
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4216/17
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Присяжнюк О.В.
суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.
за участю секретаря судового засідання - Дорошенко А.О.,
за участю сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 р. (ухвалене суддями Панченко О.В., Бадюковим Ю.В., Тітовим О.М.) по справі № 820/4216/17
за позовом Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області
до Міністрства юстиції України
про визнання протиправними дій,-
ВСТАНОВИВ:
Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, в якому, з подальшими уточненнями, просив суд: визнати протиправними дії відповідача по проведенню камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 з 05.09.2017 р. на підставі наказу Міністерства юстиції України від 05.09.2017 р. №3075/7; скасувати наказ відповідача від 22.09.2017 р. № 2971/5 «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 р. позов залишено без задоволення.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Державний реєстратор виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1, який не брав участь у справі, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 р. та прийняти постанову, якою визнати протиправним і скасувати наказ Міністерства юстиції України від 22.09.2017 р. № 2971/5 «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» .
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Конституції України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Закону України «Про звернення громадян», Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
У судовому засіданні апелянт та позивач підтримали вимоги апеляційної скарги, просили рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 р. скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
У судовому засіданні представник відповідача просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, оскільки воно законне та обґрунтоване.
Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що наказом Міністерства юстиції України №2336/7 від 18.07.2017 р. затверджено перелік державних реєстраторів та суб’єктів державної реєстрації щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у державному реєстрі речових прав, у тому числі державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради ОСОБА_1 (а.с. 93-97).
На підставі наказу Міністерства юстиції України №3075/7 від 05.09.2017 р. «Про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1М.» з 05.09.2017 р. проведена камеральна перевірка ОСОБА_1, за результатами якої 28.08.2017 р. складено акт (а.с. 98-99).
Висновками вищевказаного акту встановлено порушення ОСОБА_1 вимог статей 18, 26, 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 19 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1127 та п. 10 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2014 р. №1141.
22.09.2017 р. Міністерством юстиції України прийнято наказ № 2971/5 “Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав”
Не погодившись з діями відповідача щодо проведення камеральної перевірки та наказом Міністерства юстиції України від 22.09.2017 р. № 2971/5 Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області звернувся до суду з цим позовом, оскільки державний реєстратор виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 не є юридичною особою.
Залишаючи без задоволення адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що права позивача в цій справі не порушуються.
Суд погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб’єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб’єкти; 3)державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», територіальні органи Міністерства юстиції України в межах території, на якій вони здійснюють свою діяльність, приймають рішення про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів, уповноважених осіб суб’єктів державної реєстрації прав до Державного реєстру прав у випадках, передбачених цим Законом
Статтею 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав. За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав. За результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення про, зокрема, тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав (п. 1 ч. 2 ст. 37-1).
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 10 та ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, державним реєстратором є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації прав, та у сфері державної реєстрації прав.
Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що державний реєстратор під час здійснення повноважень з державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, є самостійною посадовою особою, яка діє, з урахуванням наданих їй дискреційних повноважень.
Судовим розглядом встановлено, що Міністерством юстиції України проводилася перевірка діяльності державного реєстратора ОСОБА_1 з питань виконання ним функцій, покладених на нього Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, за результатами цієї перевірки прийнято наказ № 2971/5 від 22.09.2017 р. «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», а не Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області.
Тобто, вищезазначеною перевіркою та оскаржуваним наказом не порушуються права позивача.
Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що обов’язковою умовою правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб’єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Ні у суді першої, ні у суді апеляційної інстанції не встановлено таких порушень прав позивача зі сторони відповідача.
Таким чином, суд переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 р. – без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 271, 283, 308, 316, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державного реєстратора виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 по справі № 820/4216/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
.
Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови складено 23.04.2018 р.