
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2018 року справа № 823/817/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Руденко А.В.,
за участі секретаря судового засідання – Сачинської В.С.,
представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),
представників третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – ОСОБА_2, ОСОБА_3 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача – департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради, про скасування попередження та зобов’язання зареєструвати бюджетне зобов’язання,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради з позовом до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради, в якому просив визнати протиправним та скасувати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства №375/4-16 від 09.02.2018 та зобов’язати відповідача зареєструвати бюджетне зобов’язання за договором №53 від 02.03.2017 з додатковими угодами №2 від 29.12.2017 та №3 від 18.01.2018, укладеними між департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та ТОВ «Геобудсервіс Плюс».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що на підставі вимог бюджетного законодавства направив на адресу відповідача реєстр бюджетних фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів №11 від 01.02.2018 з проханням зареєструвати фінансове зобов’язання за додатковими угодами №1 від 04.09.2017, №2 від 29.12.2017 та №3 від 18.01.2018 до договору №53 від 02.03.2017, укладеного між департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та ТОВ «Геобудсервіс Плюс». Відповідач листом від 02.02.2018 №305/4-07 відмовив у прийнятті та реєстрації бюджетного зобов’язання та направив попередження від 09.02.2018 про неналежне виконання бюджетного законодавства, яким фактично відмовив у реєстрації бюджетних зобов’язань з посиланням на порушення абзаца другого пункту 2.2 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 у зв’язку з відсутністю в електронній системі закупівель договору замовника – департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради.
Позивач вважає відмову в реєстрації бюджетних зобов’язань протиправною, оскільки договір №53 від 02.03.2017 укладено відповідно до п.п. 36 ч.1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» централізованою закупівельною організацією – департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, визначеною рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 16.08.2016 №1022.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити.
Відповідач 14.03.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив. Вказав, що органи Казначейства здійснюють реєстрацію та облік бюджетних зобов’язань, бюджетних фінансових зобов’язань розпорядників і одержувачів бюджетних коштів відповідно до Бюджетного кодексу України та з урахуванням вимог законодавства у сфері закупівель, інших актів законодавства, що не суперечать бюджетному законодавству, Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309. Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про публічні закупівлі» відповідач для здійснення оплати за договором про закупівлю перевіряє наявність в електронній системі закупівель договору закупівлі, річного плану закупівель та звіту про результати проведення процедури закупівлі, які підтверджують проведення процедури закупівлі, за результатами якої укладено договір про закупівлю. У зв’язку з відсутністю в електронній системі закупівель договору про закупівлю, річного плану закупівель та звіту про результати проведення процедури закупівлі по замовнику – департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради, подання позивачем на реєстрацію бюджетних зобов’язань по додаткових угодах №2 від 29.12.2017 та №3 від 18.01.2018 до договору надання послуг від 02.03.2017 №53 є порушенням Порядку №309.
Відповідно до пункту 2.9 Порядку №309 органи Казначейства не реєструють бюджетні зобов’язання у разі відсутності документів щодо закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до законодавства у сфері закупівель, а застосовують заходи впливу за порушення бюджетного законодавства , визначені Бюджетним кодексом України.
Вважає, що діючим законодавством не передбачено процедур закупівлі замовником – департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, як централізованою закупівельною організацією, оскільки Кабінетом Міністрів України не затверджено особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій, як це передбачено пунктом 36 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі». Відтак, правові підстави здійснення діяльності централізованими закупівельними організаціями, визначеними органами місцевого самоврядування (зокрема, департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради) виникатимуть після затвердження Кабінетом Міністрів України та набрання чинності відповідними нормативно-правовими актами, які визначатимуть особливості створення та діяльності таких організацій.
На підтвердження вказаного послався на листи Мінекономрозвитку від 17.08.2017 №3304-06/29061-03 та від 17.08.2017 №3304-06/29061-03, у яких вказано про відсутність правових підстав для створення централізованих закупівельних організацій на регіональному рівні.
У запереченнях на відповідь на відзив відповідач вказав, що наказом Мінекономрозвитку від 30.11.2016 №20 створено державну установу «Професійні закупівлі», яка виконує функції централізованої закупівельної організації на рівні міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, та затверджено виключний Перелік товарів та послуг, закупівлю яких може здійснювати централізована закупівельна організація, яким не передбачено закупівлю послуг з технічного обслуговування систем освітлення вулиць і громадських місць та світлофорів, які були закуплені за договором №53 від 02.03.2017. Отже, на регіональному рівні особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій не передбачені , а закуплені позивачем послуги не підпадають під перелік товарів і послуг, дозволених до закупівлі.
