Гальжбіївського сільського голови №10-к від 22.06.2017 «Про звільнення посади секретаря Гальжбіївської сільської ради»; поновлення її на посаді секретаря Гальжбіївської сільської ради Ямпільського району Вінницької області; зобов'язання відповідача - Гальжбіївську сільську раду - анулювати запис №19 від 22.06.2017 в її трудовій книжці про «звільнення з посади секретаря Гальжбіївської сільської ради у зв'язку з достроковим припиненням повноважень ч.5 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; зобов'язання відповідача - Гальжбіївську сільську раду провести оплату праці за час вимушеного прогулу з 22.06.2017 по день і час поновлення на посаді; скасування рішення 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради №197 від 22.06.2017, яке на її думку ухвалено на підставі незаконного її звільнення і є упередженим та незаконним.
Ямпільський районний суд Вінницької області рішенням від 18 грудня 2017 року адміністративний позов задовольнив у повному обсязі. Судове рішення мотивоване тим, що доводи позивача суд вважав обґрунтованими, а рішення №195 від 22.06.2017 та №197 від 22.06.2017 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради незаконними та такими, що були прийняті з порушенням вимог законодавства, прав та інтересів позивача, у зв'язку з чим вони підлягали скасуванню.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
В апеляційній скарзі відповідач наголошує, що Рішення сільської ради, які оскаржує в судовому порядку ОСОБА_4 прийняті повноважним складом ради в межах пленарного засідання, що підтверджено протоколом за результатами депутатського голосування у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Крім того відповідач вважає, що рішення по справі прийняте неповноважним судом з порушенням предметної підсудності, оскільки відповідно змінам до КАСУ починаючи з 15.12.2017 року даний спір підсудний окружним адміністративним судам.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечувала проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просила суд залишити її без задоволення, а рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 18 грудня 2017 року - без змін.
Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.
В судове засідання позивач не з'явилася, однак на адресу суду надіслала заяву про розгляд справи без її участі.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що із копії трудової книжки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, заповненої 27.01.1995, встановлено, що ОСОБА_6 на підставі рішення 2 сесії 5 скликання від 12.04.2006 обрана на посаду секретаря сільської ради с.Гальжбіївки та 22.06.2017 року звільнена з посади секретаря Гальжбіївської сільської ради у зв'язку з достроковим припиненням повноважень п.5 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Із копії протоколу 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради від 22.06.2017 встановлено, що до порядку денного 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради внесено питання про підсумки результатів позачергових виборів сільського голови Гальжбіївської сільської ради 11.06.2017.
Із копії рішення 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради Ямпільського району Вінницької області №189 від 22.06.2017 встановлено, що взято до відома інформацію голови сільської виборчої комісії по позачергових виборах сільського голови та визнано повноваження сільського голови ОСОБА_5
Із копії протоколу 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради від 22.06.2017 встановлено, що до порядку денного 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради внесено 10 питань, серед яких є питання про дострокове припинення повноважень секретаря Гальжбіївської сільської ради. Питання дострокового припинення повноважень секретаря сільської ради ОСОБА_6 винесено на обговорення та розглянуто після визнання повноважень сільського голови ОСОБА_5 Із вказаного письмового доказу також встановлено, що питання №9 порядку денного «Про обрання секретаря сільської ради» винесене на обговорення сільським головою ОСОБА_5
Із копії розпорядження сільського голови с.Гальжбіївка №10-к від 22.06.2017 «Про звільнення з посади секретаря Гальжбіївської сільської ради» встановлено, що згідно рішення сесії Гальжбіївської сільської ради №195 від 22.06.2017 звільнено з посади секретаря Гальжбіївської сільської ради Дусь.O.A. з 22.06.2017 та зобов'язано ОСОБА_6 передати всі справи та документи, які були в користуванні та віданні новообраному секретарю Гальжбіївської сільської ради до 26.06.2017.
Із копій списків депутатів Гальжбіївської сільської ради, які взяли участь у таємному голосуванні «Про дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради ОСОБА_6» від 22.06.2017 та у таємному голосуванні «Про вибори секретаря Гальжбіївської сільської ради ОСОБА_3.» від 22.06.2017 встановлено, що в голосуваннях брали участь 14 депутатів сільської ради.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 141 Конституції України, до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.
Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III визначено порядок та правові гарантії служби в органах місцевого самоврядування. Оскільки секретар сільської ради є посадовою особою місцевого самоврядування, то на нього поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених Законом № 2493 (ч.3 ст.7 даного закону).
Окрім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України (КЗпП), служба в органах місцевого самоврядування припиняється, зокрема на підставі та в порядку, визначеними Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (Закон № 280).
Водночас нормами спеціального законодавства у сфері служби в органах місцевого самоврядування визначені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування (стаття 20 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування» та стаття 50 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Колегія суддів зазначає, що підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування прямо передбачені законами і не можуть розглядатися як ініціатива власника або уповноваженого ним органу.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у випадках передбачених положеннями даної статті.
Частиною 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. На думку суду дана норма визначає порядок дострокового припинення повноважень зазначеної посадової особи, однак для припинення повноважень необхідні відповідні причини та підстави для прийняття такого рішення. В даному випадку сільським головою було внесено подання до відповідної ради про дострокове припинення повноважень позивача як секретаря сільської ради, але таке подання було внесено формально без зазначення причин та підстав невідповідності позивача займаній посаді. Що на думку суду є порушенням чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування; виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Враховуючи вищезазначене суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскаржувані рішення №195 від 22.06.2017 та №197 від 22.06.2017 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради Ямпільського району Вінницької області прийняті з порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а отже, є такими, що порушують права та інтереси позивача. Відповідач не спростував вказані факти, не довів правомірності своїх рішень, тому доводи позивача суд вважав обґрунтованими, а рішення №195 від 22.06.2017 та №197 від 22.06.2017 17 сесії 7 скликання Гальжбіївської сільської ради вважав незаконними та такими, що були прийняті з порушенням вимог законодавства, прав та інтересів позивача, у зв'язку з чим вони підлягали скасуванню.
Що стосується доводів відповідача про те, що рішення по справі прийнято з порушення м правил предметної юрисдикції, то суд зазначає, що дійсно з 15.12.2017 року набрали чинності зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема визначено, що справи про оскарження рішень органу місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування відносяться до юрисдикції окружних адміністративних судів (ст.20 КАСУ). Однак з матеріалів справи встановлено, що провадження по даній адміністративній справі відкрито Ямпільським районним судом 18.07.2017 року за правилами підсудності визначеної КАСУ станом на час відкриття провадження по справі.
Відповідно до п.10 розділу УІІ перехідних положень КАСУ визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Стаття 29 КАСУ визначає підстави передачі справи з одного адміністративного суду до іншого за підсудністю, зокрема:1) до початку розгляду справи по суті задоволено клопотання відповідача, зареєстроване у встановленому законом порядку, місце проживання (перебування) якого раніше не було відоме, про передачу справи за місцем його проживання (перебування); 2) при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду; 3) після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду; 4) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи; 5) ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу; 6) однією із сторін у справі є суд, в якому розглядається справа, або суддя цього суду; 7) справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодекс.
Таким чином зазначений перелік підстав не передбачає передачі справи з одного адміністративного суду до іншого у разі зміни предметної юрисдикції між судами.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Гальжбіївської сільської ради Ямпільського району Вінницької області залишити без задоволення, а рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 18 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 24 квітня 2018 року.
головуючий Смілянець Е. С. Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.