
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/15397/15
УХВАЛА
23 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача: Собківа Я.М., суддів: Петрика І.Й., Сорочка Є.О., перевіривши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІРА Г.О.Д." до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2017 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІРА Г.О.Д." задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач 22 серпня 2017 року подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2017 року та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні вимог даного позову.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2017 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві (вх.№56502/17 від 22.08.2017) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2017 року залишено без руху, через її невідповідність вимогам ст. 187 КАС України, а саме: до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору та встановлено апелянту двадцятиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення зазначених в ній недоліків.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 грудня 2017 року відмовлено в задоволенні клопотання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про продовження процесуального строку для усунення недоліків апеляційної скарги або відстрочення сплати судового збору до вирішення справи по суті та повернуто апеляційну скаргу особі, яка її подала.
15 січня 2018 року Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві повторно було подано апеляційну скаргу (вх.№3858/18 від 15.01.2018) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2017 року, яка за змістом відповідає попередній апеляційній скарзі.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2018 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишено без руху, через невідповідність її вимогам ст. 296 КАС України (в редакції станом на дату подання апеляційної скарги - 15.01.2018) у зв'язку з тим, що апелянтом не додано до апеляційної скарги документу про сплату судового збору у розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір" та надано строк для усунення недоліків апеляційної скарги терміном десять днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, копію ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2018 року скаржником було отримано 07.02.2018.
19 лютого 2018 року до Київського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві, в якому апелянт просив продовжити строк для усунення недоліків апеляційної скарги або відстрочити сплату судового збору до закінчення апеляційного провадження у справі.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2018 року частково задоволено клопотання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві та продовжено строк для усунення недоліків апеляційної скарги терміном на 7 (сім) днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
В частині клопотання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про відстрочення сплати судового збору до закінчення апеляційного провадження у справі № 826/15397/15 відмовлено.
29 березня 2018 року до Київського апеляційного адміністративного суду надійшла заява Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про відстрочення сплати судового збору до розгляду апеляційної скарги по суті.
В своїй заяві скаржник посилається на те, що станом на 29.03.2018 кошторисні призначення на оплату судового збору на рахунки Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві не надійшли. При цьому, скаржник зазначає, що за даними інформаційної довідки від 23.02.2018 № 722/8/26-58-10-24 рахунки Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишаються заблокованими.
За приписами частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, відповідно до частин першої, другої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною другою цієї ж статті закріплено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З указаного вбачається, що скаржник не є суб'єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.
Аналогічну позицію висловлено Верховним Судом в ухвалах від 11.01.2018 по справі № 809/1045/16 (суддя-доповідач Смокович М.І.), від 10.01.2018 по справі № 242/3169/17 (суддя-доповідач Мороз Л.Л.) та ін.
Вказана позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року (заява № 70297/01) та Верховного Суду України, викладеними в його ухвалі від 28 вересня 2015 року у справі № 21-5496а15.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви скаржника про відстрочення сплати судового збору.
Згідно частини другої статті 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга, недоліки якої у встановлений судом строк усунуто не було, повертається скаржнику.
Керуючись ст.ст. 133, 169, 248, 256, 298 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2017 року - повернути особі, яка її подала.
Направити копію ухвали про повернення апеляційної скарги учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу.
Направити Державній податковій інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві копію ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Суддя-доповідач Судді Я.М. Собків І.Й. Петрик Є.О. Сорочко