Постанова № 73604227, 24.04.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
816/233/18
Номер документу
73604227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Н.І. Слободянюк

24 квітня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/233/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Рєзнікової С.С.

суддів: Бегунца А.О. , Яковенка М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 по справі № 816/233/18, ухвалене за адресою вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст рішення складено 26.02.2018р.

за позовом ОСОБА_1

до Полтавського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області

про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

23.01.2018р., позивач, ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Полтавського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 93 від 13.11.2017р. про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії, з урахуванням положень статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов’язати призначити як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 25.09.2017р. та провести відповідні виплати.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії та 25.09.2017р. звернувшись до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", отримав рішення органу пенсійного фонду № 93 від 13.11.2017р. про відмову на підставі того, що доданими до заяви документами не підтверджено в установленому законодавством порядку період роботи заявника у зоні відчуження.

Незгоду з відмовою у призначенні пенсії позивач обґрунтовує посиланням на рішення Октябрського районного суду Полтавської області від 04.10.1994р. у справі № 2-697/1994, яким встановлений факт його перебування у зоні відчуження у період з 14.06.1986р. по 26.06.1986р. та з 15.07.1986р. по 25.08.1986р.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2018р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Від відповідача не надходило до суду відзиву на апеляційну скаргу.

Відповідно до приписів ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджено посвідченням серії А № 230092 С, виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 28.08.2017р. (а.с. 20).

Як свідчать матеріали справи, 25.09.2017р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на десять років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986р. незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986р. по 31.12.1986р. - не менше 5 календарних днів (а.с. 28-29).

Однак, рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 93 від 13.11.2017р. у призначенні пенсії позивачу відмовлено на тій підставі, що до заяви про призначення пенсії позивачем не додано довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. № 122, або будь-які інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 18).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача № 93 від 13.11.2017р. прийнято з дотриманням вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновок суду першої інстанції та зазначає наступне.

Так, відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно з ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсія надається із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Згідно з п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637; для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000р.; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"); документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта.

Разом з тим, на підставі розписки-повідомлення, наявної в матеріалах справи встановлено, що до заяви про призначення пенсії від 25.09.2017р. позивачем надавалися наступні документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру у кількості-1; заява про призначення/перерахунок пенсії у кількості-1; паспорт/посвідка у кількості-1; трудова книжка або документи про стаж у кількості-2; довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000р. у кількості-1; посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС у кількості-1 (а.с. 29).

В оскаржуваному позивачем рішенні Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 93 від 13.11.2017р. відповідачем надавалась оцінка і таким документам стосовно позивача: витягу з протоколу засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, № 110 від 30.06.2017р. та відомостям про нарахування заробітної плати за липень-вересень 1986р., наданою ПрАТ "Буровик" (а.с. 18).

Таким чином, ані зі змісту розписки-повідомлення, ані зі змісту рішення № 93 від 13.11.2017р. не слідує, що до заяви про призначення пенсії позивач надавав копію рішення Октябрьського районного суду м. Полтави від 04.10.1994 року у справі № 2-697/1994, яким встановлені факти перебування позивач, ОСОБА_1, у зоні відчуження у с. Бобер та с. Володимирівка Поліського району Київської області з 14.06.1986р. по 26.06.1986р. та з 15.07.1986р. по 25.08.1986р. та виконання ним робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 19).

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи, що матеріалами справи не підтверджено, факту надання позивачем разом із заявою про призначення пенсії копії рішення Октябрьського районного суду м. Полтави від 04.10.1994р. у справі № 2-697/1994, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що рішення відповідача № 93 від 13.11.2017р. прийнято всупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції від 26.02.2018р. відповідає вимогам ст. 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги позивача колегією суддів не встановлено.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 по справі № 816/233/18 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4