Зазначив, що на початку 2017 року договір №53 від 02.03.2017 був зареєстрований відповідачем, але після проведеного Державною казначейською службою аудиту було виявлено, що обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів здійснюється без дотримання вимог законодавства про проведення публічних закупівель. Після цього договори, що були зареєстровані, не знімались з реєстрації в межах 2017 бюджетного року, а нові договори не реєструвались. Договір №53 від 02.03.2017 виконано в повному обсязі відповідно до кошторисних призначень позивача на 2017 рік.
Крім цього, Черкаська міська рада рішеннями №500 від 15.05.2017 та №514 від 16.05.2017 наголошувала на необхідності створення тендерних комітетів для проведення закупівель головним розпорядником бюджетних коштів, а рішенням №985 від 22.09.2017 припинила діяльність центральної закупівельної організації міста Черкаси.
Наведені обставини, на думку представника відповідача, вказують на безпідставність вимог адміністративного позову.
Представник відповідача у судовому засіданні просила у задоволенні позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради надав до суду письмові пояснення від 26.03.2018, у яких вказав, що відповідач відмовив у реєстрації бюджетних зобов’язань з тієї підстави, що договір №53 від 02.03.2017 укладений без проведення процедури публічної закупівлі, оскільки в системі закупівель відсутні відомості про проведення закупівель департаментом житлово-комунального комплексу. Проте процедура закупівлі послуг з ремонту, технічного обслуговування та супутніх послуг (послуги з технічного обслуговування систем освітлення вулиць і громадських місць, світлофорів) за вказаним договором проведена згідно із Законом України «Про публічні закупівлі», що підтверджується даними офіційного веб-сайту «Prozorro». У договорі зазначено два замовника - департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради та департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради.
Згідно з пунктом 36 статті 1 Закону України «Про державні закупівлі» рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 16.08.2016 №1022 департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради визначено централізованою закупівельною організацією, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель та закупівель за рамковими угодами, яким і проведено процедуру закупівлі послуг за договором №53 від 02.03.2017. Вважає, що порушення при проведенні закупівель за вказаним договором відсутні. Також вказує, що договір №53 від 02.03.2017 зареєстрований відповідачем.
Зазначає, що питання законності створення та функціонування на території м. Черкаси централізованої закупівельної організації знаходиться поза межами компетенції органів казначейської служби України. Згідно з пунктом 36 частини першої статті 1 Закону України №922 «Про публічні закупівлі» органам місцевого самоврядування надано право визначати централізовані закупівельні організації. Також вказаним пунктом передбачено, що особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій встановлюються Кабінетом Міністрів України. Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922 набрав чинності з 19.02.201, при цьому Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності вказаним Законом зобов’язаний був забезпечити прийняття нормативних актів, необхідних для реалізації положень цього Закону. Однак Кабінет Міністрів до цього часу особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій не прийняв.
Вважає, що Кабінет Міністрів України порушив принцип юридичної визначеності та його бездіяльність є втручанням в гарантоване державою право та реальну можливість територіальної громади вирішувати питання місцевого значення. Таке право не може бути свавільно обмежене, тому на його реалізацію і було прийнято рішення виконкому Черкаської міської ради від 16.08.2016 № 1022.
Вважає, що лист Мінекономрозвитку України від 03.01.2017 №3302-06/12-06 носить рекомендаційний характер іне встановлює будь-яких норм права. Також у листі Мінекономіки від 01.03.2018 №3302-04/8923-06 «Щодо централізації закупівель» відсутні категоричні твердження щодо відсутності правових підстав для створення централізованої закупівельної організації.
У судовому засіданні представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача просив позов задовольнити.
Заслухавши вступне слово представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.
Виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення від 16.08.2016 №1022 «Про визначення централізованої закупівельної організації із закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» (далі – Рішення № 1022), згідно з пунктом 1 якого департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради визначено централізованою закупівельною організацією, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель та закупівель за рамковими угодами відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
Пунктом 4 Рішення №1022 відповідальними за підготовку і надання централізованій закупівельний організації річних планів закупівель з додатками, заявок на проведення торгів, а також інших документів, необхідних для проведення торгів в інтересах замовників, зокрема й тих, які є отримувачами коштів міського бюджету, визначено директорів департаментів та, у разі здійснення закупівлі за рахунок коштів, отриманих від господарської діяльності, – керівників комунальних підприємств міста.
02.03.2017 між департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради (замовником за договором), департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради (платником за договором) та ТОВ «Геобудсервіс Плюс» (постачальником за договором) був укладений договір надання послуг №53 на загальну суму 2 349772 грн., згідно пункту 1 якого постачальник зобов’язується надати, а платник зобов’язується прийняти і оплатити послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов’язаного обладнання та супутні послуги за переліком і цінами, наведеними в додатку, у строк з березня по грудень 2017 року.
Згідно з відміткою на договорі надання послуг №53 від 02.03.2017 управлінням Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області 03.03.2017 за №4016650/012 було зареєстроване бюджетне зобов’язання за вказаним договором.
29 грудня 2017 року на підставі частини п’ятої статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради, департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та ТОВ «Геобудсервіс Плюс» уклали додаткову угоду №2 до договору про надання послуг №53 від 02.03.2017, згідно з якою передбачили фінансування послуг на 2018 рік у сумі 465 537 грн.
18.01.2017 на підставі пункту 7 частини четвертої статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» у зв’язку зі збільшенням індексу споживчих цін департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради, департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та ТОВ «Геобудсервіс Плюс» уклали додаткову угоду №3 до договору про надання послуг №53 від 02.03.2017, згідно з якою збільшили фінансування на 2018 рік та передбачили його у сумі 518 168 грн. 27 коп.
18.01.2018 з метою реєстрації бюджетного зобов’язання департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради (позивач) подав до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області (відповідач) додаткову угоду №2 від 29.12.2017 та додаткову угоду №3 від 18.01.2018 до договору надання послуг від 02.03.2017 №53, однак останній повернув подані документи без виконання та застосував до позивача заходи впливу у вигляді попередження №375/4-16 від 09.02.2018 про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою усунення порушень у строк до 30 календарних днів.
Підставою застосування до позивача такого заходу впливу як попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства стала відсутність в електронній системі закупівель договору про закупівлю, річного плану закупівель та звіту про результати проведення процедури закупівлі по замовнику – департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради, що на думку відповідача є порушенням абз. 2 п. 2.2 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №309 від 02.03.2012 (далі – Порядок № 309) та відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України є порушенням бюджетного законодавства.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що органи Казначейства діють на підставі Указу Президента України від 13.04.2011 №460/2011 «Про Положення про Державну казначейську службу України», постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215 «Про затвердження Положення про Державну казначейську службу України», а також Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 № 1280 (далі – Положення № 1280).
Згідно з вимогами Положення № 1280 управління Казначейства відповідно до покладених на них завдань та в установленому законодавством порядку, зокрема, здійснюють реєстрацію та облік бюджетних зобов'язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів; здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, контроль за: дотриманням розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, іншими клієнтами вимог законодавства у сфері закупівель в частині наявності, відповідності та правильності оформлення документів; застосовують або здійснюють заходи впливу за порушення бюджетного законодавства.
Управління Казначейства в установленому порядку мають право: повертати без виконання документи, подані розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, іншими клієнтами і стягувачами у передбачених законодавством випадках; надавати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства, а також складати протоколи про порушення бюджетного законодавства учасниками бюджетного процесу, на підставі яких зупиняти в межах повноважень, передбачених законом, операції з бюджетними коштами, а також ініціювати призупинення бюджетних асигнувань; звертатись до суду, в тому числі у разі виявлення порушень бюджетного законодавства.
Зі змісту наведених законодавчих актів вбачається, що на відповідача покладені обов’язки контролю відповідності та правильності оформлення документів у сфері закупівель.
Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу.
Згідно статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне асигнування – це повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження (пункт 6); бюджетне зобов'язання – це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому (пункт 7); розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету Пункт 47).
Стаття 22 Бюджетного кодексу України передбачає, що для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.
Згідно статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Згідно пункту 3 частини першої статті 46 Бюджетного кодексу України однією зі стадій виконання бюджету за видатками є взяття бюджетних зобов'язань.
Згідно статті 48 Бюджетного кодексу України Казначейство України здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів. Порядок здійснення реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів визначається Міністерством фінансів України.
Наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.03.2012 за №419/20732, затверджено Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (у подальшому – Порядок № 309).
Судом встановлено, що позивач згідно рішення Черкаської міської ради від 16.12.2016 №2-1515 «Про міський бюджет на 2017 рік» (додаток №12) та рішення Черкаської міської ради від 29.01.2018 №2-2886 «Про міський бюджет на 2018 рік» (додаток №12) є головним розпорядником коштів за видатками на проведення робіт, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг та відповідно до Порядку № 309 звернувся до відповідача щодо реєстрації бюджетних зобов’язань спочатку за договором про надання послуг №53 від 02.03.2017, а у наступному – щодо реєстрації бюджетних зобов’язань за додатковими угодами №2 від 29.12.2017 та №3 від 18.01.2018.
Згідно пункту 1.1 Порядку №309 орган Казначейства здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов'язань, бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників і одержувачів бюджетних коштів відповідно до Бюджетного кодексу України та з урахуванням вимог Закону України "Про міжнародні договори України", законодавства у сфері закупівель, інших актів законодавства України, що не суперечать бюджетному законодавству, та цього Порядку.
Пунктом 1.4 Порядку №309 визначено, що реєстрація бюджетних зобов'язань в електронній формі – це процедура внесення даних про бюджетні зобов'язання і бюджетні фінансові зобов'язання розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) до системи Казначейства засобами електронного документообігу з використанням електронного цифрового підпису відповідно до Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронний цифровий підпис".
Згідно пункту 2.2 Порядку №309 за умови взяття бюджетного зобов'язання, за яким застосовується процедура закупівлі товарів, робіт і послуг, розпорядник бюджетних коштів подає з урахуванням законодавства у сфері закупівель до органу Казначейства документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, протягом 7 робочих днів з дати оприлюднення звіту про результати проведення процедури закупівлі у разі наявності в обліку органу Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів) або протягом 7 робочих днів з дати взяття на облік органом Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів).
Згідно з п. 2.9 Порядку №309 органи Казначейства не реєструють зобов’язання у разі відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання.
Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі – Закон №922-VIII) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів:
– до здійснення оплати за договором про закупівлю перевіряє наявність договору про закупівлю, річного плану закупівель та звіту про результати проведення процедури закупівлі, які підтверджують проведення процедури закупівлі, за результатами якої укладено договір про закупівлю;
– вживає заходів з недопущення здійснення платежів з рахунка замовника згідно з узятим фінансовим зобов'язанням за договором про закупівлю у випадках: відсутності або невідповідності встановленим законодавством вимогам необхідних документів, передбачених абзацом другим цієї частини; відміни процедури закупівлі; набрання законної сили рішенням суду про визнання результатів процедури закупівлі недійсними; на період призупинення процедури закупівлі; наявності відповідного рішення органу оскарження відповідно до статті 18 цього Закону.
Судом встановлено, що бюджетне зобов’язання за договором про надання послуг №53 від 02.03.2017 було зареєстроване відповідачем 03.03.2017 за №4016650/01, перебувало на обліку до кінця бюджетного 2017 року, з обліку не знято і виконано відповідачем у повному обсязі.
Згідно частини першої статті 36 Закону №922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Частиною п’ятою статті 36 Закону №922-VIII передбачено, що дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
Згідно пункту 2.8 Порядку №309 у разі змін умов бюджетних зобов'язань (додаткові договори, розірвання договору тощо) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 7 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Казначейства Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов'язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов'язань.
Судом встановлено, що додаткова угода №2 від 29.12.2017 до договору надання послуг №53 від 29.12.2017 укладена на підставі частини п’ятої статті 36 Закону №922-VIII у зв’язку продовженням строку дії вказаного договору на строк, достатній для закупівлі послуг на початку 2018 року і не перевищує 20 відсотків суми, визначеної на 2017 рік.
При цьому додатковою угодою №3 від 18.01.2018 до договору надання послуг №53 від 29.12.2017 збільшена вартість послуг, передбачена додатковою угодою №2 від 29.12.2017, у зв’язку зі збільшенням індексу споживчих цін.
Відтак, вказані додаткові угоди підтверджують зміну умов вже зареєстрованого бюджетного зобов’язання і повинні бути зареєстровані у порядку, встановленому пунктом 2.8 Порядку №309.
З огляду на зазначене відмова відповідача у реєстрації зміни бюджетного зобов’язання вчинена з порушенням частини п’ятої статті 36 Закону №922-VIII та пункту 2.8 Порядку №309, тому є протиправною.
Відмовляючи у реєстрації бюджетного зобов’язання на підставі додаткових угод №2 від 29.12.2017 та №3 від 18.01.2018, відповідач послався на ту обставину, що в електронній системі закупівель відсутня реєстрація договору про надання послуг №53 від 02.03.2017, річного плану закупівель та звіту про результати проведеної процедури закупівлі по замовнику – департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради. Також у вказаних додаткових угодах позивач не вказаний замовником. На думку відповідача ця обставина унеможливлює реєстрацію бюджетного зобов’язання за вказаними додатковими угодами.
З договору надання послуг №53 від 02.03.2017 та додаткових угод № 2 від 29.12.2017 та №3 від 18.01.2018 вбачається, що департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради є замовником, а позивач – платником.
Згідно пункту 9 статті 1 Закону №922-VII замовниками є органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів.
Згідно пункту 36 статті 1 Закону №922-VII централізовані закупівельні організації - це юридичні особи, що визначаються Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування як замовники, які організовують і проводять процедури закупівель та закупівлі за рамковими угодами в інтересах замовників відповідно до цього Закону. Централізовані закупівельні організації набувають усіх прав та обов'язків замовників, що визначені цим Законом, та несуть відповідальність згідно із законами України. Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За змістом вказаних норм замовником при проведенні публічних закупівель є розпорядник бюджетних коштів, натомість централізована закупівельна організація лише набуває прав замовника. Відтак, проведення публічних закупівель департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради як централізованою закупівельною організацією не позбавляє позивача прав замовника.
З огляду на вказане відсутність нормативного акта Кабінету Міністрів України щодо особливостей створення централізованих закупівельних організацій жодним чином не впливає на правовий статус позивача як замовника за договором надання послуг №53 від 02.03.2017 та додатковими угодами №2 від 29.12.2017 та №3 від 18.01.2018.
Щодо здійснення публічних закупівель державною установою «Професійні закупівлі» та відсутності у Переліку товарів та послуг, закупівлю яких може здійснювати централізована закупівельна організація, послуг, передбачених договором надання послуг №53 від 02.03.2017 та додатковими угодами №2 від 29.12.2017 і №3 від 18.01.2018, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 №928 затверджено Порядок реалізації пілотного проекту з організації діяльності централізованої закупівельної організації, який визначає особливості діяльності централізованої закупівельної організації в інтересах Секретаріату Кабінету Міністрів України та центральних органів виконавчої влади (далі - замовники) в рамках реалізації пілотного проекту з організації діяльності закупівельної організації, та зобов’язано Міністерство економічного розвитку і торгівлі визначити юридичну особу, що належить до сфери управління Міністерства, відповідальну за виконання функцій централізованої закупівельної організації в рамках реалізації пілотного проекту.
На виконання вказаної постанови наказом від 12.01.2017 №20 «Про організацію діяльності централізованої закупівельної організації в рамках реалізації пілотного проекту» Міністерство економічного розвитку і торгівлі України визначило державну установу "Професійні закупівлі" юридичною особою, відповідальною за виконання функцій централізованої закупівельної організації, у рамках реалізації пілотного проекту та затвердило перелік товарів і послуг, закупівлю яких може здійснювати вказана закупівельна організація.
З огляду на вказане жодним чином не стосуються предмету спору доводи відповідача про те, що єдиною закупівельною організацією є державна установа «Професійні закупівлі», оскільки вказана установа виконує функції централізованої закупівельної організації на рівні міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, а згідно пункту 36 статті 1 Закону №922-VII повноваження створення централізованих закупівельних організацій надані як Кабінету Міністрів України, так і органам місцевого самоврядування.
Затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 12.01.2017 №20 перелік товарів та послуг стосується лише державної установи «Професійні закупівлі», відтак, посилання відповідача на відсутність послуг, передбачених договором надання послуг №53 від 02.03.2017 та додатковими угодами №2 від 29.12.2017 і №3 від 18.01.2018, у вказаному переліку є необгрунтованою.
Щодо посилання відповідача на листи Мінекономіки України від 03.01.2017 №3302-06/12-06 та від 17.08.2017 №3304-06/29061-03 суд зазначає, що вказані листи не є нормативно-правовими актами, тому не обов’язкові до застосування.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно пункту 21 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства є порушення порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань, включаючи необґрунтовану відмову в реєстрації або несвоєчасну реєстрацію бюджетних зобов'язань.
Беручи до уваги вищезазначене, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства, №375/4-16 від 09.02.2018, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 14, 86, 94, 128, 159-163, 167, 185-187, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства №375/4-16 від 09.02.2018, винесене управлінням Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області.
Зобов’язати управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області зареєструвати бюджетне зобов’язання за договором №53 від 02 березня 2017 року та додатковими угодами № 2 від 29 грудня 2017 року та №3 від 18 січня 2018 року, укладеним між департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Геобудсервіс Плюс».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 38031150) на користь департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 26323424) 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 24 квітня 2018 року.
Суддя А.В. Руденко